Fotó: Rompres
2007. április 03., 00:002007. április 03., 00:00
Élesen bíráltáka kormányátalakítást a hatalombóleltávolított demokraták is, a másodikTãriceanu-kabinetet törvénytelennek, a miniszterelnökötpedig árulónak és imposztornak nevezve. A hevestámadások közepette tegnap a kormányfőismertette a parlamenttel 18 fős kabinetjének összetételét,amelyben az RMDSZ egy államminiszteri és háromtárcavezetői – távközlési, fejlesztési,valamint környezetvédelmi – tisztséggelrendelkezik. Az ellenzéki Szociáldemokrata Pártbejelentette: a parlament két házának maiegyüttes ülésén megszavazza a másodikTãriceanu-kormányt, Mircea Geoanã alakulata azonban atámogatás fejében többek közöttazt követeli a miniszterelnöktől, hogy állja útjátaz RMDSZ területiautonómia-törekvéseinek. Olvassa el kapcsolódó írásunkat.
Vitatott átalakítás
Bãsescu: Tãriceanu hátatfordított a választóknak
RMDSZ-es miniszterek tervei
„Az RMDSZ nem algoritmus alapjántárgyalt a liberálisokkal, és nem törekedettminél nagyobb részvételre a kormányban”– értékelte a szövetség helyzetétaz új kabinetben Markó Béla. Az RMDSZ elnökehozzátette: a szövetség fontos területeketirányíthat, ám ezt nem a saját, hanem atársadalom érdekében teszi.
Korodi Attila leendő miniszter aKrónikának nyilatkozva elmondta: folytatni fogja a márelkezdett környezetvédelmi programokat, ugyanakkorkiszélesítené azt az intézményihálót, amely ezek finanszírozásávalfoglalkozik. A programokba a leendő miniszter a lakosságot isszeretné bevonni. Mint mondta, a rövid távútervei közé tartoznak az árvízvédelmiintézkedések, valamint a hulladék-újrafelhasználásiprogramok elindítása.
Borbély László azintegrációs minisztérium átalakításaután létrehozandó fejlesztési,középítkezési és lakásügyitárcát irányítja majd. A Krónikánaknyilatkozva Borbély fontosnak nevezte, hogy egyetlen tárcairányíthatja majd a középítkezési,regionális fejlesztési, területrendezésiügyeket, hiszen ezek az önkormányzatokat érintőkérdések összetartoznak. Célkitűzéseiközött a miniszter a lakásépítéstés a vidéki infrastruktúra fejlesztésétemlítette. Mint mondta, egy héten belülkidolgozzák a tárca pontos hatáskörét.
Winkler Gyula kereskedelmi ügyekkelmegbízott miniszter posztja megszűnt, a politikus tegnap aztnyilatkozta, valószínűleg államtitkárkéntfolytatja tevékenységét valamelyik gazdaságiügyekkel foglalkozó tárcánál.
Feltételes támogatás a szociáldemokratákrészéről
A Szociáldemokrata Párt(PSD) feltételekkel bár, de támogatja ademokraták nélküli, átalakítottkabinetet – jelentette be tegnap Mircea Geoanã, a legnagyobbellenzéki párt vezetője. Ez azt jelenti, hogy az újkabinetnek minden esélye megvan arra, hogy elkezdje működését,hiszen a PSD, a PNL és az RMDSZ együtt összesen többmint 250 szavazattal rendelkezik a szükséges 235 helyett.„Két rossz közül a kisebbiket választottuk”– indokolta Geoanã a szociáldemokraták álláspontját.A PSD fenntartásai – akárcsak más ellenzékipártoké – az RMDSZ kormányzatiszerepvállalására vonatkoznak. Mint Geoanãmondta, Tãriceanu lesz majd a felelős azért, ha az RMDSZ aterületi autonómiáért száll síkraa kormányban megszerzett tisztségei révén.„Ha a PSD autonómiára irányulótörekvéseket észlel, azonnal bizalmatlanságiindítványt nyújt be” – figyelmeztetettGeoanã.
PD: illegitim az új kormány
Jóllehet az átalakítottkabinetnek minden esélye megvan arra, hogy a parlamentbenmegszavazzák, a demokraták kiutasításarendkívül heves reakciót váltott ki az EmilBoc vezette alakulat vezetőiből. Traian Bãsescu államfő isellenzi a PNL–RMDSZ-kormány öszszetételét,kifogásolva, hogy az nem tükrözi a választópolgárokakaratát, az akkori szavazáson ugyanis aliberális-demokrata szövetség jutott hatalomra,Tãriceanu pedig annak színeiben lett kormányfő.Bãsescu figyelmeztetett: a PNL–RMDSZ-kormány beiktatásaszakadást teremtene a törvényhozás ésa romániai társadalom között, ezértszerinte az előrehozott választások tisztázhatnáka politikai erőviszonyokat. Az államfőnek nincs vétójogaabban az esetben, ha a parlament megszavazza a kormányt.
Emil Boc, a Demokrata Pártelnöke leszögezte: az új kabinet törvénytelenlesz, mivel a kormányfő már nem a D. A. Szövetség,hanem éppen annak választási ellenfele, a PSDérdekeit képviseli. A demokraták emiatt árulónakés imposztornak nevezték Tãriceanut, ésbejelentették: törvényszéken kérik aD. A. Szövetség felbontását.
F. B.
Cãlin Popescu-Tãriceanu
miniszterelnök, 1952. 01. 14., hidrotechnikai mérnök
A Nemzeti Liberális Pártalapító tagja, 2005 óta az alakulat elnöke.1996 és 1997 között ipari és kereskedelmiminiszter volt Victor Ciorbea kabinetjében. 2004 decemberétőlkormányfő.
Markó Béla
miniszterelnök-helyettes, 1951. 09. 08., bölcsész, magyar–francia szak
Az RMDSZ alapító tagja,1993-tól a szövetség elnöke. A 2004-esválasztások óta miniszterelnök-helyettes,az oktatási, kulturális és európaiintegrációs tevékenységekértfelelős.
Adrian Cioroianu
Külügyminisztérium, 1967. 01. 05., történész
Öt éve tagja a NemzetiLiberális Pártnak, jelenleg az alakulat alelnöke,európai parlamenti képviselő. Tavaly az EurópaiLiberális Demokrata és Reform Párt (ELDR)alelnökévé választották.
Varujan Vosganian
Gazdasági ésPénzügyminisztérium, 1958. 07. 25., közgazdász
A rendszerváltás ótaa Romániai Örmények Szövetségénekelnöke. A liberális párt szóvivője ésalelnökét tavaly decemberben gazdasági éskereskedelmi miniszterré nevezték ki.
Tudor Chiuariu
Igazságügyi Minisztérium, 1976. 07. 31., jogász
A Tãriceanu-kabinet legfiatalabbállamtitkára, a kormány visszaéléseketvizsgáló ügyosztályának (DLAF)vezetője volt. 2005-től a Nemzeti Liberális Pártfegyelmi bizottságának alelnöke.
Cristian David
Közigazgatásireform- ésBelügyminisztérium, 1967. 12. 26., közgazdász
A Nemzeti Liberális Pártszenátora, a 2004-es választások után azeurópai uniós alapokból finanszírozottprogramokat, és a közösségi jogharmonizációtfelügyelő tárca nélküli miniszter volt.
Teodor Meleªcanu
Védelmi Minisztérium, 1941. 03. 10., jogász
A külügyminisztériumbankezdte pályafutását 1966-ban. 1992 és1996 között – a Vãcãroiu-kormány idején –Románia külügyminisztere volt. 1997-ben kilépetta Szociáldemokrata Pártból.
Ludovic Orban
SzállításügyiMinisztérium, 1963. 05. 25., gépészmérnök
Tizennégy éve tagja aliberális pártnak, 2004-től Bukarest alpolgármestere.Jelenleg a PNL bukaresti szervezetének elnöke. TraianBãsescu államfő egyik legvehemensebb bírálója.
Cristian Mihai Adomniþei
Oktatási, Kutatási ésIfjúsági Minisztérium, 1975. 04. 24., építészmérnök
Tizenhárom éve tagja aNemzeti Liberális Pártnak. Politikai tevékenységeelsősorban a liberálisok ifjúsági szervezetébenszámít jelentősnek: 2005-ben a TNL elnökévéválasztották.
Paul Pãcuraru
Munka-, Család- ésEsélyegyenlőségi Minisztérium, 1950. 10. 04., közgazdász, szociológus
Tizenhét éve tagjaPNL-nek, 1996 és 2000 között a liberálisokszenátusi frakcióvezetője volt. 2000 és 2004között a szenátus munkaügyi bizottságánaktagja és a felsőház alelnöke volt.
Ovidiu Silaghi
Kis- és Középvállalkozások,Kereskedelem, Turizmus és SzabadfoglalkozásokMinisztériuma, 1962. 12. 12., finommechanikamérnök
A Nemzeti Liberális Pártifjúsági szervezetében kezdte politikaipályafutását. 2001 és 2004 közötta PNL Szatmár megyei szervezetének elnöke volt.2000-től a Szatmár Megyei Tanács tagja.
Decebal-Traian Remeª
Mezőgazdasági ésVidékfejlesztési Minisztérium, 1949. 06. 26., közgazdász
Politikai pályafutásáta PNL-ben kezdte, majd a parasztpártban és a RománHumanista Pártban folytatta, végül visszatérta liberális alakulatba. 1998 és 1999 közöttpénzügyminiszter volt.
Eugen Nicolãescu
KözegészségügyiMinisztérium, 1955. 08. 02., közgazdász
Politikai pályafutásáta Nemzeti Liberális Párt Maros megyei szervezetébenkezdte, ennek elnöke volt 2000 és 2004 között.2005 augusztusában egészségügyi miniszterrénevezték ki.
Borbély László
Fejlesztési, Középítkezésiés Lakásügyi Minisztérium, 1954. 03. 26., közgazdász
Kilenc éve az RMDSZ ügyvezetőalelnöke. 1996 és 2000 között a szállításügyiminisztérium államtitkára volt. 2004-tőlterületrendezési és középítkezésitárca nélküli miniszter.
Korodi Attila
KörnyezetvédelmiMinisztérium, 1977. 06. 03., gazdasági mérnök
Politikai pályafutásátaz RMDSZ-ben kezdte, 2004-ben részt vett a szövetségválasztási programjának kidolgozásában.A választások után a környezetvédelmitárca államtitkára lett.
Adrian Iorgulescu
Művelődésügyi ésVallásügyi Minisztérium, 1951. 07. 06., zeneszerző
Több zenei díjkitüntetettje. Négy éve tagja a liberálispártnak, miután a PNL magába olvasztotta aJobboldali Erők Szövetségét. 2005 augusztusátólművelődésügyi miniszter.
Nagy Zsolt
Informatikai és TávközlésiMinisztérium, 1971. 06. 21., számítástechnikaimérnök
A 2004-es választásokután nevezték ki informatikai és távközlésiminiszterré. Az RMDSZ európai parlamentiképviselőlistájának vezetője. Kémkedésgyanújával bűnügyi kivizsgálásfolyik ellene.
Mihai Voicu
Parlamenti kapcsolattartásértfelelős tárca nélküli miniszter, 1968. 09. 16., építőmérnök
Politikai pályafutásáta liberális párt ifjúsági szervezetébenkezdte. 2004-től a kormányfőtitkárságotirányította, tavalytól a parlamentikapcsolattartásért felelős tárca nélküliminiszter.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.