Hari Bucur-Marcu román biztonságpolitikai és katonai szakértő
Fotó: Facebook/Hari Bucur-Marcu
Egy tévedés is könnyen háborús indokként értelmezhető az orosz katonai akciók közelsége miatt, ezért nagy a nyomás Románia, illetve a NATO védelmi rendszerén – nyilatkozta a Krónikának Hari Bucur-Marcu román biztonságpolitikai és katonai szakértő. Szerinte az ukrajnai precedens után a „Kreml háborús bűnösei” a Moldovai Köztársaságban is megismételhetik a fegyveres „kalandot”.
2022. március 06., 19:012022. március 06., 19:01
2022. március 06., 19:022022. március 06., 19:02
– Románia délkeleti határától alig néhány kilométerre bombázott több alkalommal is az orosz hadsereg, így román területeken élők is hallják a háború „zaját”. Mennyire jelent veszélyt az országra a harcok, támadások közelsége?
– Az Ukrajna területén zajló harcok közelsége tovább terheli a román védelmi rendszert, s különösképpen a NATO-ét. Hogy miért?
Romániának jogában áll, hogy radarral felmérje a határain túli, de azokhoz közel eső légteret az ukrajnai helyzet alakulásának megítélése érdekében. Nos, képzelje el, ha egy adott pillanatban egy orosz vadászgép pilótája egy rakétát lő a közeli román radarra, hiszen ehhez megfelelő technikával nagyon sok vadászgéptípus rendelkezik. Teszi ezt azért, mert azt hiszi, hogy bemérte őt egy ukrán légvédelmi radar, s így célkeresztbe került. Ez egy olyan eset, amikor tévedésből léphetnek az orosz erők.
Ha támadásnak minősítik az akciót, a románok lelőhetik az orosz vadászgépet vagy elsüllyeszthetik a hadihajót. Amit az oroszok úgy értékelhetnének, hogy a NATO-agresszió áldozatai. Éppen ezért a jóérzés azt diktálná, hogy az oroszok tartsák távolabb Románia határaitól a hadi akcióikat.
Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/Минобороны России
– Mekkora a lehetősége annak, hogy a Moldovai Köztársaság, illetve annak szakadár, az orosz hadsereg által jelenleg is ellenőrzött régiója, Transznisztria is az orosz–ukrán háború részévé váljon?
– Nem tudhatjuk. Ezekhez a „különleges” katonai akciókhoz – mint látjuk – még csak felkészített, kiképzett és jól felszerelt erőkre sincs szükség. Ezek végrehajthatók bármilyen képzetlen vagy részben kiképezett csapatok által. Amilyenek a transznisztriai orosz csapatok.
Megtörténhet, mivel az effajta „különleges” művelet jellemzője, hogy mellőz mindenféle szabályt, racionalitást vagy alapvető katonai előírást. És elkezdhető bármilyen provokáció ok, reális célkitűzés nélkül, s főleg a nemzetközi jog tiszteletben tartásának nyomát is mellőzve. Miután megvan a precedens, mi állíthatná meg a Kreml háborús bűnöseit, Putyinnal az élen, hogy megismételjék ezt a kalandot máshol is, így például Moldovában?
Az ukrajnai orosz invázió visszahozta a háborút Európába – nyilatkozta vasárnap a francia védelmi miniszter a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légi támaszponton tett látogatása alkalmával.
– Milyennek nevezhető az európai integráció iránt elkötelezett chișinăui kormány mostani viszonyulása Oroszországhoz?
– A chișinăui kormány egyetlen, számomra ismert politikai lépése Oroszországgal szemben az ENSZ közgyűlésének minapi ülésén leadott szavazat. Amikor is a Moldovai Köztársaság megszavazta az Orosz Föderációt elítélő határozatot az Ukrajna elleni indokolatlan és törvénytelen háború miatt.
Az orosz nép kezében a megoldás kulcsa az elemző szerint
Hari-Bucur Marcu szerint a Moszkva által kirobbantott katonai konfliktus beszüntetésének egyetlen, járható útja az orosz nép kezében van. A katonai és biztonságpolitikai szakértő – aki korábban a román légierő tisztjeként szolgált, majd a román vezérkar stratégiai-védelmi főosztályát irányította – fontos feladatnak tekinti tudatni az orosz nemzettel, hogy Vlagyimir Putyin elnök és emberei elszigetelték a világ többi részétől, hogy a nemzetközi közvélemény elítéli az ukrajnai invázióért, s emiatt száz évig sem lehetséges helyreállítani a nemzetközi kapcsolatokat. „A legtöbb, amit az orosz nemzet megtehet, hogy megállítja elnökét a nukleáris fegyverrel való öngyilkosság elkövetésében. Majd ezután gondolkodjon el alaposan, stratégiailag arról, milyen helyet fog betölteni a világ népei között. Olyan szerepet akar magának az orosz nemzet, mint Észak-Koreáé? Vagy ahhoz hasonlót szeretne, mint bármelyik civilizált, gyarapodó európai nemzeté?” – tette fel a kérdést a hétvégén közösségi oldalán posztolt bejegyzésében Hari-Bucur Marcu.
Az oroszbarát szeparatisták és az ukrán nemzeti gárda újra egymást vádolták azzal, hogy vasárnap sem sikerült létrehozni a dél-ukrajnai Mariupolból kivezető humanitárius folyosót. Közben Vlagyimir Putyin követelései betartását követeli Kijevtől.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!