Fotó: Presidency.ro
Könnyen Klaus Johannis ellen fordulhat az a biztonsági játék, amelyre a hivatalban lévő államfő a választás vasárnapi döntő menetét megelőző kampányát építette – véli Pászkán Zsolt. A budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője lapunknak arról is beszélt, hogy az erdélyi magyarok számára ezúttal még a kisebbik rossz érve sem működik, mert „két politikai nulla” közül nem lehet kisebbet vagy nagyobbat választani.
2019. november 22., 18:442019. november 22., 18:44
2019. november 23., 09:052019. november 23., 09:05
Klaus Johannisnak vagy Viorica Dăncilának kedvezett inkább az államfőválasztás első fordulóját követő kampány? – kérdeztük Pászkán Zsolttól. Az elemző szerint megbízható felmérések hiányában csak sejteni lehet a hatást, a sejtés pedig nem mindig tükrözi a valóságot. „A kéthetes időszak vége felé az viszont látható, hogy
Nem mozdult ki a komfortzónájából, kerülte a közvetlen összecsapást ellenfelével, az eredmény tartására törekedett. Ennek legfőbb bizonyítéka a november 19-i úgynevezett vita, amely valójában egy, a Johannis kampánycsapata által gondosan kiválogatott újságírókból és egyetemi hallgatókból álló nézőközönség előtti pankráció, azaz műbirkózás volt” – mondta a szakértő.
Közvetlen vita helyett párhuzamos rendezvényeken válaszoltak újságírók kérdéseire, és egymást támadva próbálták a választókat a maguk oldalára állítani kedden este az elnökválasztás második fordulójába jutott Klaus Johannis jobboldali államfő és Viorica Dăncilă szociáldemokrata exkormányfő.
Úgy vélte, az előadás külsőségei, formai elemei egyértelműen Johannisnak biztosítottak „biztonságos teret”, divatos kifejezéssel „safe space-t”. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ez a módszer könnyen ellene fordulhat, hiszen az a néhány betanult frázis, amellyel a PNL-n kívüli tábort szeretné a második fordulóban maga mellé állítani, kevésnek bizonyulhat a tartalom teljes hiányának helyettesítéséhez és a fanatikusan elkötelezett híveken kívüliek mozgósításához.
Pászkán Zsolt kihangsúlyozta, hogy
Szerinte éppen ez az első mandátum fosztja meg a jelölt Johannist attól az előnytől, amivel 2014-ben rendelkezett a két forduló között, amikor az ismeretlenségből előlépett jelöltként alkalmasnak bizonyult arra, hogy sokan olyan vágyott tulajdonságokkal, képességekkel ruházzák fel, melyeknek később nem tudott, vagy akart megfelelni.
Ami Viorica Dăncilát illeti, a nagybányai származású elemző szerint a volt miniszterelnök november 19-i maratoni sajtótájékoztatóján önmagához képest elfogadhatóan teljesített. Az a tény, hogy szinte „védőháló” nélkül kiállt a vele szemben a legkevésbé sem engedékeny újságírók elé, és a vártnál sokkal tűrhetőbben állta a sarat, könnyen előnyére válhat – fogalmazott a szakértő. Hozzátette: Dăncilă már a második fordulóba kerülésével meglepte a közvéleményt, s a PSD szavazóinak jelentős részét is.
Ebben az esetben nem fog számítani, hogy Dăncilă kampánya ugyanolyan tartalmatlan volt, mint az ellenlábasáé. Márpedig a fentiek alapján megtörténhet, hogy bármennyire is esélyes Klaus Johannis, bekövetkezhet egy választói részvételi hajlandóságon belüli változás, ami felboríthatja az eddigi elvárásokat” – mondta Pászkán Zsolt.
Fotó: Facebook/Viorica Vasilica Dăncilă
Az elemző megemlítette: Rareş Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) újdonsült „megmondóembere” több mint hétmilliós nézettséget jósolt Johannis „előadásának”, de a valóságban ez alig haladta meg a kétmilliót. Ebből kiindulva a szakértő szerint az is megtörténhet, hogy a PNL-s vezetők azon várakozása is vágy marad, miszerint Johannis hatvan-hetven százalékos győzelmet arat a PSD-s jelölt felett. „Márpedig egy szoros győzelem viszonylag alacsony részvételi arány mellett vesszőfutássá változtathatja Klaus Johannis második mandátumát, akárcsak a PNL-s kormányzást és a jövő évi választásokat” – tette hozzá Pászkán.
Mintegy 92 ezer külföldön élő román állampolgár adta le voksát pénteken 22 óráig az államfőválasztás második fordulójában az ország határain kívül kialakított szavazókörzetekben.
Kérdésünkre, hogy miként fognak viszonyulni a magyarok a döntő menethez, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője arra emlékeztetett, hogy
Lásd Traian Băsescu támogatása vagy éppenséggel a Johannisnak megelőlegezett bizalom, hiszen Nagyszeben egykori polgármesteréről lehetett tudni, hogyan viszonyul a magyarokhoz. „Nem zárható ki, különösen a nagyvárosi magyar fiatalok, értelmiségiek részéről, hogy ezúttal is szépen felsorakoznak majd egy olyan jelölt mellett – mindkettő ide sorolható –, aki már bizonyította, fikarcnyit sem érdekli őt a magyarság, mint közösség. Ezúttal még a kisebbik rossz érv sem működik, mert két politikai nulla közül nem lehet kisebbet vagy nagyobbat választani” – vélte az elemző.
És hogy mit hozhat Romániának Johannis újrázása, illetve Dăncilă elnöksége? A szakértő szerint az exkormányfő esetleges győzelme növelheti a kormányra került liberálisok reményét arra, hogy megnyerik vagy az átlagosnál jobb eredményeket érnek el a 2020-as helyhatósági és parlamenti választáson, mivel ezáltal megmarad a „vörös pestissel” való kampányolás lehetősége, s egyéb olyan kormányzás-pótlékok alkalmazása, amivel a PNL, a Ludovic Orban vezette kormány „átvészelheti” a következő évet.
„Ha Ludovic Orban ugyanolyan kesztyűbábja lesz Johannisnak a kormány élén, mint amilyen Dăncilă volt Liviu Dragneának, Johannis elképzeléshiánya az egész kormányzásra rányomja majd a bélyegét, és ebből csak rendkívül kedvező külső körülmények esetén lehet majd jelentős károk nélkül kikerülni” – vetítette előre a jövőt az elemző.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
2 hozzászólás