Viorica Dăncilă szerint a hivatalban lévő államfő egyedüli elfoglaltsága a PSD-kormány munkájának akadályozása volt
Fotó: Playtech.ro
Közvetlen vita helyett párhuzamos rendezvényeken válaszoltak újságírók kérdéseire, és egymást támadva próbálták a választókat a maguk oldalára állítani kedden este az elnökválasztás második fordulójába jutott Klaus Johannis jobboldali államfő és Viorica Dăncilă szociáldemokrata exkormányfő.
2019. november 20., 08:402019. november 20., 08:40
2019. november 22., 10:522019. november 22., 10:52
Dăncilă diktátori hajlamú, felfuvalkodott, de konkrét eredményeket felmutatni képtelen, részrehajló, a valós vitát kerülő, gyáva embernek nevezte Johannist és azt ígérte, hogy ha megválasztják, ő valamennyi román elnöke lesz és a románok nemzeti méltóságát fogja védelmezni. A parlament épületében tartott több órás sajtóértekezletén a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke azt állította, több eredményt ért el másfél éves kormányfői tevékenysége során, mint Johannis ötéves elnöki mandátuma alatt.
Ezzel szemben szerinte Johannis semmivel nem szolgált rá az államfői javadalmazásra, egyedüli elfoglaltsága a PSD-kormány munkájának akadályozása volt. Dăncilă az MTI beszámolója szerint azt ígérte: államfőként nem rombolni, hanem építeni fog, azon lesz, hogy a fiatalok büszkén vállalják románságukat, és nem magyarázkodni fog, ha Brüsszelbe utazik, hanem harcolni Románia érdekeiért. Dăncilă felsorolta, mit tekintene prioritásnak megválasztása esetén: egy, az államfő mentelmi jogáról szóló népszavazás kiírása, Románia belépése a schengeni övezetbe, valamint a vízumkötelezettség megszüntetése az Amerikai Egyesült Államokba utazó román állampolgárok számára. A PSD államfőjelöltje hozzátette: amennyiben elnöknek választják, első hivatalos külföldi útja a Moldovai Köztársaságba vezet.
Ezzel egy időben Johannis azt állította: első ötéves mandátuma azzal telt, hogy megvédje a román jogállamiságot a PSD támadásaitól, és ahhoz kért választói felhatalmazást, hogy elkezdhesse a „normális Románia” építését. A tisztségben lévő elnök a bukaresti egyetemi könyvtárban mintegy kétszáz hallgató jelenlétében vett részt pódiumbeszélgetésen kilenc általa kiválasztott vezető újságíróval és politológussal. A rendezvény során úgy értékelte: az államfői jogkörök birtokában sikerült megakadályoznia, hogy a PSD – néhány bűnöző megmentése érdekében – maga alá gyűrje az igazságszolgáltatást, és sikerült „Európában tartania” Romániát.
Az elnök megismételte: azért hárította el Dăncilă kihívását, mert nem legitimálhatta egy nyilvános vitával a jogállamiságot aláásó PSD államfőjelöltjét. Úgy értékelte, ideje a PSD-t egy időre ellenzékbe küldeni, hogy „legyen ideje demokratizálódni”, és el lehessen kezdeni azokat az intézményi reformokat, amelyek az állampolgár szolgálatába állítják az államapparátust, elindítva Romániát a modernizálás útján. Ehhez nemcsak saját pártja, hanem a versenyből kiesett jelölteket támogató pártok szavazóira, többek között a romániai magyarok támogatására is számít.
Klaus Johannis úgy értékelte, mandátuma idején sikerült „Európában tartania” Romániát
Fotó: Magnanews.ro
Az RMDSZ „fiatalos, és laza” kampányt hirdető államfőjelöltje, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök egyik nyilatkozatára utalva Johannis azt mondta: ő is „vagány” országot akar, akárcsak a romániai magyarok, és kifejezte meggyőződését, hogy vele együtt ezt meg is valósíthatják. Az egyik újságíró kérésére a könyvtár aulájában helyet foglaló Ludovic Orban kormányfő is feltett egy kérdést Klaus Johannisnak. A miniszterelnök azt kérdezte tőle, meglátása szerint milyen eredményt fog elérni az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában. „Meggyőződésem, hogy megszerzem valamennyi olyan állampolgár szavazatát, aki azt akarja, hogy én legyek az elnök” – válaszolta Johannis.
Románia több mint 18 millió szavazópolgára vasárnap választja meg az ország elnökét a következő öt évre, a két versenyben maradt jelölt, Klaus Johannis és Viorica Dăncilă közül. A választási kampány szombaton reggel 7 órakor ér véget.
Valóban volt államfők számára alakítják át azt a bukaresti villát, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis használhat majd, miután lejár a mandátuma – derült ki csütörtökön.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
A magyar revizionizmus „veszélye” jutott eszébe Iulian Fotának, a román elnök korábbi biztonságpolitikai tanácsadójának Donald Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelméről.
Kibertámadás érte szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hivatalos honlapját.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) 14 fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.
Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségben szenvedő fiatalok – jelentette be szerdán az egészségügyi miniszter.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
szóljon hozzá!