Nyolcmillió euróért adta el Hungastro-részvényei egy részét az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.
A Bukaresti Értéktőzsdére helyezte át gazdasági tevékenysége súlypontját Verestóy Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője. Mindez a leggazdagabb magyar politikus hét végén keltezett vagyonnyilatkozatából derül ki. A szenátus honlapján megnézhető dokumentum adatai szerint Verestóynak tavaly 2,91 millió eurós bevétele származott tőzsdei részvényeladásból, a birtokában lévő értékpapírok pedig 4,1 millió euróval érnek többet, mint amennyiért vásárolta azokat.
A súlypontáthelyezést a szenátor maga is megerősítette a Krónikának. „Ebbe már sem Gazda Árpád, sem más nem tud belekötni – magyarázta a szenátor. – Nem lehet azt mondani, hogy valamiféle manipuláció révén, privatizációs ügyeskedéssel szereztem a vagyont. Ennél tisztább gazdasági ügylet nincs. Aki ezt megkérdőjelezi, az vagy nem ért hozzá, vagy ott maradt szellemileg valahol 1989 előtt. Szeretném, ha azt is leírná, hogy a vagyonbevallásomban szereplő összegek leadózott jövedelmek, tisztességes forrásból származnak, és többszörösen ellenőrizték ezeket” – tette hozzá enyhén ingerülten a szenátor.
Mégsem a tőzsde hozta a legjelentősebb bevételt 2006-ban a vállalkozó politikusnak. Verestóy 8,256 millió euró bevételt könyvelhetett el Hungastro-részvényei egy részének az eladásából. A szenátor 2005 májusában még többségi tulajdonosa volt az étkezési jegyeket forgalmazó részvénytársaságnak. Tavaly januárra azonban a korábbi 50,56 százalékról 37,14 százalékra csökkent részesedése a cégben. Tavalyi vagyonbevallása szerint a részvények 13,42 százalékáért 3,68 millió eurót kapott. A részvények 27,13 százalékát kitevő most eladott csomag 8,256 millió eurót ért. A Hungastróban való részesedés folyamatos csökkenése ellenére sem csappant meg az a haszon, amelyet Verestóy osztalékként vett ki a cégből. Ennek értéke a 2005-ös vagyonbevallásban 2,45 millió eurót, a 2006-osban 1,82 millió eurót, az ideiben pedig 1,71 millió eurót tesz ki.
Verestóy tavalyi jövedelme jelentős része bankszámláira került. Ezeken jelenleg a szenátor 9,5 millió eurója kamatozik. Tavaly ilyenkor bankbetéteinek összértéke nem érte el a négymillió eurót. A szenátor 622 ezer eurónak megfelelő összeget fektetett be az Infinity zárt alapba. A rejtélyes Societatea Civila Aleea Modrogan egyesületben továbbra is 13,6 százalékos a részesedése, ennek értéke azonban több mint háromszorosára nőtt, és bevallása szerint immár meghaladja az egymillió eurót. Tovább nőtt a Scripta kiadónak kölcsönadott összeg nagysága is, mely immár meghaladta az 1,53 millió lejt. Az Új Magyar Szó bukaresti napilapot és az Erdélyi Riport nagyváradi hetilapot megjelentető kiadóban Verestóynak továbbra is 84,6 százalékos a részesedése.
Az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője egyébként egyike azon kevés politikusnak, akik a tavalyi év bevételeit is tartalmazó vagyonbevallást hozott nyilvánosságra. Az RMDSZ-es politikusok egy része – noha a törvény a tavalyi év végi határidőt írta elő – nem frissítette vagyonnyilatkozatát, mások csak részben töltötték ki a nyilatkozatot. Olyan is akad azonban közöttük, aki már december közepén végleges adatokat közölt. Ezt általában azok a képviselők tették, akik vagyoni helyzete nem sokat változott, és egyedüli jövedelmük a parlamenti munkából származott. Ebből az derül ki, a képviselők és szenátorok általában nettó 45 ezer lejes éves jövedelmet könyvelhettek el, és több mint négyszer annyit kerestek, mint azok, akik jövedelme az országos átlagbérrel egyezik meg.
A vagyonnyilatkozatokban különleges jövedelmek is megjelennek. Kelemen Atilla Maros megyei képviselő például egy versenylovat és egy bikát értékesített, a két állatért összesen ötezer eurót kapott. A képviselő egyébként tavaly tíz hektár mezőgazdasági területet vásárolt Mezőkövesden, és egy 2006-ban gyártott Lada Niva terepjárót is beszerzett. Mezőgazdasági jövedelmekről számolt be Varga Attila is. A Szatmár megyei képviselő egy mezőgazdasági szövetkezet által megművelt szántója után 40 liter olajat, 250 kg krumplit, 400 kg búzát, 850 kg kukoricát és 25 kg cukrot könyvelhetett el.
Az RMDSZ-es kormánytagok közül egyedül Winkler Gyula kereskedelmi miniszter tüntette fel tavalyi jövedelmeit is a nyilatkozatban. Markó Béla, Borbély László és Nagy Zsolt ezt a pénzügyi év végére, azaz májusra ígéri. Winkler nyilatkozatából kiderül, hogy a kormánytisztség viseléséért kapott 46953 lejes éves fizetés csupán kiegészítette azt a 78946 lejes összeget, amelyet a miniszter az Eximbankban viselt elnökhelyettesi tisztségéért kapott. A dokumentumból az is kiderül, mire költötte Winkler a pénzt: egy 2006-ban gyártott Wolksvagen Passat személygépkocsit vásárolt. Markó Béla családjának vagyona – a közzétett dokumentum szerint – a miniszterelnök-helyettes feleségének öröksége által gyarapodott. Kós Anna a Szilágy megyei Váralmáson örökölt 1,8 hektár mezőgazdasági területet, és Kolozsváron 46 négyzetméteres lakást.