Nem kell félni? A védelmi tárca szerint kötelező katonai szolgálat nem lesz, csupán az önkéntes szolgálat van napirenden
Fotó: Román védelmi minisztérium
Újabb álhír terjeng az internetes fórumokon, amelyben a kötelező katonai szolgálat visszaállításával és a tartalékosok behívásával riogatnak – tudatta a védelmi minisztérium.
2024. július 11., 11:592024. július 11., 11:59
A tárca szerdai közleménye szerint az álhírt
„A szóban forgó bejegyzés, amelyet széles körben terjesztettek a különböző közösségi médiaplatformokon, riogató hangnemben azt az elképzelést hangoztatja, hogy a védelmi minisztérium és a román állami hatóságok titokban a kötelező katonai szolgálat újbóli bevezetésére készülnek, vagy katonai tartalékosok mozgósítására, hogy Ukrajnában (!) harcoljanak. Ezeknek az úgynevezett bizonyítékoknak semmi közük a valósághoz” – mutat rá a tárca.
A minisztérium szerint
A minisztérium azt is elmagyarázta, miért szükségesek ezek a statisztikai kimutatások.
Emlékeztetnek: a kötelező katonai szolgálat teljesítését békeidőben Romániában 2007. január 1-je óta felfüggesztették, ahogyan azt a békeidőben a kötelező katonai szolgálat felfüggesztéséről és az önkéntes katonai szolgálatra való áttérésről szóló 395/2005. számú törvény előírja.
A védelmi minisztérium ismételten leszögezi, hogy
A kötelező katonai szolgálathoz való visszatérés és következésképpen a sorozható állampolgárok toborzási folyamatának lefolytatása ugyanezen törvény feltételei szerint történik, amelynek 3. cikke kimondja, hogy „a hadiállapot, a mozgósítás és az ostromállapot idején a katonai szolgálat teljesítése a törvény feltételei szerint kötelezővé válik”.
„Következésképpen
Azonban, mint sok más országban, ezt a folyamatot már békeidőben is előkészítetik. A romániai illetékes hatóságok által békeidőben kötelezően elvégzendő tevékenységek részletei a lakosság védelmi felkészítéséről szóló, 2006. november 30-i 446. sz. törvény III. fejezetének Katonai nyilvántartás című részében (40-53. cikk) találhatók” – mutat rá a védelmi tárca.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!