Érdem. A történész szerint Traian Băsescu nélkül nem sikerülhetett volna feloldani az RKP KB archívumát
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Védelmébe vette Vladimir Tismăneanu politológus, történész, a kommunista diktatúra által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló bizottság egykori vezetője Traian Băsescu volt államfőt, miután a bukaresti táblabíróság pénteken megállapította: a korábbi elnök együttműködött az 1989 előtti politikai rendőrséggel, a Szekuritátéval, és Petrov néven jelentéseket írt.
2019. szeptember 23., 18:482019. szeptember 23., 18:48
2019. szeptember 23., 19:422019. szeptember 23., 19:42
Tismăneanu közösségi oldalán két bejegyzésben is hozzászólt az ügyhöz annak kapcsán, hogy 2006-ban éppen Băsescu hívta életre azt az általa vezetett testületet, amely vaskos jelentést készített a kommunizmus bűneiről, amelyet 2006 decemberében az államfő ismertetett a parlamentben.
A történész-politológus „élete alapművének” nevezi a jelentést, mind tudományos, mind erkölcsi értelemben. Ezt követően több pontban is sorolta, szerinte milyen érdemeket szerzett Băsescu egyrészt a kommunizmus bűneinek feltárásában, másrészt a Szekuritáté viselt dolgaink napvilágra kerülésében. Mint kifejtette, először is engedett a civil szféra kérésének, és létrehozta a bizottságot. Ezt követően minden erejével támogatta a testületet.
– mutat rá Tismăneanu.
Hozzátette: az államfő emellett küzdött azért, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) több százezer dossziét adjon át a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácsnak (CNSAS). Kifejtette,
„2006 december 18-án, miközben Vadim és bandája kifütyülte, és a Ion Iliescu és Mircea Geoană vezette PSD bojkottálta, megtartotta történelmi – igen, történelmi – beszédét a parlamentben. Fejet hajtott az ellenzékiek előtt, és egyértelműen elítélte az illegitim és gyilkos kommunista diktatúrát” – összegezte az exelnök érdemeit Tismăneanu.
A történész azt is felidézte, hogy amikor megkereste Băsescut, hogy kiterjeszti-e a bizottság tevékenységének hatáskörét a Szovjetunióhoz tartozó Moldovára is, az akkori államfő támogatta a munka kiterjesztését. Tismăneanu szerint Băsescu nem csupán színészkedett, amikor azt mondta: elítéli a kommunizmust. Leszögezte: ellentétben a szintén a kommunizmus bűneit vizsgáló Marius Oprea történésszel,
Ismét megszólalt az ügyben Băsescu is, aki már korábban is tagadta, hogy együttműködött volna a szekuritátéval. Közösségi oldalán azt írta: a CNSAS megállapítása, miszerint együttműködött volna a szekuval, „a hazugság határáig eltorzítja az igazságot”, és „semmi köze a kor realitásaihoz”. A volt elnök szerint a bírák inkább hittek a CNSAS által két, „semmilyen negatív hatással nem járó” jelentés kapcsán tett valótlan megállapításának, mint neki, de leszögezte: tovább küzd az igazáért, mivel szerinte kampányakcióról van szó. Ezt azzal támasztotta alá, hogy először az európai parlamenti választások kampányában került be a köztudatba az állítólagos besúgói múltja, míg az alapfokú tárgyalás az államfő-választások kampánya előtti időszakban zajlott.
Az átvilágítóbizottság néhány hónappal ezelőtt jelentette be, hogy olyan dokumentumokat adott át a bíróságnak, amelyek alátámasztják, miszerint Traian Băsescu még a konstancai tengerészeti egyetem hallgatójaként, 1972-ben jelentett kollégáiról a román kommunista diktatúra elnyomó gépezete egy összekötő tisztjének. Az exállamfő Petrov álnéven jelentett. A CNSAS által a sajtó rendelkezésére bocsátott dokumentumokból kiderül, hogy a Szekuritáté kijelölt egy alezredesi rangban levő összekötő tisztet, akinek Băsescu két darab, kézzel írt jelentést adott át. Az iratok szerint a volt elnök jelentései nyomán egyik kollégáját – a kommunista titkosrendőrség javaslatára – nem nevezték ki olyan hajóra, amely elhagyta az ország felségvizeit.
Az egykori elnök a 2000-es évek eleje óta öt alkalommal kapott igazolást a CNSAS-tól, amelyek szerint nem működött együtt a Szekuritátéval.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!