Johannis és Orban kezet rázott ugyan az előre hozott választásokra, de a PSD beleköphet a levesükbe
Fotó: Presidency.ro
Elhúzódó válság körvonalazódik a román belpolitikában, a baloldali ellenzék borítékolható obstrukciója következtében ugyanis megtörténhet, hogy az államfő és a liberálisok által szorgalmazott előre hozott választásokra csak szeptemberben kerülhet sor.
2020. február 10., 11:022020. február 10., 11:02
2020. február 10., 11:112020. február 10., 11:11
A kormányalakítással megbízott Ludovic Orban hétfőn (ma) kér bizalmat az új kormánynévsor és -program számára a bukaresti törvényhozásban. A múlt szerdán bizalmatlansági indítvány útján megbuktatott, majd az államfő által kormányalakításra felkért – immár megbízott – miniszterelnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai tanácsának jelenleg zajló ülésén jóváhagyást kér a kormány új tagjainak és a módosított kormányprogramnak az előterjesztéséhez.
A kormányfő emlékeztetett: a helyi választottak mandátuma négy évvel az eskületétel után, június második felében jár le, ezért a választásokat legkésőbb június 21-ére ki kell írni. Ami az előre hozott választások időpontját illeti, Orban szerint ez több tényezőtől függ, szerinte legvalószínűbb, hogy erre június közepén kerül sor. „Célunk Románia megfelelő kormányzása, ami álláspontunk szerint a jelenlegi parlamenttel nem biztosítható. A jelenlegi parlament gyakorlatilag a 2016 decemberében megválasztott törvényhozás, és teljes mértékben ellentmond a román állampolgárok elvárásainak” – hangoztatta Orban.
Aktualizálták a liberálisok a kormányprogramot
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) rövidtávú intézkedések hozzáadásával aktualizálta a kormányprogramot – közölte hétfői Facebook-bejegyzésében Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője. Dancă szerint törölték a programból azokat a pontokat, amelyeket az elmúlt három hónapban már megvalósítottak. A kancellária vezetője elmondta: véglegesítették, és a PNL országos tanácsa elé terjesztik a kabinet összetételét.
A parlamentnek egyébként 60 napon belül két kormányt kell elutasítania ahhoz, hogy előre hozott választásokat lehessen rendezni. Orban ismertetése szerint a PNL törvényhozói arra kaptak felhatalmazást, hogy a parlament majdani feloszlatása érdekében vegyenek részt a plenáris ülésen, de ne szavazzanak a kormány beiktatására. Emlékeztetett: a kabinet tagjainak és a kormányprogram bemutatását követő 15 napon belül a parlamentnek össze kell ülnie, hogy a kormány beiktatásáról szavazzon. A miniszterelnök ugyanakkor arról igyekezett biztosítani a lakosságot, hogy Románia a kormány bukását követő időszakban is „jó kezekben van”, szerinte az ügyvivő kabinet „gyorsan és nagy szakértelemmel” oldja meg a felmerülő problémákat.
Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) minden lehetséges kérdésben alkotmányossági óvást emel, illetve időhúzásra játszik majd a miniszterjelöltek bizottsági meghallgatása alkalmával, és az új kormányról szóló bizalmi szavazás parlamenti időzítésénél. Az sem kizárt, hogy a PSD-nek sikerül olyan parlamenti többséget kialakítania – mindenekelőtt az alakulatot korábban irányító Victor Ponta vezette Pro Románia párttal –, amely távolmaradásával határozatképtelenné teszi a törvényhozást a beütemezett bizalmi szavazások alkalmával. A törvényhozás feloszlatására, és a választások előrehozására akkor nyílik lehetőség, ha a parlament 60 napon belül két egymást követő miniszterelnök-jelöltet is elutasít. Amennyiben minden Johannis és a liberálisok által kidolgozott forgatókönyv alapján érvényesülne, a törvényhozás áprilisban utasítaná vissza másodszor a kormányalakítást, az államfő pedig júniusban, vagy legkésőbb július közepére kiírhatja az előre hozott parlamenti megmérettetést.
Számítani kell azonban arra, hogy a kétkamarás parlament házbizottságainak irányítását a kezükben tartó szociáldemokraták mindent elkövetnek – beleértve az alkotmányossági óvást is – a bizalmi szavazás halogatásáért. Ebben az esetben megtörténhet, hogy Johannis csak júniusban fogja tudni kibocsátani a törvényhozás feloszlatásáról szóló rendeletet (hiszen a törvényhozást az alaptörvény nem kötelezi arra, hogy az előírt 60 napos időtartamon belül hamarabb tűzze ki a bizalmi szavazást a kormányról), emiatt az idő előtti megmérettetésre leghamarabb augusztusban vagy szeptemberben kerülhet sor. Ez azonban már nem felel meg a PNL érdekeinek, mivel az az időszak már egybeesne a nyéri szabadságolásokkal, a részvétel alacsony lenne, ráadásul a következő fél év során az alakulat nem számíthat népszerűsége szinten tartására.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kedd este bejelentette, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon az elnökválasztás második fordulójának eredményét.
szóljon hozzá!