Nehéz a dolga... Sokáig a karbantartási munkálatokat is hanyagolták a román hadseregben
Fotó: Barabás Ákos
Óriási összegeket fordítottak az utóbbi időben a román haderő fejlesztésére, a beszerzések ugyanakkor elsősorban amerikai üzleti igényeket elégítenek ki. A romokban heverő romániai hadiipar esélyt kaphat az újjáéledésre, de a hadsereg továbbra sem kifejezetten vonzó a fiatalok számára.
2019. február 04., 20:012019. február 04., 20:01
Románia több mint egymilliárd dollárt költött tavaly különböző fegyverek, hadi felszerelések és katonai járművek beszerzésére a tíz évre kiterjedő haderőfejlesztési program keretében. A világ üzleti életét bemutató Business Insider portál egy korábbi összeállítása szerint
A kifejezetten katonai elemzésekre szakosodott Global Firepower friss táblázatán Románia a világ negyvenedik haderejével büszkélkedhet (Magyarország az ötvenhetedik).
Hari Bucur-Marcu biztonsági szakértő a Krónikának elmondta, Romániának megfelelő és hiteles hadereje van a NATO védelmi mutatói alapján. „Azokon a területeken, ahol nincs megfelelő, NATO-kompatibilis technikai háttere és felszereltsége a román hadseregnek, a kétoldalú együttműködések jelentik a megoldást, ezek révén pótolhatók a hiányosságok” – fogalmazott a bukaresti biztonságpolitikai szakértő, példaként említve a légi rendőrséget. A román légtérben ezt a feladatot más NATO-tagállamok pilótái és vadászrepülőgépei látják el.
Hari Bucur-Marcu bírálta a román kormányt, amiért eltitkolja a nyilvánosság elől a védelmi kérdésekben tett lépéseit.
– hangsúlyozta a szakértő, aki szerint ezek ismeretének hiányában mélyebb elemzés helyett csak spekulálni lehet.
László Attila, a bukaresti szenátus védelmi, közbiztonsági és nemzetbiztonsági bizottságának tagja a Krónikának elmondta, nagyon pontos adatok hiányában nehéz összehasonlítani az európai hadseregeket, az viszont tény, hogy Románia korábban képtelen volt teljesíteni NATO-vállalását, miszerint költségvetése két százalékát védelmi fejlesztésekre fordítja. A tavalyi évben ezt a költségarányt sikerült elérni – hangsúlyozta az RMDSZ politikusa. A szenátor arról is beszélt, hogy a védelmi bizottságban többször találkozott azokkal az igényekkel, amelyek egy alulfinanszírozott rendszer felől érkeztek. „Nagyon hosszú ideig még a karbantartási munkálatokat is elhanyagolták. Lényeges javulás történt ugyan 2017–2018-ban, de a kisebb-nagyobb elégedetlenségek felbukkanása nem szűnt meg a különböző fegyvernemek részéről. Az elsorvadt román hadiipart igyekeznek talpra állítani, sok igény megfogalmazódott e terület irányából” – fogalmazott László Attila. Kiemelte:
Aziránt is érdeklődtünk, hogy ezek a bevásárlások mennyire szólnak az Egyesült Államok „kiszolgálásáról”. Az RMDSZ szenátora úgy vélte, bár kétségtelenül sokat nyomott a latban Washington stratégiai partnersége, szó van a beszerzendő eszközök romániai legyártásáról is, ez pedig a hadiipart erősíti. A vásárlással párhuzamosan a technológiai transzfer is megtörténik, ezt tapasztalhatjuk például teherautók vagy hadihajók esetében.
Ami az állományt illeti, a védelmi bizottság tagja szerint elég nagy lemorzsolódás tapasztalható – azaz
az érdeklődés pedig változó intenzitású. Hozzátette: a fizetések egy pályakezdő katona számára nem túl magasak, a lakhatási problémák pedig állandósultak.
Lapunk arról is megkérdezte a politikust, mennyiben hat ki a hadsereg működésére a bukaresti ítélőtábla minapi döntése, amellyel felfüggesztette a vezérkari főnök mandátumának meghosszabbításáról szóló elnöki rendeletet, így a román haderő vezető nélkül maradt. Klaus Johannis államfő a tavalyi év utolsó napjaiban hosszabbította meg államfői rendelettel Nicolae Ciucă tábornok mandátumát, miután elutasította a kormány által javasolt jelöltet. László Attila szerint nem marad vezető nélkül a hadsereg, jogilag tisztázott a helyzet. „Személyek körüli vitáról van szó, de ez nincs befolyással a haderő feladatainak zavartalan ellátására” – közölte a felsőház RMDSZ-es tagja.
Adrian Câciu felszólította Nicolae Ciucát, hogy 48 órán belül mutassa be azokat a dokumentumokat, amelyek alapján több mint 2 millió eurót költött közpénzből a könyve megjelentésére és népszerűsítésére.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden telefonon egyeztetett Donald Trumppal, az Egyesült Államok megválasztott elnökével, akinek elmondta, hogy szeretné, ha Amerika az Európai Unión kívül Románia legfontosabb kereskedelmi partnerévé válna.
Több bizonyítékot is kizárt a bukaresti ítélőtábla a többek között bűnszervezet létrehozásával, emberkereskedelemmel és nemi erőszakkal vádolt Tate fivérek elleni vádiratból.
Tizenhárom jelölt, köztük hivatalban lévő és egykori miniszterelnök, esélytelen volt miniszterek szállnak harcba az idei romániai elnökválasztáson, amelynek első fordulóját vasárnap, a másodikat pedig december 8-án rendezik.
Új vonat-helymeghatározó szolgáltatást vezetett be a vasúti reformért felelős romániai hatóság. Az integrált jegyvásárlási platformon élőben követhető, merre jár, mennyit késik egy-egy vonat – már ha éppen működik a rendszer.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit.
A Nordis-ügy kárvallottjainak képviselőivel találkozott kedden Nicolae Ciucă szenátusi elnök, valamint Gabriel Andronache és Cristian Niculescu-Ţâgârlaş liberális párti törvényhozók – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Schengen témájában próbálnak egymásra tromfolni az elnökjelöltek napokkal a választás előtt: Marcel Ciolacu miniszterelnök magabiztosan kijelentette, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag lesz.
Távol maradtak a kormánypártok képviselői – Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök és Nicolae Ciucă liberális házelnök – a romániai államelnökválasztási kampány egyetlen közvetlen televíziós vitájától.
Marcel Ciolacu miniszterelnök határozottan cáfolja azokat a sajtóban hétfőn megjelent vádakat, amelyek szerint többször is egy ügyfeleit megkárosító ingatlancég által bérelt gépen utazott volna.
2 hozzászólás