Fotó: László Ildikó
„Meglepőnek” és „precedens nélkülinek” nevezte csütörtökön Ionuţ Moşteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott voksok újraszámolásáról hozott döntését.
2024. november 28., 16:342024. november 28., 16:34
2024. november 28., 16:372024. november 28., 16:37
„Úgy tűnik jelenleg, hogy egyesek mindenáron, még a demokrácia feláldozásának árán is ragaszkodnak a hatalomhoz.
Moşteanu szerint a vasárnapi választás eredménye a román állampolgárok akaratát tükrözi, és a második forduló kampányának a késleltetése veszélyezteti a demokráciát. Az USR képviselőházi frakcióvezetőjének álláspontja szerint az elnökválasztás első fordulója az elmúlt évek „legtisztább” választása volt, minden egyes szavazólapot belehelyeztek az urnákba, majd korrektül megszámoltak az egész ország területén. Ezenkívül minden párt párhuzamos szavazatszámlálást is végzett, és az eredmények megegyeztek a hivatalos eredménnyel – írta az Agerpres.
Az alkotmánybíróság (CCR) az elnökválasztás első fordulójában leadott érvényes és érvénytelennek nyilvánított szavazatok újraszámolását kérte csütörtökön a Központi Választási Irodától (BEC).
A CCR közleménye szerint az alkotmánybírák megvizsgálták Cristian Vasile Terheş elnökjelölt beadványát, és egyöntetű döntéssel elrendelték az államfőválasztás első fordulójában leadott érvényes és érvénytelennek nyilvánított voksok újraszámolását. Az újraszámolás eredményét a Központi Választási Irodának továbbítania kell majd az alkotmánybíróságnak.
Arra hivatkozva utasították el az igénylését, hogy az előírt határidőn túl nyújtotta be. Cristian Terheş hasonló tárgyú beadványának tárgyalását pénteken 14 órakor kezdődő ülésére halasztotta az alkotmánybíróság – közölték.
Az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását kéri az alkotmánybíróság a Központi Választási Irodától (BEC) – derült ki csütörtökön a taláros testület ülése után.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!