Fotó: Románia Alkotmánybírósága
Váratlan döntést hozott csütörtökön Románia alkotmánybírósága: a taláros testület az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását kéri a Központi Választási Irodától (BEC). A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény alapján ugyanakkor az alkotmánybírák elutasították a november 24-ei megmérettetés érvénytelenítésére vonatkozó kérést. Puskás Bálint volt alkormánybíró a Krónikának úgy nyilatkozott: a taláros testületnek jogában áll a szavazatok újraszámolását kérni, sőt ezután kiderülhet, hogy Marcel Ciolacu jut a második fordulóba Elena Lasconi helyett.
2024. november 28., 13:342024. november 28., 13:34
2024. november 28., 15:342024. november 28., 15:34
A szavazatok újraszámolására vonatkozó hivatalos kérésben az alkotmánybíróság leszögezte: az érvényes és az érvénytelen szavazatokat is újra kell számolni, és felszólította a BEC-et, hogy továbbítsa az újraszámlálás eredményét. Határidőként a péntek délután 2 órát jelölte meg.
Az alkotmánybíróság azért ült össze, hogy megvitasson két, az első forduló eredményének érvénytelenítését és a választások megismétlését követelő panaszt.
„Szinte lehetetlen, hogy a BEC holnapig elvégezze az újraszámlálást, tekintve, hogy 9,4 millió szavazatról van szó. Ez azt jelenti, hogy további késedelem lehetséges” – mondta egy hivatalos forrás a G4Media.ro-nak arra utalva, hogy a talárosok csak a szavazatok újraszámolása után hitelesíthetik az első forduló eredményét.
Az összes szavazat újraszámlálásáról szóló döntés az egyik jelölt, Cristian Terheș kérésére született, aki azt állította, hogy
Mint ismeretes, Ludovic Orban hat nappal az államfőválasztás előtt, november 18-án bejelentette visszalépését, és arra kérte támogatóit, hogy Elena Lasconira szavazzanak. Ennek ellenére a volt liberális miniszterelnök neve szerepelt a már kinyomtatott szavazólapokon, és 20 089 választópolgár rá adta a voksát.
Nem ez az első alkalom, hogy az alkotmánybíróság beavatkozik az idei elnökválasztás menetébe: korábban kizárta Diana Șoșoacát a jelöltek közül, arra hivatkozva, hogy az alkotmányba ütköző kijelentéseket tett Románia EU- és NATO-tagsága kapcsán.
Volt alkotmánybíró: az újraszámolás után kiderülhet, hogy Ciolacu jut a második fordulóba
Az alkotmánybíróságnak jogában áll a szavazatok újraszámolását kérni – szögezte le a Krónika kérdésére Puskás Bálint volt alkotmánybíró. „Volt már erre precedens, amikor a Mircea Geoană és Traian Băsescu közötti második forduló után a szavazatok újraszámolását kértük, mert kevés volt a különbség a két jelölt között. Akkor az újraszámolás után Băsescu előnye több száz szavazattal nőtt” – idézte fel a 15 évvel ezelőtti történéseket Puskás Bálint, aki akkor maga is a taláros testület tagja volt.
Kérdésünkre elmondta, ha a jelenlegi panasz nyomán beigazolódik, hogy valóban Elena Lasconi javára írták jóvá a Ludovic Orbanra adott szavazatokat, akkor nem érvénytelenítik a választást, csupán „visszaadják” Orbannak a voksokat. „Ha pedig ennek nyomán esetleg Lasconi Marcel Ciolacuval szembeni előnye eltűnik, akkor Ciolacu jut Călin Georgescuval a második fordulóba” – szögezte le a Krónikának nyilatkozva Puskás Bálint. Megjegyezte: ha súlyos választási csalásokra derülne fény, például Georgescu gyanús kampánya kapcsán, akkor viszont érvényteleníthetik az első forduló eredményét.
Egyébként az alkotmánybírák a két beadvány közül az egyiket – a Sebastian Constantin Popescu által az első fordulóban első helyen végzett Călin Georgescu kampányfinanszírozásával kapcsolatosan benyújtottat – elutasították.
Káosz. Az alkotmánybíróság újraszámoltatná a szavazatokat
A másik ügyében péntekre halasztották a döntés. Ezt Cristian Terheş nyújtotta be a második helyen végzett Elena Lasconi ellen, az Orbanra adott voksok „átirányítása" mellett annak állítólagos kampánycsendsértését is felróva, mert állítólag még kampányolt, amikor az amerikai szavazás még zajlott.
Cristian Terheş jelenlegi európai parlamenti képviselő a Román Nemzeti Konzervatív Párt jelöltjeként indult az elnökválasztás első fordulójában és 95 782 szavazatot szerzett, ami az összes leadott voks 1,04 százalékának felel meg. Sebastian Constantin Popescu az Új Románia Párt színeiben indult a választáson, és 14 683-an szavaztak rá (0,16 százalék). Az óvások elbírálása után az alkotmánybíróságnak hitelesítenie kell az első forduló eredményét. Az államfőválasztás december 8-i második fordulójának kampánya november 29-én kezdődik.
Mint arról beszámoltunk, az elnökjelöltek támogatottsága a következőképpen alakult:
Mivel egyik jelölt sem kapta meg a voksok több mint ötven százalékát, a két első helyezett – Georgescu és Lasconi – részvételével második fordulót rendeznek december 8-án, amikor is az egyszerű többséget szerző jelölt nyeri el az ötéves államfői mandátumot.
Greblă: ameddig az alkotmánybíróság nem hitelesíti az első forduló eredményeit, nem kezdődhet el a második forduló kampánya
Az elnökválasztás második fordulójának kampánya csak azután kezdődhet el, miután az alkotmánybíróság hitelesítette az első forduló eredményeit, és hivatalossá válik, hogy melyik két jelölt jutott tovább – nyilatkozta az Agerpres-nek csütörtökön Toni Greblă.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke rámutatott, a törvény szerint a választási kampány hivatalosan nem kezdődhet el addig, amíg az alkotmánybíróság nem közli, hogy melyik két jelölt szerezte a legtöbb szavazatot és jutott be ezáltal a második fordulóba.
A kormány által elfogadott választási ütemterv szerint a második forduló kampányának pénteken kellene rajtolnia.
Cristian Terheş és Sebastian Constantin Popescu államfőjelöltek az első elnökválasztási forduló eredményeinek érvénytelenítését kérik az alkotmánybíróságtól (CCR).
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
1 hozzászólás