Tánczos Barna miniszter a Krónikának úgy nyilatkozott, a brüsszeli javaslat nem közös előkészítés eredménye
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
Szervezett keretek között kell vitát folytatni az Európai Bizottság által bemutatott új erdőstratégiáról, hogy a tagállamok is kifejthessék véleményüket – jelentette ki hétfőn Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.
2021. július 19., 15:512021. július 19., 15:51
2021. július 19., 15:532021. július 19., 15:53
Mint arról beszámoltunk, számos uniós tagállam és a szakma is ellenzi az Európai Bizottság erdőgazdálkodási stratégiáját, nehezményezve a tervezet kiegyensúlyozatlanságát a hosszú távú, szerteágazó erdőgazdálkodás elismerése tekintetében. Tánczos Barna miniszter a Krónikának úgy nyilatkozott, a brüsszeli javaslat nem közös előkészítés eredménye, továbbá szerinte a tagállami jogköröket, a szubszidiaritás elvét, az európai erdők változatosságát és a fenntartható gazdálkodás gyakorlati kérdéseit is figyelembe kell venni, amikor egy ilyen tervezetet előkészítenek.
Tánczos kifejtette, Románia általában támogatja az unió által meghatározott klímavédelmi és környezetvédelmi célokat, de azt szeretné, hogy az új stratégiáról részletes vita legyen, amelyben a tagállamok is kifejthetik véleményüket. Az MTI által idézett RMDSZ-es tárcavezető elmondta, az Európai Bizottság többnyire az uniós polgárokat kérdezte meg arról, hogy mit tartalmazzon az új stratégia, amely csak pénteken jutott el hivatalos úton a tagállamokhoz.
Tánczos Barna leszögezte: a vita során azt kell tisztázni, hogy a következő évtizedekben egyre növekvő erdő- és környezetvédelmi költségek pontosan mekkorák lesznek. Az új stratégia csak két ponton utal a költségekre, ami nem elégséges. A mezőgazdasággal ellentétben, ahol a közös uniós agrárpolitikának köszönhetően a tagállamok jelentős támogatást kapnak az EU-tól, az erdőgazdálkodást kizárólag a tagállamok finanszírozzák nemzeti hatáskörben, ezért nem mindegy, hogy mekkora költségek hárulnak rájuk a következő évtizedekben. Tánczos szerint amennyiben korlátozzák az erdőkitermelést, akkor valamilyen módon kárpótolni kell az erdőtulajdonosokat.
Az Európai Bizottság pénteken bejelentette, hogy az uniós végrehajtó szerv elfogadta az európai zöld megállapodás részét képező, 2030-ig tartó időszakra szóló új uniós erdőstratégiát, amely a természetes és őshonos erdők szigorú védelmét, a leromlott állapotú erdők helyreállítását, valamint a fenntartható erdőgazdálkodás biztosítását tűzte ki célul. Az új erdőstratégia hozzájárul ahhoz, hogy az Európai Unió 2030-ra legalább 55 százalékkal csökkentse üvegházhatású gázkibocsátását, 2050-re pedig teljes klímasemlegességet érjen el.
Számos uniós tagállam és a szakma is ellenzi az Európai Bizottság erdőgazdálkodást stratégiáját, nehezményezve a tervezet kiegyensúlyozatlanságát a hosszú távú, szerteágazó erdőgazdálkodás elismerése tekintetében.
Összefogásra szólított fel három államfőjelöltet Ilie Bolojan, a Bihar megyei tanács nemzeti liberális párti (PNL) elnöke, akit három elnökjelölt is lehetséges miniszterelnökként nevezett meg.
Medve támadt egy férfira vasárnap Argeş megye északnyugati részén; a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre a hatóságok.
Ha elnök lesz, az összes külföldi nagykövetet fogadja hivatalában egy „egyenrangú” megbeszélésre, kivéve az osztrák nagykövetet, akit nem fogad, amíg Románia nem lesz a schengeni övezet teljes jogú tagja – jelentette ki George Simion.
Miután a héten vasúti síneken legelő juhnyájba rohant bele egy vonat, szombat este egy európai rangú úton gázolt el egy kecskenyájat egy személygépkocsi. A sofőr és utasa sértetlenül megúszta a balesetet, de az állatok közül kilenc elpusztult.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
szóljon hozzá!