Tánczos Barna miniszter a Krónikának úgy nyilatkozott, a brüsszeli javaslat nem közös előkészítés eredménye
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
Szervezett keretek között kell vitát folytatni az Európai Bizottság által bemutatott új erdőstratégiáról, hogy a tagállamok is kifejthessék véleményüket – jelentette ki hétfőn Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.
2021. július 19., 15:512021. július 19., 15:51
2021. július 19., 15:532021. július 19., 15:53
Mint arról beszámoltunk, számos uniós tagállam és a szakma is ellenzi az Európai Bizottság erdőgazdálkodási stratégiáját, nehezményezve a tervezet kiegyensúlyozatlanságát a hosszú távú, szerteágazó erdőgazdálkodás elismerése tekintetében. Tánczos Barna miniszter a Krónikának úgy nyilatkozott, a brüsszeli javaslat nem közös előkészítés eredménye, továbbá szerinte a tagállami jogköröket, a szubszidiaritás elvét, az európai erdők változatosságát és a fenntartható gazdálkodás gyakorlati kérdéseit is figyelembe kell venni, amikor egy ilyen tervezetet előkészítenek.
Tánczos kifejtette, Románia általában támogatja az unió által meghatározott klímavédelmi és környezetvédelmi célokat, de azt szeretné, hogy az új stratégiáról részletes vita legyen, amelyben a tagállamok is kifejthetik véleményüket. Az MTI által idézett RMDSZ-es tárcavezető elmondta, az Európai Bizottság többnyire az uniós polgárokat kérdezte meg arról, hogy mit tartalmazzon az új stratégia, amely csak pénteken jutott el hivatalos úton a tagállamokhoz.
Tánczos Barna leszögezte: a vita során azt kell tisztázni, hogy a következő évtizedekben egyre növekvő erdő- és környezetvédelmi költségek pontosan mekkorák lesznek. Az új stratégia csak két ponton utal a költségekre, ami nem elégséges. A mezőgazdasággal ellentétben, ahol a közös uniós agrárpolitikának köszönhetően a tagállamok jelentős támogatást kapnak az EU-tól, az erdőgazdálkodást kizárólag a tagállamok finanszírozzák nemzeti hatáskörben, ezért nem mindegy, hogy mekkora költségek hárulnak rájuk a következő évtizedekben. Tánczos szerint amennyiben korlátozzák az erdőkitermelést, akkor valamilyen módon kárpótolni kell az erdőtulajdonosokat.
Az Európai Bizottság pénteken bejelentette, hogy az uniós végrehajtó szerv elfogadta az európai zöld megállapodás részét képező, 2030-ig tartó időszakra szóló új uniós erdőstratégiát, amely a természetes és őshonos erdők szigorú védelmét, a leromlott állapotú erdők helyreállítását, valamint a fenntartható erdőgazdálkodás biztosítását tűzte ki célul. Az új erdőstratégia hozzájárul ahhoz, hogy az Európai Unió 2030-ra legalább 55 százalékkal csökkentse üvegházhatású gázkibocsátását, 2050-re pedig teljes klímasemlegességet érjen el.
Számos uniós tagállam és a szakma is ellenzi az Európai Bizottság erdőgazdálkodást stratégiáját, nehezményezve a tervezet kiegyensúlyozatlanságát a hosszú távú, szerteágazó erdőgazdálkodás elismerése tekintetében.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!