Ójraszámlálás: négy Dolj megyei szavazókörzetet leszámítva valamennyi romániai körzet szavazatait átvizsgálták
Fotó: Csató Andrea
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
2024. december 02., 18:102024. december 02., 18:10
2024. december 02., 18:162024. december 02., 18:16
A tájékoztatás szerint négy Dolj megyei szavazókörzetet leszámítva valamennyi romániai körzet szavazatait újraszámolták, a 950 külföldi szavazókörzetből pedig 161-nek az eredményei vannak meg.
A részleges újraszámlálási eredmények szerint Călin Georgescu független államfőjelölt után a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje, Marcel Ciolacu áll a második helyen.
A részleges eredmények szerint a következőképpen oszlanak meg a szavazatok az első három helyen álló jelölt között:
A BEC azt is megjegyezte, hogy eddig 161 külföldi szavazóhelyiségből kapták meg a szavazólapokat, a többi a becslések szerint december 9-éig fog megérkezni.
Utóbbiakat Jordániából, Peruból, Zimbabweból, Brazíliából és Irakból küldték el. Ugyanakkor nem vezették be a jegyzőkönyvbe a Dolj megyei 196-os, 222-es, 442-es és 444-es szavazókörzetben leadott érvényes voksokat, ez összesen 2113 szavazatot jelent – közölte az Agerpres.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke, Toni Greblă azt mondta hétfőn, hogy tudomása szerint nem hozott jelentős változást az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása.
Az alkotmánybíróság hétfőn vitatja meg Cristian Terheş államfőjelölt beadványát, amelyben az első forduló eredményének semmissé nyilvánítását kérte.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke azt mondta hétfőn, hogy tudomása szerint nem hozott jelentős változást az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása.
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteki nyilatkozatával megerősítette, hogy akkor is visszalép az elnökjelöltségtől, ha a szavazatok újraszámolása nyomán a rá adott voksok száma nagyobb lesz, mint az Elena Lasconira adott voksoké.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!