Nyakunkon az óraátállítás. Október utolsó hétvégéjén jön a téli időszámítás
Fotó: 123RF
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle, hiába hagyta jóvá az Európai Parlament még 2019-ben a nyári időszámítás megszüntetéséről szóló javaslatot.
2024. október 22., 21:392024. október 22., 21:39
2024. október 22., 21:432024. október 22., 21:43
Újra eljött az óraátállítás ideje: a hónap utolsó vasárnapján átállunk a 2024-es téli időszámításra: október 26-áról 27-ére virradó éjszaka az órákat egy órával visszatekerjük, konkrétan 4.00 órából 3.00 óra lesz, és így tovább alhatunk.
A világon elsőként 1916-ban az Amerikai Egyesült Államok vezette be a nyári időszámítást energiatakarékossági okok miatt. Ezt hamarosan átvette a Föld számos országa is. Romániában először 1932-ben vezették be, és 1939-ig minden évben április első vasárnapjától (00.00 órától) október első vasárnapjáig (1.00 óráig) volt érvényben. A nyári időszámítást 1941 és 1979 között nem alkalmazták az országban.
A nyári időszámítást Európában az Unió 1997-ben szabályozta és egységesítette.
Ugyanakkor nagyon sokan remélik, hogy hátha most már tényleg ez az utolsó alkalom amikor állítgatjuk az órát, de hivatalos döntés egyelőre nem körvonalazódik a témában.
Mint ismeretes, 2019-ben az Európai Parlament jóváhagyta a nyári időszámítás megszüntetéséről szóló javaslatot, miután a nyilvános konzultáció során elsöprő többséggel támogatták az óraátállítás eltörlését. Azonban még néhány akadályt le kell küzdeni, mielőtt egy időszámítás marad Európában és azon kívül.
Az Európai Unió például reméli, hogy sikerül megoldást találnia arra, hogy a tagállamok megválaszthassák a saját idejüket anélkül, hogy a kontinensen időzónák sokaságát hoznák létre – ami egyáltalán nem elrugaszkodott aggodalom, ugyanis nagyon megoszlik egyes országok álláspontja, hogy a téli vagy a nyári időszámítást szeretnék megtartani.
Hétvégén Romániában is áttérünk a téli időszámításra. Az utóbbi években több olyan EU-s szintű törekvés volt, amely az egységes időszámítást szorgalmazta.
A téli időszámításhoz való alkalmazkodási idő amúgy egyénenként nagyon eltérő, és egy naptól akár egy vagy több hétig is eltarthat. Az óraátállítás nyomán napi rutin megváltozhat, különösen a kisgyermekek esetében, akiknek szigorú menetrendjük van az alvás, az iskola és a tanórán kívüli tevékenységek tekintetében, és szükségük lehet néhány napra, hogy alkalmazkodjanak az új programhoz.
és minden nap a lehető legtöbb természetes fénynek tegyük ki magunkat.
A fáradtság ellen érdemes napközben a szabadban sétálni. A könnyű testmozgás is segíthet továbbá stimulálni a szervezetet, és csökkentheti a fáradtságérzetet.
A legtöbb ember nehezen viseli a nyári időszámításra való átállást, de az időzavar nem csak ránk hat ki, hanem a gazdaságra is. A London School of Economics and Political Science tanulmánya számszerűsítette, hogy mekkora veszteséget okoz az óraátállítás.
Az óraátállítás nem fogja befolyásolni a vonatok menetrendjét – közölte a Román Vasúttársaság (CFR) személyszállító részlege. A CFR Călători tájékoztatása értelmében hajnali 4 óráig – amely 3 óra lesz – a nyári időszámítás szerint indulnak el a vonatok, 4 óra után pedig a téli időszámításnak megfelelően. Azok a szerelvények, amelyek a nyílt pályán haladnak óraátállításkor, a legközelebbi állomáson fognak várakozni, hogy a megváltozott időszámításhoz igazodjon a menetrendjük. Amennyiben az óraátállítás a végállomáshoz közel éri őket, folytatják útjukat. Tekintettel arra, hogy a szomszédos országok is október 27-én térnek át a téli időszámításra, az ezekkel közös határon át is menetrend szerint közlekednek a vonatok – mutat rá az Agerpres által ismertetett tájékoztatás.
Az SOS Románia párt panaszt nyújtott be az alkotmánybírósághoz Klaus Iohannis elnök hivatali idejének lejárta kapcsán.
A túlóra megtagadásával fenyegetőznek a romániai börtönőrök a kormány által kilátásba helyezett megszorítások gyakorlatba ültetése esetén. A börtönőrök szerint könnyen megtörténhet, hogy őrizetlenül maradnak a fogva tartottak.
„Fejlesztési miniszteri megbízatásom alatt folytatni szeretném az RMDSZ és koalíciós partnerei által, az elmúlt kormányzási időszakokban elkezdett beruházásokat” – fogalmazta meg Facebook-posztjában Cseke Attila régi-új fejlesztési miniszter.
Az új kormány hétfő este jóváhagyta a központi közigazgatásra vonatkozó szóló sürgősségi rendeletet, amely törvénybe ülteti a román parlamentnek az új végrehajtó hatalomnak bizalmat szavazó határozatával létrehozott kormányzati struktúrát.
Budapest irányítása alá került a román pénzügyi és fejlesztési minisztérium azáltal, hogy RMDSZ-es miniszterek kerültek az élükre – vélekedik a szélsőjobboldali Călin Georgescu.
A frissen hivatalba lépett második Ciolacu-kormány előtt nehéz feladatok állnak, nagyon súlyos gazdasági helyzetet kell megoldania – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa.
Klaus Iohannis államfő jelenlétében hétfő este letették az esküt a Cotroceni-palotában a Marcel Ciolacu vezette új kormány tagjai. Az államfő megoldásokat vár az új kormány tagjaitól.
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök. A Marcel Ciolacu vezette új kabinetet 240 igen és 143 nem szavazattal fogadta el a román törvényhozás két háza.
Tánczos Barna pénzügyminiszter-jelölt a hétfői szakbizottsági meghallgatása után kijelentette, hogy még nem készült el a jövő évi költségvetés elfogadásának menetrendje. Tánczos Barna megtartaná a mikroválallatok jelenlegi adózását.
1 hozzászólás