Újabb paktumbotrány: két éve is titkos megállapodást kötött a legfőbb ügyészség a hírszerzéssel

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Ismét napvilágra került egy, az ügyészség és a hírszerzés között megkötött titkos megállapodás, amelyet még 2016-ban kötött meg a két intézmény.

Balogh Levente

2018. augusztus 26., 16:472018. augusztus 26., 16:47

2018. augusztus 26., 18:182018. augusztus 26., 18:18

Folytatódik a legfőbb ügyészség és a hírszerzés közötti titkos megállapodások kiváltotta botrány: Tudorel Toader igazságügy-miniszter szombaton elrendelte Augustin Lazăr legfőbb ügyész szakmai tevékenységének kivizsgálását, miután kiderült:

a legfőbb ügyészség és a SRI 2016-ban is kötött egy megállapodást, amely arról szólt, milyen feltételekkel férhetnek hozzá az ügyészek az Országos Kommunikáció-megfigyelő Központ adataihoz.

A dokumentum létére csütörtökön este derült fény. Toader szombaton közösségi oldalán közölte: bár néhány hónappal ezelőtt pozitívan értékelte, hogy a legfőbb ügyész hajlandó volt feloldani az ügyészség és a SRI között 2009-ben megkötött paktum titkosságát, most kiderült, hogy egy, már 2016-ban érvényét vesztett megállapodásról volt szó.

A hír nyomán Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke pénteken a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) által elkövetett esetleges törvénytelenségek felderítésére szólította fel a SRI működésének ellenőrzésével megbízott parlamenti bizottságot. Călin Popescu-Tăriceanu, a kisebbik koalíciós partner Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke szombaton „bátorítónak” nevezte Toader bejelentését, rámutatva: elfogadhatatlan, hogy a „párhuzamos állam” beférkőzött az igazságszolgáltatásba.

A megállapodás első, nem titkos változatát még csütörtökön este ismertették a közszolgálati televízió egyik műsorában. Itt Doru Buşcu, a Caţavencii című hetilap újságírója beszélt arról, hogy létezik egy 2016-os megállapodás, amelyet Augustin Lazăr legfőbb ügyész és Eduard Hellvig, a SRI igazgatója írt alá azt követően, hogy az alkotmánybíróság megtiltotta, hogy a SRI részt vegyen az ügyészségi nyomozásokban. 

A két évvel ezelőtti megállapodás azt rögzíti, hogyan hallgattathatják le az ügyészek a gyanúsítottak beszélgetéseit a nyomozások során.

A dokumentum értelmében a SRI közvetlen és független hozzáférést biztosít az általa kezelt lehallgatási központhoz az ügyészek számára a nyomozások érdekében, azon esetekben, amelyekben ezt az illetékes bíróság jóváhagyta. Ez ugyan nem titkos, és a legfőbb ügyészség honlapján is elérhető, ugyanakkor híre ment, hogy a megállapodásnak létezik egy titkos változata is.

Titkos paktum a „küszöbön”

Ezt igazolta be Darius Vâlcov miniszterelnöki tanácsadó, aki csütörtökön éjjel a Facebook-oldalán hozta nyilvánosságra a megállapodás titkos, bővebb változatát, amelyről azt állította, hogy „egy ismeretlen hagyta a küszöbén”. A 2016 decemberében aláírt paktum többek között rögzíti, hogy annak hatályba lépése nyomán megszűnik a két intézmény között 2009-ben megkötött korábbi megállapodás hatálya. 

A 27 pontos megállapodás nem csupán arról szól, hogy a hírszerzés támogatja az ügyészséget a lehallgatások technikai részeinek lebonyolításában, hanem arról is, hogy a felek kölcsönösen tájékoztatják egymást a tevékenységük során beszerzett olyan információkról, amelyek segíthetik a másik fél feladatainak ellátását. Sőt mi több, az ügyészség kötelezte magát, hogy a SRI kérésére 60 napon belül tájékoztatja a hírszerzést arról, milyen eredménnyel jártak a hírszerzés által számára eljuttatott információk alapján indított vizsgálatok. 

A paktum nyilvánosságra hozatala miatt a legfőbb ügyészség pénteken nyomozást indított államtitoksértés miatt, Vâlcov ugyanakkor cáfolta, hogy államtitkot sértett volna.

A titkos paktum kapcsán Eduard Hellvig SRI-igazgató pénteken este azt állította: ma már egyetlen, az igazságszolgáltatást érintő titkos megállapodás sincs érvényben, miután 2017 februárjától az összes paktumot felmondták.

Mint elmondta, a most nyilvánosságra került titkos megállapodást egy 2016-os kormányhatározat alapján kötötték meg, amelynek értelmében a SRI-nek ilyen megállapodásokat kellett aláírnia az állami intézményekkel.

A paktumokat azt követően bontották fel, hogy egy belső vizsgálat nyomán kiderült: a SRI nélkülük is képes törvényesen ellátni a feladatát. Ovidiu Marincea, a SRI szóvivője azt állította: a paktumot már néhány hónappal az aláírását követően felmondták, mivel „haszontalannak” bizonyult, ezért aztán maga a dokumentum, illetve a felmondásáról szóló irat is a SRI tevékenységét felügyelő parlamenti bizottságnál van. Claudiu Manda, a SRI-t ellenőrző parlamenti bizottság elnöke ugyanakkor cáfolta Marincea állítását, és közölte: nem tud arról, hogy a titkos paktum a bizottságban lenne.

Lazăr: áltéma a paktumügy

Augustin Lazăr legfőbb ügyész szerint a titkos paktum ügye „áltéma”, mivel azt törvényesen kötötték meg, és csupán technikai együttműködésről szólt.

Úgy vélte, a vizsgálat újabb támadás a legfőbb ügyészség ellen, amely a társadalom számára kiemelt jelentőségű nyomozásokat folytat, például az erőszakba fulladt augusztus 10-i kormányellenes tüntetés ügyében.

A legfőbb ügyészség pénteken azt közölte, az eredetileg titkos paktumot, amelynek hatálya 2017. márciusában megszűnt, idén márciusban megküldték az igazságügyi tárcának és a CSM-nek, és a titkosítása feloldását is kezdeményezték.

Klaus Johannis államfő pénteken az ellenzéki liberálisok egyik tanácskozása alkalmából újságíróknak elmondta: teljes mértékben megbízik a legfőbb ügyészben és a hírszerzés vezetőjében, és meggyőződése, hogy nem írtak alá olyan dokumentumot, amely törvénytelen lenne. Johannis május 4-én elutasította, hogy érdemben kommentálja a titkos megállapodásokat arra hivatkozva, hogy egyet se kötöttek az ő elnöki mandátuma idején, amely 2014-ben kezdődött, viszont ezt a mostanit 2016-ban írták alá.

Az ellenzéki pártok megalapozatlannak nevezték Toadernek a legfőbb ügyész tevékenységének kivizsgálására irányuló kezdeményezését, és szerintük a miniszter célja az, hogy Lazărt leváltsa és a helyére olyan legfőbb ügyész kerüljön, aki teljesíti a kormány parancsait.

Mint ismeretes, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) alkotta kormánykoalíció az elmúlt hónapokban valóságos kampányt indított annak érdekében, hogy nyilvánosságra kerüljenek az igazságügyi szervek és a SRI között az elmúlt évtizedben megkötött titkos megállapodások, amelyeket annak bizonyítására próbál felhasználni, hogy a hírszerzés így fonta be az igazságszolgáltatást, egyfajta „párhuzamos államot” hozva létre, amely az ügyészségek és a hírszerzés által közösen kreált koholt korrupciós vádak alapján próbálja meg félreállítani a számára kényelmetlen politikusokat. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Tanulóautó ütközött, öt emberáldozatot követelt az idei legsúlyosabb romániai közúti baleset

Súlyos közúti baleset történt szombaton Suceava megyében, az ütközés során öt ember – köztük egy gyermek – életét vesztette, ketten súlyos sérülést szenvedtek.

Tanulóautó ütközött, öt emberáldozatot követelt az idei legsúlyosabb romániai közúti baleset
2024. november 09., szombat

Tonnaszámra foglalt le drogot idén a rendőrség

Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.

Tonnaszámra foglalt le drogot idén a rendőrség
2024. november 09., szombat

Heves szélre, havazásra figyelmeztetnek jó néhány megyében

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szombaton sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki a megerősödött szél miatt öt megyére, és egy szintén sárga jelzésű figyelmeztetést heves havazás miatt további öt megyére.

Heves szélre, havazásra figyelmeztetnek jó néhány megyében
2024. november 09., szombat

Már a schengeni csatlakozás kapcsán is vitatkozik a PNL és a PSD

Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.

Már a schengeni csatlakozás kapcsán is vitatkozik a PNL és a PSD
2024. november 08., péntek

Az iskolában árult drogot diáktársainak egy kiskorú fiú

A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.

Az iskolában árult drogot diáktársainak egy kiskorú fiú
2024. november 08., péntek

Pontokba szedve ad hasznos tanácsokat a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére

Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.

Pontokba szedve ad hasznos tanácsokat a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére
2024. november 08., péntek

Újabb gyerek került súlyos állapotban kórházba, miután felmászott egy vasúti kocsira

Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.

Újabb gyerek került súlyos állapotban kórházba, miután felmászott egy vasúti kocsira
2024. november 08., péntek

Felmérés: távol áll Ciucă a második fordulóba jutástól, a szélsőséges jelöltnek áll a zászló

Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.

Felmérés: távol áll Ciucă a második fordulóba jutástól, a szélsőséges jelöltnek áll a zászló
2024. november 07., csütörtök

Romániai elnökválasztás: Ciolacu ellenfélre vár egy felmérés szerint

Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.

Romániai elnökválasztás: Ciolacu ellenfélre vár egy felmérés szerint