Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Új karanténszabályokat fogadott el pénteken az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) az ötödik hullám enyhítése érdekében.
2022. január 07., 15:302022. január 07., 15:30
2022. január 07., 17:092022. január 07., 17:09
Karanténba kell vonulniuk mindazoknak, akik egy fertőzött személlyel kerültek kontaktusba – döntött pénteken az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU).
Az oltatlanok ugyanakkor 10 napig lesznek vesztegzárban a korábbi 14 nap helyett. Az illetékesek azzal magyarázták a karanténidőszak csökkentését, hogy a koronavírus omikron variánsa gyorsabban terjed, de az inkubációs ideje is rövidebb, és gyorsabb a lefutása is. Ha valakinél 5 nap alatt nem jelentkeznek a tünetek, akkor az valószínűleg nem betegszik meg, mondta a G4Media beszámolója szerint Adriana Pistol egészségügyi államtitkár.
Azt is hozzátette, hogy az új szabályzat azokra is vonatkozik, akik már karanténban vannak. Ezek egyaránt érvényesek a fertőzöttek direkt kontaktjaira – azaz azokra a személyekre, akik közvetlen kapcsolatba kerültek egy pozitívnak bizonyult személlyel –, illetve azokra a beutazókra, akik vörös zónából érkeznek az országba.
A karantén időtartama a beoltott vagy betegségen az utóbbi 180 napban átesett személyek esetében 5, az oltatlan személyek esetében 10 nap, amennyiben egészségesek. Adriana Pistol egészségügyi államtitkár hangsúlyozta, hogy ezek a szabályok csak azokra érvényesek, akik egészségesek.
Pistol elmondta, hogy az oltottaknak, illetve a betegségen az előző hat hónapban átesett személyeknek van egy bizonyos fokú immunitásuk, így rövidebb ideig fertőznek. Ezért született az a döntés, hogy az oltottak esetében a karantén időtartamát 5 napra, az elkülönítés időtartamát pedig 7 napra csökkentik.
Ahhoz, hogy valaki kikerülhessen a vesztegzárból, ha már lejárt a számára előírt karanténidőszak, nincs szükség teszt elvégzésére.
Az államtitkár azt is elmondta, hogy az elkülönítésre vonatkozó új rendelkezéseket nem foglalták bele az országos vészhelyzeti bizottság pénteki határozatába, erről külön miniszteri rendeletet adnak majd ki.
Pistol ugyanakkor hangsúlyozta, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) által megszabott metodológia értelmében az oltatlan személyeknek – főleg az egészségügyi rendszerben dolgozóknak – azt javasolják, hogy végezzenek hetente két antigén gyorstesztet vagy egy PCR-tesztet. Hangsúlyozta, hogy
Hangsúlyozta, azáltal, hogy szombattól csak az orvosi és FPP2 maszk elfogadott, csökken a megfertőződés esélye, hiába fertőzőbb az omikron variáns. Raed Arafat államtitkár ugyanakkor cáfolta azokat az álhíreket, miszerint szombattól csak FPP2 maszkot lenne szabad használni. Elmondta,
csak a textilből készült arcvédőt nem fogadják el, mivel nem biztosít elégséges védelmet a fertőzőbb vírustörzs ellen. Az illetékesek hangsúlyozták, hogy továbbra is az oltás a megoldás a járvány ellen, ezért mindenkinek azt javasolták, hogy oltassa be magát.
A CNSU határozata ITT böngészhető. A dokumentumot a kormánynak is jóvá kell hagynia.
Hétfőtől kezdődően országszerte felmelegedik az idő, a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre, tavaszias időjárásra kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnap közzétett egyhetes előrejelzéséből.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői közül egyelőre Ilie Bolojan, a PNL, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke reagált Crin Antonescunak az államfőjelöltségét felfüggesztő bejelentésére.
Vasárnap éjszakától kedd reggelig az ország hegyvidékein érvényes elsőfokú (sárga) figyelmeztetést adott ki heves szélfúvásra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Bejelentette államfőjelöltsége „felfüggesztését” Crin Antonescu liberális politikus, felróva a kormánykoalíciót alkotó pártoknak, hogy magára hagyták.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
szóljon hozzá!