Fotó: Facebook/Lucian Bode
A közbeszerzés körüli bonyodalmak nehezítik az új elektronikus személyi igazolványok legyártását, ezért a bukaresti belügyminisztérium még csak megtippelni sem tudja, mikor kezdik meg az okmányok kibocsátását Bukarestben, illetve országos szinten.
2023. október 25., 18:272023. október 25., 18:27
Év elején még arról számolt be a bukaresti belügyminisztérium lakosságnyilvántartási főigazgatóságának vezetője, hogy legkevesebb ötmillió elektronikus személyazonosító igazolvány kibocsátását finanszírozzák az országos helyreállítási terv (PNRR) alapján lehívott uniós forrásokból. Ehhez képest jelenleg úgy tűnik, hogy a belügyi tárcának kicsúszott a kezéből az okmányok legyártásának folyamata, így a PNRR-ből származó pénzek is veszélybe kerültek.
A belügyminisztérium (MAI) munkatársai azt nyilatkozták a HotNews.ro portálnak, hogy
Az idei évben fokozatosan az egész országra kiterjesztik az elektronikus személyi igazolványok kibocsátását – a részletek a belügyminisztérium által társadalmi vitára bocsátott, a 2005/97-es rendeletet módosító jogszabályjavaslatból derülnek ki.
Az elektronikus – vagy ahogy gyakran emlegetik: chipes – személyi igazolványok kiállításának még 2023 nyarán meg kellett volna történnie Lucian Bode korábbi belügyminiszter bejelentése értelmében. A román sajtóorgánumok nem sokkal ezután már megírták, hogy a tervezett határidőt valószínűleg nem tudja majd tartani a belügyminisztérium, ugyanis késések tapasztalhatóak az állami nyomda beszerzései kapcsán, de a legújabb információk szerint egy peres ügy is nehezíti az okmányok kibocsátását. A belügyminisztérium a HotNews.ro portállal közölte, hogy
Az elektronikus személyi igazolványok kibocsátása jelenleg a PKI (Public Key Infrastructure) infrastruktúrára vonatkozó versenytárgyaláson, valamint a chipek szállításán múlik – ezek részleteit a nyomdavállalat 2023. február 28-i keretszerződésében rögzítették.
Ha a közbeszerzési eljárás jövő év áprilisáig lezárul, akkor a belügyminisztérium nem veszíti el a PNRR keretében erre a célra megnyert összeget. Az új, chippel ellátott igazolványok kiadásához az állami nyomda két jelentős közbeszerzést hirdetett meg, melyek értéke meghaladja a tíz millió eurót. Az első közbeszerzés célja 9 millió chip és 375 000 polikarbonát borítású, antennával ellátott egység beszerzése volt, összesen több mint 38,2 millió euró értékben, négyéves határidővel. Erre vonatkozóan a nyomdához öt ajánlat érkezett, melyek közül az Idemia Identity & Security France és az Idemia France cégek közötti konzorcium került ki nyertesen.
Az új chipeknek tartalmazniuk kell digitális tanúsítványokat is, amelyekkel a polgárok a belügyminisztérium és más köz- vagy magánintézmények informatikai rendszereiben azonosíthatják magukat. Ez volt az oka a második nagy kiírásnak: a PKI-infrastruktúra kiépítésére irányuló ajánlatokat kért be az állami vállalat. Ezen kiírás során utasították el a Trans Sped SA , a Dendrio Solutions SRL és a BIT4ID SRL konzorcium ajánlatát, amire válaszként panaszt nyújtottak be, kérve az Országos Közbeszerzési Tanács segítségét, illetve az ajánlat újraértékelését. Az Országos Közbeszerzési Tanács elrendelte az ajánlat újraértékelését, ám az állami vállalat ezt a döntést is megtámadta. A bíráságon végül elvesztette az ügyet az állami nyomda, így kénytelen a Trans Sped ajánlatát újraértékelni.
A fennálló bonyodalmak miatt az új igazolványok kiállítása egyrészt azon múlik, hogy a francia Idemia vállalat mikor szállítja le a chipeket, továbbá hogy a román állami nyomda mikor ér a PKI-infrastruktúra közbeszerzési eljárásának végére.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!