Fotó: Angelo Brezoianu/Agerpres
Korrupció gyanúja miatt beidézte csütörtökön az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Bogdan Enescu ezredest, a Román Csendőrség főparancsnokát.
2020. szeptember 24., 18:192020. szeptember 24., 18:19
2020. szeptember 24., 18:542020. szeptember 24., 18:54
A korrupcióellenes ügyészek gyanúja szerint Enescu több korábbi csendőrségi vezető, Ionuţ Cătălin Sindile ezredes és Constantin Florea tábornok társaságában törvénytelenül vett fel több száz órányi túlórapótlékot. Az állami költségvetésnek okozott kár meghaladja a 80 ezer lejt. A nyomozó hatóság csütörtökön késő délután bejelentette, hogy bűnvádi eljárást indított Bogdan Enescu hivatali hatáskör túllépése miatt.
Azt ugyanakkor kijelentette, hogy ártatlannak tartja magát. A DNA-székházból távozóban kijelentette: nem mond le, mivel ez nem indokolt, és közölte, azt szeretné, ha minél hamarabb fény derülne az ügy hátterére. Sindile, a Román Csendőrség volt parancsnoka a DNA székházától való távozásakor újságírói kérdésre elmondta, gyanúsítottként hallgatták ki a túlórázásért felvett összegek kapcsán. „Nem mondhatok többet, mert a nyomozás folyamatban van. Ami engem illet, én csak egy kérést nyújtottam be a törvény által előírt túlóradíjak kifizetésére” – tette hozzá a csendőrség volt vezetője.
A nyomozás azt követően indult, hogy a bukaresti belügyminisztérium főosztálya ellenőrzéseket hajtott végre a csendőrségnél, a vizsgálat lezárulta után pedig feljelentést tett a DNA-nál. Az ügyészek hivatali visszaélés miatt nyomoznak.
Belügyi források szerint csak Enescu több mint 4 ezer lejnyi túlórapótlékot utalt ki magának mintegy 900 órányi túlóráért, anélkül, hogy ezt felettese, Bogdan Despescu jóváhagyta volna. A munkatörvénykönyv szerint amennyiben túlórázott, egy alkalmazott szabadnapokra jogosult. Ha azonban a túlóra elvégzését követő hatvan napon belül nem kap szabadnapokat, a túlórákat ki lehet fizetni, de erre is van egy felső határ: 180 óra évente. Enescu viszont ezt sem tartotta tiszteletben.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!