Fotó: BEC
A belföldön leadott szavazatok 87 százalékának összeszámlálása alapján Klaus Johannis hivatalban lévő elnök a voksok 36,71 százalékát szerezte meg a vasárnapi államfőválasztáson.
2019. november 10., 23:532019. november 10., 23:53
2019. november 22., 10:562019. november 22., 10:56
A hivatalos részeredmények megfelelnek az urnazáráskor a közvélemény-kutatók által közzétett exit poll becsléseknek. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) által szolgáltatott adatok szerint a 9,3 millió érvényes szavazat közül 2,9 milliót kapott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben újrázni készülő államfő.
A második helyen Viorica Dăncilă (PSD) áll 24,09 százalékkal (1,9 millió szavazat), majd Dan Barna (USR-PLUS) következik 13,6 százalékkal (1,1 millió voks). A Mentsétek meg Romániát Szövetség jelöltje – aki az exit pollok közzététele után még a többnyire jobboldali érzelmű diaszpóra szavazataitól remélte azt, hogy felhozzák a második helyre – ekkora hátrányt akkor sem dolgozhat már le, ha külföldön valamennyi román állampolgár rá szavazott volna.
Mircea Diaconu (UN OM Szövetség) 9,2 százalékot kapott (752 ezer szavazat), Theodor Paleologu (PMP) pedig 5,57 százalékot (452 ezere szavazat). A nem végleges adatok alapján Kelemen Hunor, az RMDSZ államfőjelöltje 4,22 százalékon áll, 342 ezer szavazattal a voksok 87 százalékának összeszámlálása után.
Egyébként a külföldi választókörökben, ahol egész hétvégén, három napon keresztül lehetett voksolni, vasárnap romániai idő szerint 23 óráig 673 ezer szavazatot adtak le, csaknem kétszer annyit, mint a 2014-es elnökválasztás – eddigi csúcsot jelentő – második fordulójában. A választási folyamat tovább azonban tart Argentínában, Brazíliában, Chilében, Kolumbiában, Kubában, Mexikóban, Peruban, az Amerikai Egyesült Államokban, Uruguayban és Venezuelában. A szavazóhelyiségek helyi idő szerint 21 órakor zárnak.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
szóljon hozzá!