Fotó: BEC
A belföldön leadott szavazatok 87 százalékának összeszámlálása alapján Klaus Johannis hivatalban lévő elnök a voksok 36,71 százalékát szerezte meg a vasárnapi államfőválasztáson.
2019. november 10., 23:532019. november 10., 23:53
2019. november 22., 10:562019. november 22., 10:56
A hivatalos részeredmények megfelelnek az urnazáráskor a közvélemény-kutatók által közzétett exit poll becsléseknek. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) által szolgáltatott adatok szerint a 9,3 millió érvényes szavazat közül 2,9 milliót kapott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben újrázni készülő államfő.
A második helyen Viorica Dăncilă (PSD) áll 24,09 százalékkal (1,9 millió szavazat), majd Dan Barna (USR-PLUS) következik 13,6 százalékkal (1,1 millió voks). A Mentsétek meg Romániát Szövetség jelöltje – aki az exit pollok közzététele után még a többnyire jobboldali érzelmű diaszpóra szavazataitól remélte azt, hogy felhozzák a második helyre – ekkora hátrányt akkor sem dolgozhat már le, ha külföldön valamennyi román állampolgár rá szavazott volna.
Mircea Diaconu (UN OM Szövetség) 9,2 százalékot kapott (752 ezer szavazat), Theodor Paleologu (PMP) pedig 5,57 százalékot (452 ezere szavazat). A nem végleges adatok alapján Kelemen Hunor, az RMDSZ államfőjelöltje 4,22 százalékon áll, 342 ezer szavazattal a voksok 87 százalékának összeszámlálása után.
Egyébként a külföldi választókörökben, ahol egész hétvégén, három napon keresztül lehetett voksolni, vasárnap romániai idő szerint 23 óráig 673 ezer szavazatot adtak le, csaknem kétszer annyit, mint a 2014-es elnökválasztás – eddigi csúcsot jelentő – második fordulójában. A választási folyamat tovább azonban tart Argentínában, Brazíliában, Chilében, Kolumbiában, Kubában, Mexikóban, Peruban, az Amerikai Egyesült Államokban, Uruguayban és Venezuelában. A szavazóhelyiségek helyi idő szerint 21 órakor zárnak.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!