Fotó: BEC
A belföldön leadott szavazatok 87 százalékának összeszámlálása alapján Klaus Johannis hivatalban lévő elnök a voksok 36,71 százalékát szerezte meg a vasárnapi államfőválasztáson.
2019. november 10., 23:532019. november 10., 23:53
2019. november 22., 10:562019. november 22., 10:56
A hivatalos részeredmények megfelelnek az urnazáráskor a közvélemény-kutatók által közzétett exit poll becsléseknek. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) által szolgáltatott adatok szerint a 9,3 millió érvényes szavazat közül 2,9 milliót kapott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben újrázni készülő államfő.
A második helyen Viorica Dăncilă (PSD) áll 24,09 százalékkal (1,9 millió szavazat), majd Dan Barna (USR-PLUS) következik 13,6 százalékkal (1,1 millió voks). A Mentsétek meg Romániát Szövetség jelöltje – aki az exit pollok közzététele után még a többnyire jobboldali érzelmű diaszpóra szavazataitól remélte azt, hogy felhozzák a második helyre – ekkora hátrányt akkor sem dolgozhat már le, ha külföldön valamennyi román állampolgár rá szavazott volna.
Mircea Diaconu (UN OM Szövetség) 9,2 százalékot kapott (752 ezer szavazat), Theodor Paleologu (PMP) pedig 5,57 százalékot (452 ezere szavazat). A nem végleges adatok alapján Kelemen Hunor, az RMDSZ államfőjelöltje 4,22 százalékon áll, 342 ezer szavazattal a voksok 87 százalékának összeszámlálása után.
Egyébként a külföldi választókörökben, ahol egész hétvégén, három napon keresztül lehetett voksolni, vasárnap romániai idő szerint 23 óráig 673 ezer szavazatot adtak le, csaknem kétszer annyit, mint a 2014-es elnökválasztás – eddigi csúcsot jelentő – második fordulójában. A választási folyamat tovább azonban tart Argentínában, Brazíliában, Chilében, Kolumbiában, Kubában, Mexikóban, Peruban, az Amerikai Egyesült Államokban, Uruguayban és Venezuelában. A szavazóhelyiségek helyi idő szerint 21 órakor zárnak.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
szóljon hozzá!