Fotó: BEC
A belföldön leadott szavazatok 87 százalékának összeszámlálása alapján Klaus Johannis hivatalban lévő elnök a voksok 36,71 százalékát szerezte meg a vasárnapi államfőválasztáson.
2019. november 10., 23:532019. november 10., 23:53
2019. november 22., 10:562019. november 22., 10:56
A hivatalos részeredmények megfelelnek az urnazáráskor a közvélemény-kutatók által közzétett exit poll becsléseknek. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) által szolgáltatott adatok szerint a 9,3 millió érvényes szavazat közül 2,9 milliót kapott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben újrázni készülő államfő.
A második helyen Viorica Dăncilă (PSD) áll 24,09 százalékkal (1,9 millió szavazat), majd Dan Barna (USR-PLUS) következik 13,6 százalékkal (1,1 millió voks). A Mentsétek meg Romániát Szövetség jelöltje – aki az exit pollok közzététele után még a többnyire jobboldali érzelmű diaszpóra szavazataitól remélte azt, hogy felhozzák a második helyre – ekkora hátrányt akkor sem dolgozhat már le, ha külföldön valamennyi román állampolgár rá szavazott volna.
Mircea Diaconu (UN OM Szövetség) 9,2 százalékot kapott (752 ezer szavazat), Theodor Paleologu (PMP) pedig 5,57 százalékot (452 ezere szavazat). A nem végleges adatok alapján Kelemen Hunor, az RMDSZ államfőjelöltje 4,22 százalékon áll, 342 ezer szavazattal a voksok 87 százalékának összeszámlálása után.
Egyébként a külföldi választókörökben, ahol egész hétvégén, három napon keresztül lehetett voksolni, vasárnap romániai idő szerint 23 óráig 673 ezer szavazatot adtak le, csaknem kétszer annyit, mint a 2014-es elnökválasztás – eddigi csúcsot jelentő – második fordulójában. A választási folyamat tovább azonban tart Argentínában, Brazíliában, Chilében, Kolumbiában, Kubában, Mexikóban, Peruban, az Amerikai Egyesült Államokban, Uruguayban és Venezuelában. A szavazóhelyiségek helyi idő szerint 21 órakor zárnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!