Fotó: Haáz Vince
Továbbra is erőlteti a jövő évi választások egy részének összevonását a kormánykoalíció kisebbik pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL): most éppen Lucian Bode, a párt főtitkára, korábbi belügyminiszter beszélt arról, pártja szerint miért lenne szükséges ez a lépés.
2023. augusztus 22., 11:172023. augusztus 22., 11:17
Egy hétfő délutáni, Szilágy megyei sajtótájékoztatón kifejtette: a PNL álláspontja az, hogy a választások összevonása „a romániai polgárok érdekeit szolgálná”.
Lucian Bode szerint
„Ha a koalícióban sikerül megállapodni erről a politikai döntésről, akkor arról törvényt kell elfogadni, melyet ki kell hirdetni a Hivatalos Közlönyben, egy évvel a választások előtt. (..)Tehát, ha össze akarjuk vonni a helyhatósági választásokat az általános választásokkal, vagy akár az elnökválasztással – ez majd a szakemberek elemzései és a koalíció döntése alapján dől el –, akkor ennek a parlament két háza által elfogadott és az elnök által kihirdetett normatív törvény szintjén kell történnie, az alkotmánybírósághoz benyújtott fellebbezéssel, ami meghosszabbítaná az esetleges Hivatalos Közlönyben való közzétételt” – mondta Lucian Bode.
A politikus hangsúlyozta, hogy a jövő év bonyolult lesz „a polgárok, a románok, a választópolgárok számára”.
Bode szerint megbénítaná az ország működését, ha a júniusi európai parlamenti választásokat megelőző májusi kampánytól a decemberben esedékes parlamenti választásokig folyamatos kampányidőszak lenne.
„Nem szeretném, ha ezen jelentős számú választás után - húszévente egyszer fordul elő olyan, hogy egyszerre legyen esedékes az összes választás –
az euroatlanti megállapodásokból, és azt szeretnék, hogy „egy független paradicsomban” éljünk, már ahogy ők elképzelik” – tette hozzá.
A jelenlegi kormánykoalícióra utalva Lucian Bode azt mondta, hogy a PNL és a PSD képes arra, hogy „előre vigyék Romániát”, és szerinte a 2024-2028-as időszakban e pártok koalíciója irányítja majd az országot.
A PNL azért erőlteti az önkormányzati és a parlamenti választások összevonását, mert a helyi, jól beágyazott önkormányzati politikusai mozgósító erejében bízva abban reménykedik, hogy ezáltal a parlamenti választáson is többen vennének részt, és ezzel nőne a párt súlya a parlamentben.
Az értesülések szerint a PSD viszont inkább arra hajlik, hogy a parlamenti választást az elnökválasztással vonja össze.
Az önkormányzati választás jövő szeptemberben esedékes, így ha a koalíciós pártok valóban össze akarnak vonni több választást, ezt legkésőbb szeptember közepéig meg kell tenniük, a hatályos jogszabályok értelmében ugyanis kevesebb mint egy évvel a választások előtt nem lehet módosítani a választási törvényt.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!