Fotó: Haáz Vince
Tovább hosszabbodik az idei választások időpontját, illetve összevonását övező bizonytalanság, miután a kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselői az előzetes bejelentések ellenére le sem ültek egymással tárgyalni vasárnap este.
2024. február 19., 11:252024. február 19., 11:25
A témában esedékes negyedik tárgyalási fordulót így várhatóan szerdán tartják majd meg.
A három kudarcos tárgyalási fordulón túlesett pártok közötti üzengetés és beszólogatás ugyanakkor nem maradt el.
Daniel Zamfir PSD-s szenátor vasárnap este leszögezte: már mindenki számára idegesítővé vált az az eltökéltség, amellyel a koalíciós partner liberálisok a választások összevonását erőltetik.
A vita és az erőteljes nyomásgyakorlás azonnal elkezdődött, miután Ciolacu megoldotta a gazdák és a fuvarozók problémáját, egy olyan időszakban, amikor a PNL-s kollégák szó szerint lefagytak, és nem akartak koalícióról beszélni, most pedig minden nap arról van szó, hogy találkozzunk, fontos a koalíció, és vonjuk össze a helyhatósági és az európai parlamenti választásokat” – mondta Zamfir.
Emlékeztetett, hogy Marcel Ciolacu, a PSD elnöke azt javasolta a PNL-nek, hogy egy egész évre szóló választási ütemtervről tárgyaljanak.
„A PSD-t sokkal jobban aggasztja a kormányzás, mint az, hogy a liberálisok csak az európai parlamenti választásokat akarják összevonni a helyi választásokkal” – mondta a PSD szenátora.
Mihai Tudose szociáldemokrata párti EP-képviselő pénteken közölte: még nem született döntés a kormánykoalícióban a választások összevonásáról.
Robert Sighiartău PNL-es képviselő ugyanakkor szintén vasárnap a választások összevonásáról szóló koalíciós tárgyalások elhalasztásával kapcsolatban azt mondta, nagyon jól tudják, hogy a tárgyalások megakadása azzal függ össze, hogy Marcel Ciolacu Románia elnöke akar lenni. Sighiartău arra is rámutatott, hogy véget kell vetni annak a kedvességnek vagy naivitásnak, amellyel a PSD-t kezelték a tárgyalásokon, és más formában kell a PSD-t megközelíteni, mert nem gondolják komolyan.
– mondta a PNL-es képviselő a Digi24-nek nyilatkozva.
Robert Sighiartău szerint „egyértelmű, hogy a PSD nem hivatalos forrásokon keresztül és közvetlenül kommunikálva is rossz színben akarja feltüntetni a PNL-t, és ez már egy ideje így történik”.
Annak kapcsán, hogy Klaus Iohannis államfő egyes értesülések szerint azt javasolta a pártnak, hogy ne fogadják el a PSD elnökjelöltjének támogatását, azt mondta, hogy „az elnöknek ezt nem is kell mondania, mert nyilvánvaló, hogy a PNL szavazói soha nem fognak a PSD jelöltjére, Marcel Ciolacura szavazni”.
– mondta Sighiartău.
A liberális képviselő azt is elmondta, hogy „jelenleg az a kép rajzolódik ki a polgárok körében, hogy a jelenlegi koalíció nem törődik a valódi kérdésekkel, és csak megjátssza, hogy tárgyal, ami egyáltalán nem néz ki jól”.
„Nem szabad engednünk a PSD zsarolásának, és ami ennél is fontosabb, úgy gondolom, hogy véget kell vetni ennek a kedvességnek vagy naivitásnak, amellyel a PSD-t kezeltük a tárgyalásokon, a PSD-vel más hangnemben kell beszélni, mert nem vesznek komolyan” – nyilatkozta Robert Sighiartău.
Miközben a PSD és a PNL pénteken újabb koalíciós egyeztetésre készül a választások összevonásáról, egy liberális politikus elismerte, hogy az eddigi kudarcok egyik legfőbb oka az államfőjelölt személye körüli vita.
Mint megírtuk,
Mint arról beszámoltunk, a legutóbbi, péntek esti koalíciós egyeztetésen sem jutottak közös nevezőre a hetek óta zajló vitában. Bukaresti sajtóértesülések alapján elsősorban az államfőjelölt kérdésében nem sikerült megállapodni:
A két koalíciós párt vezetősége pénteken újabb tárgyalási fordulót tart, ám egyre nagyobb az esélye annak, hogy kútba fullad a választások összevonásának terve.
A PNL első körben a helyhatósági választások és a június 9-i európai parlamenti választások összekapcsolását szeretné, ez ugyanis a remények szerint mindkét párt szavazatait maximalizálja azáltal, hogy a polgármesterek az EP-választáson való részvételre is mozgósítják a polgárokat. A tét a PNL számára a legnagyobb, a cél az, hogy a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) megelőzve a második helyen végezzen.
Emellett a parlamenti választást is összevonnák az államfőválasztással.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!