Fotó: Haáz Vince
Tovább hosszabbodik az idei választások időpontját, illetve összevonását övező bizonytalanság, miután a kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselői az előzetes bejelentések ellenére le sem ültek egymással tárgyalni vasárnap este.
2024. február 19., 11:252024. február 19., 11:25
A témában esedékes negyedik tárgyalási fordulót így várhatóan szerdán tartják majd meg.
A három kudarcos tárgyalási fordulón túlesett pártok közötti üzengetés és beszólogatás ugyanakkor nem maradt el.
Daniel Zamfir PSD-s szenátor vasárnap este leszögezte: már mindenki számára idegesítővé vált az az eltökéltség, amellyel a koalíciós partner liberálisok a választások összevonását erőltetik.
A vita és az erőteljes nyomásgyakorlás azonnal elkezdődött, miután Ciolacu megoldotta a gazdák és a fuvarozók problémáját, egy olyan időszakban, amikor a PNL-s kollégák szó szerint lefagytak, és nem akartak koalícióról beszélni, most pedig minden nap arról van szó, hogy találkozzunk, fontos a koalíció, és vonjuk össze a helyhatósági és az európai parlamenti választásokat” – mondta Zamfir.
Emlékeztetett, hogy Marcel Ciolacu, a PSD elnöke azt javasolta a PNL-nek, hogy egy egész évre szóló választási ütemtervről tárgyaljanak.
„A PSD-t sokkal jobban aggasztja a kormányzás, mint az, hogy a liberálisok csak az európai parlamenti választásokat akarják összevonni a helyi választásokkal” – mondta a PSD szenátora.
Mihai Tudose szociáldemokrata párti EP-képviselő pénteken közölte: még nem született döntés a kormánykoalícióban a választások összevonásáról.
Robert Sighiartău PNL-es képviselő ugyanakkor szintén vasárnap a választások összevonásáról szóló koalíciós tárgyalások elhalasztásával kapcsolatban azt mondta, nagyon jól tudják, hogy a tárgyalások megakadása azzal függ össze, hogy Marcel Ciolacu Románia elnöke akar lenni. Sighiartău arra is rámutatott, hogy véget kell vetni annak a kedvességnek vagy naivitásnak, amellyel a PSD-t kezelték a tárgyalásokon, és más formában kell a PSD-t megközelíteni, mert nem gondolják komolyan.
– mondta a PNL-es képviselő a Digi24-nek nyilatkozva.
Robert Sighiartău szerint „egyértelmű, hogy a PSD nem hivatalos forrásokon keresztül és közvetlenül kommunikálva is rossz színben akarja feltüntetni a PNL-t, és ez már egy ideje így történik”.
Annak kapcsán, hogy Klaus Iohannis államfő egyes értesülések szerint azt javasolta a pártnak, hogy ne fogadják el a PSD elnökjelöltjének támogatását, azt mondta, hogy „az elnöknek ezt nem is kell mondania, mert nyilvánvaló, hogy a PNL szavazói soha nem fognak a PSD jelöltjére, Marcel Ciolacura szavazni”.
– mondta Sighiartău.
A liberális képviselő azt is elmondta, hogy „jelenleg az a kép rajzolódik ki a polgárok körében, hogy a jelenlegi koalíció nem törődik a valódi kérdésekkel, és csak megjátssza, hogy tárgyal, ami egyáltalán nem néz ki jól”.
„Nem szabad engednünk a PSD zsarolásának, és ami ennél is fontosabb, úgy gondolom, hogy véget kell vetni ennek a kedvességnek vagy naivitásnak, amellyel a PSD-t kezeltük a tárgyalásokon, a PSD-vel más hangnemben kell beszélni, mert nem vesznek komolyan” – nyilatkozta Robert Sighiartău.
Miközben a PSD és a PNL pénteken újabb koalíciós egyeztetésre készül a választások összevonásáról, egy liberális politikus elismerte, hogy az eddigi kudarcok egyik legfőbb oka az államfőjelölt személye körüli vita.
Mint megírtuk,
Mint arról beszámoltunk, a legutóbbi, péntek esti koalíciós egyeztetésen sem jutottak közös nevezőre a hetek óta zajló vitában. Bukaresti sajtóértesülések alapján elsősorban az államfőjelölt kérdésében nem sikerült megállapodni:
A két koalíciós párt vezetősége pénteken újabb tárgyalási fordulót tart, ám egyre nagyobb az esélye annak, hogy kútba fullad a választások összevonásának terve.
A PNL első körben a helyhatósági választások és a június 9-i európai parlamenti választások összekapcsolását szeretné, ez ugyanis a remények szerint mindkét párt szavazatait maximalizálja azáltal, hogy a polgármesterek az EP-választáson való részvételre is mozgósítják a polgárokat. A tét a PNL számára a legnagyobb, a cél az, hogy a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) megelőzve a második helyen végezzen.
Emellett a parlamenti választást is összevonnák az államfőválasztással.
Az RMDSZ öt erdélyi, illetve partiumi megyében végzett az első helyen a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki a közel százszázalékos feldolgozottság melletti eredményekből.
A szélsőjobboldali pártok jelentősen előretörtek, de messze vannak a kormányképes többségtől – derül ki a vasárnapi romániai parlamenti választás voksainak közel százszázalékos feldolgozottsága nyomán.
George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléssért Szövetség (AUR) elnöke felszólította az állam intézményeit, hogy tegyék lehetővé a hatalom „demokratikus átadását”.
Az államelnök-választás első fordulója eredményeinek érvényesítésére szólította fel vasárnap este Elena Lasconi az alkotmánybíróságot.
A parlamenti választások eredménye fontos jelzés, amelyet a romániaiak a politikai osztálynak küldtek – jelentette ki Marcel Ciolacu a vasárnapi urnazárás után.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt ideiglenes elnöke kormánykoalícióban gondolkodik, amely a ,,szükséges reformintézkedések bevezetésén alapulhat”.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
A 2024-es parlamenti választásokra a romániai állampolgárok rekord nagy számban mennek szavazni, így ez lehet az elmúlt 20 év legmagasabb részvételi aránya.
A külügyminisztérium vasárnap közölte, hogy valamennyi külföldi szavazóhelyiségből elküldték Romániába az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazólapokat.
A délután négy óráig beérkező adatok szerint a szavazók túlnyomó többsége a 45 év fölötti korosztályokból került ki. A fiatalokból álló ,,TikTok-nemzedék” sokkal kisebb arányban képviseltette magát.
szóljon hozzá!