Fotó: Haáz Vince
Mihai Tudose szociáldemokrata párti (PSD) EP-képviselő pénteken közölte: még nem született döntés a kormánykoalícióban a választások összevonásáról. A liberálisok továbbra is szorgalmazzák néhány megmérettetés egy időben történő megrendezését.
2024. február 16., 20:352024. február 16., 20:35
2024. február 16., 20:582024. február 16., 20:58
Tudosét a Digi 24 műsorában kérdezték arról, hogy született-e döntés a kormánykoalíció ülésén a választások összevonásáról. „Még nem” – felelte az európai parlamenti képviselő. „Ne képzeljék, hogy ezeknek a hosszú koalíciós üléseknek egyetlen napirendi pontjuk van, vagyis hogy mi két órán át csak erről a témáról beszéltünk. Van egy sor megbeszélni valónk, mint például az autópálya-építés vagy a költségvetés teljesítése” – mondta.
„A PSD a legjobb megoldást szeretné megtalálni, de elismerem, hogy egyelőre nem találtuk meg” – fogalmazott. Hozzátette, a PSD a teljes választási ütemtervet véglegesíteni akarja, szem előtt tartva a közvéleményt, az ország érdekét és az anyagi szempontokat is.
„Én személyesen nem vagyok elragadtatva a decemberi választásoktól, mert a decembernek megvan az a rossz szokása nálunk Romániában, hogy hideget vagy havat hoz. Ez az időjárás pedig nem kedvez a választási részvételnek. A nagyobb választási részvétel nagyobb legitimitást jelentene, azt, hogy több román állampolgár fejezi ki akaratát – és végső soron erről van szó, a nép akaratáról” – szögezte le Tudose.
– írja Agerpres.
Kijelentette, a koalíció az év végi parlamenti választásokig megmarad. „Nem bomolhat fel, mert mi is, ők is bizonyos feltételek mellett léptünk koalícióra, amikor nehéz idők jártak. Azok a nehéz idők most sem múltak el, láthatják, hogy a háború továbbra is közel van határainkhoz” – mondta még Tudose.
Egyre kevésbé tűnik valószínűnek, hogy a bukaresti kormánykoalíció pártjai, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képesek lesznek megegyezni az idén esedékes négy választás összevonásáról.
Ionuţ Stroe, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője pénteken ugyancsak megerősítette, hogy nem sikerült közös nevezőre jutni a koalícióban a választások megszervezését illetően. Stroe azt mondta, a tárgyalások a hétvégén folytatódnak, és „nagyon valószínű”, hogy jövő hét elején döntés születik.
Az Agerpres hírügynökség érdeklődésére kijelentette, a PNL továbbra is az összevont választásokat tartja jó megoldásnak, mert ez növelné az urnáknál való jelenlétet, csökkentené az állami intézmények normális működését megzavaró választási kampányok számát, és jelentős költségvetési megtakarítással is járna.
Stroe azt mondta, jómaga nem vett részt a koalíciós ülésen, ezért nem tud beszámolni arról, hol akadtak el a tárgyalások, de vasárnap ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a koalíciós partnerek.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!