Marcel Vela belügyminiszter
Fotó: Gov.ro
További óvintézkedéseket foganatosítanak a román hatóságok az új típusú koronavírus-járvány megfékezése érdekében – jelentette be vasárnap este Marcel Vela belügyminiszter. Az újabb katonai rendelet alapján tilos emelni az elektromos áram, hőenergia, földgáz, vízszolgáltatás, üzemanyagok árát.
2020. március 29., 21:122020. március 29., 21:12
2020. március 29., 22:512020. március 29., 22:51
A tárcavezető sajtónyilatkozatában elmondta, az eddigi rendelkezések kibővítésére a polgárok megóvása érdekében van szükség. „Kemény intézkedések ezek, amelyekre az elmúlt évtizedekben nem volt példa Romániában” – állapította meg a belügyminiszter, hozzátéve: a jelenlegi helyzetben fontos, hogy mindenki szolidaritásról tegyen tanúbizonyságot, és tartsa be a hatóságok utasításait. Marcel Vela bejelentette: a 4-es számú katonai rendelet értelmében a 65 év fölötti személyek 20 és 21 óra között is elhagyhatják otthonukat, háztáji gazdaságukat háziállat-sétáltatás vagy állatok gondozása céljából. Ekkor nem szükséges saját felelősségre kiállított igazolást írniuk.
A kereskedelmi társaságokat, bevásárlóközpontokat, gyógyszertárakat ugyanakkor arra kérik, hogy 11 és 13 óra között lehetőség szerint részesítsék előnyben az időseket kiszolgáláskor. Pontosították a hatóságok az arra vonatkozó korábbi rendelkezést is, hogy háromnál több polgár nem tartózkodhat egyszerre közterületen. Marcel Vela belügyminiszter közölte, ez mindenekelőtt a gyalogosforgalomra vonatkozik, tömegközlekedési eszközök, magán fuvarozó társaságok igénybe vételekor nem.
Ezen túlmenően azoknak a személyeknek, akik karanténban vannak, és a hatóságok a védett területen kívül találják őket, újabb 14 napra intézményes vesztegzárba kell vonulniuk, és nekik is viselniük kell az ezzel járó költségeket. A 2,4 tonnánál nagyobb tehergépjárművek vezetőinek az országba való visszatéréskor több szabályt is be kell tartaniuk. Választhatnak: két fuvar között a munkaadó biztosít számukra elkülönítőhelyet, otthon, családjukkal együtt vonulnak vesztegzárba, vagy a helyi hatóságok biztosítanak számukra intézményes elkülönítést, hogy családtagjaikat ne tegyék ki a megfertőződés veszélyének. Ugyanezek az intézkedések lesznek érvényesek a pilótákra és a vízi járművek legénységének tagjaira is.
Az energetikai ágazat nélkülözhetetlen feladatokat ellátó dolgozói és az egészségügyi személyzet számára a munkahelyükön vagy máshol alakítanak ki elkülönítőt. A belügyminiszter elmondta: az elkülönítés lehetőségének megteremtésével segíteni szeretnének azokon, akik segítik az országot a járvány leküzdésében, lehetővé akarják tenni számukra, hogy ne veszélyeztessék a családjukat.
A helyi önkormányzatokat március 31-i hatállyal arra kötelezik, hogy fertőtlenítőhelyeket alakítsanak ki a nagyvárosok sűrűn lakott lakónegyedeiben a tömbházak, lépcsőházak bejáratai előtt, ugyanakkor rendszeresen fertőtlenítsék a lépcsőházakat, felvonókat.
Bogdan Despescu belügyminisztériumi államtitkár beszámolójából kiderült, hogy február 22-e óta 270 ezer polgár lépett be Romániába az országhatárokon, közülük 228 ezer román állampolgár. Lényeges intézkedés az is, hogy a hatóságok megemelték a katonai rendeletek megszegése esetén kiróható bírságok mértékét. Ennek megfelelően az eddigi ezer lej helyet 2 000 lej lett a pénzbüntetések alsó határa (a maximum kiszabható 20 ezer lej) természetes személyek esetében, míg jogi személyeknél 10 ezer és 70 ezer lej között mozog. Emellett további büntetéssel is sújthatók a törvényszegők: elkobozhatják a javaikat, ideiglenesen elzárást kaphatnak, felfüggeszthetik bizonyos tevékenységüket.
Cáfolják az egykori Ponta-kormány miniszterei Victor Ponta volt kormányfő azon állítását, hogy 2014-ben az ő utasítására árasztottak el romániai falvakat a dunai árhullám idején, hogy ezzel meg lehessen menteni Belgrádot az árvíz pusztításától.
Miután tudományosan is igazolták, hogy több mint 10 ezer medve él Romániában, Tánczos Barna reméli, hogy a hatóságok meghozzák a szükséges intézkedéseket az emberéletek és a gazdák termésének védelme érdekében.
Pengeváltáshoz vezetett Marcel Ciolacu jelenlegi és Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök között, hogy előbbi Ponta elnökválasztási versenyből való visszalépését követelte az árvízbotrány miatt.
Hivatalossá vált, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kihátrál saját pártelnöke, Elena Lasconi mögül, és Bukarest függetlenként induló főpolgármesterét – a párt korábbi elnökét – támogatja az államfőválasztáson.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
szóljon hozzá!