Fotó: Presidency.ro
Aláírta Klaus Johannis államfő a szükségállapot további harminc nappal való meghosszabbításáról szóló rendeletet. Mindezt maga az elnök jelentette be keddi sajtónyilatkozatában.
2020. április 14., 14:072020. április 14., 14:07
2020. április 14., 18:512020. április 14., 18:51
Johannis szerint a korlátozó intézkedések foganatosítását lehetővé tevő sürgősségi állapot meghosszabbítására azért van szükség, hogy továbbra is a leghatékonyabb intézkedéseket hozhassanak a hatóságok a koronavírus-járvány terjedésének korlátozása érdekében. Az államfő felelőtlennek nevezte mindazokat, akik ellenzik a sürgősségi állapot meghosszabbítását. Leszögezte: az új koronavírus jelentette veszély még nem múlt el, a korlátozó intézkedések esetleges lazítása a megbetegedések számának jelentős növekedését vonná maga után.
Az RMDSZ minden bizonnyal támogatni fogja a szükségállapot meghosszabbítását a parlamentben: mint azt Kelemen Hunor szövetségi elnök kedden a Krónikának elmondta, a szerdai online frakcióülésen a hosszabbítás támogatására tesz javaslatot.
Az elnök közölte, továbbra is zárva maradnak az iskolák, és minden olyan oktatási tevékenység szünetel, amely fizikai jelenlétet igényel. A szükségállapot idején korlátozni lehet a gyógyszerek, orvosi berendezések, az alapélelmiszerek és közműszolgáltatások (villamosenergia, víz, gáz, hulladékelszállítás) árát. Beiktattak egy kitételt a rendeletben arra az esetre, ha a villamosenergia és a földgáz ára csökkenne a regionális piacokon: ebben az esetben a román kormány meghozza a szükséges intézkedéseket, hogy az árcsökkenés a lakosság által fizetett számlákon is tükröződjön.
A szükségállapotot 30 nappal meghosszabbító elnöki rendelet arra is kitér, hogy tilos szüneteltetni vagy felfüggeszteni a tevékenységet valamennyi öregotthonban, illetve a fogyatékkal élőket vagy más, sérülékeny kategóriához tartozó személyeket ellátó központban, függetlenül attól, hogy gyerekekről vagy felnőttekről van-e szó, fogyatékkal élőket vagy egészségeseket látnak-e el, vagy hogy az illető intézmény állami vagy magántulajdonban van-e. Klaus Johannis a Cotroceni-palotában elmondta, a szociális ellátó központok lakóinak hozzátartozói dönthetnek úgy, hogy az intézményben ápolt rokont a szükségállapot idejére hazaviszik saját lakásukba, ha saját felelősségre úgy ítélik meg, hogy ott nagyobb biztonságban van.
Megközelítette a 6900-at az elmúlt 24 óra alatt az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma Romániában, az ország területén 332 elhalálozást jegyeztek – közölte kedden 13 órakor a bukaresti stratégiai kommunikációs törzs.
Élőben közvetített televíziós beszédében Johannis rámutatott, továbbra is érvényben marad az az intézkedés, miszerint a szükségállapot ideje alatt rendkívüli intézkedések hozhatók, beleértve az egészségügyi intézmények, megyei egészségügyi igazgatóságok, egészségbiztosítási pénztárak, mentőszolgálatok vagy a szociális védelem és szociális ellátás terén illetékes helyi és központi hatóságok és intézmények vezetőinek leváltását is, ha nem látják el megfelelően szolgálati feladataikat. A szükségállapot harmincnapos meghosszabbításáról szóló rendelet azt is magában foglalja, hogy ebben az időszakban az egészségügyi intézmények katonai vezetés alá vonhatók.
Az államfő szerint teljesen nyilvánvaló, hogy olyan járvánnyal küzdünk, amelyet rendkívül nehéz megfékezni, jóllehet már ezelőtt egy hónappal, a szükségállapot elrendelésével példátlan intézkedéseket vezettek be a társadalmi távolságtartásra vonatkozóan. Johannis úgy véli, egészen biztos, hogy eme korlátozó intézkedések nélkül a fertőzések számának olyan robbanásszerű emelkedésére került volna sor, amelyet a romániai egészségügyi rendszer képtelen lett volna kezelni. „Az Orban-kormánnyal és szakemberek bevonásával éppen ezt a fekete forgatókönyvet próbáltuk elkerülni. Az időben hozott, határozott intézkedések életeket mentettek, és pozitív hatással vannak a járványgörbe ellaposítására” – magyarázta az államfő.
Johannis felszólította mindazokat – és itt a „felelőtlen politikusokat” nevezte meg –, akik úgy gondolják, hogy a helyzet nem annyira súlyos, és továbbra sem veszik figyelembe a hatósági rendeleteket, hogy ne csapják be az állami intézményeket, ne csapják be saját magukat. „Szeretteiket, saját gyerekeiket, szüleiket és nagyszüleiket csapják be, őket veszélyeztetik, ha nem tartják be az intézkedéseket” – mondta az elnök a Cotroceni-palotában tartott sajtónyilatkozatában. Johannis ugyanakkor őszinte részvétét fejezte ki a 346, koronavírus-fertőzésben elhunyt személy hozzátartozóinak.
A rendkívüli állapot meghosszabbításáról szóló rendelet azonnal hatályba lépett, de öt napon belül a parlamentnek is jóvá kell hagynia. A házbizottság döntése értelmében a két ház csütörtöki, online, együttes ülésén fog szavazni a rendkívüli állapot meghosszabbításáról. Az elnök március 16-án hirdette ki a 30 napos rendkívüli állapotot az új típusú koronavírus-járvány miatt. Ennek keretében felfüggesztették az oktatási intézmények tevékenységét, egyszerűsítették az egészségügyi felszerelések beszerzésének szabályait, korlátozták az ügyfélfogadást a közintézményekben, az igazságszolgáltatás munkáját pedig csak a sürgős ügyekre korlátozták. A rendkívüli állapot idején eddig nyolc katonai rendelettel korlátozták a lakosság gyülekezési és mozgásszabadságát, és befagyasztották az energiaárakat.
A román hatóságok bíznak abban, hogy az egészségügyi rendszer elbírja az új koronavírus-járvány tetőzését. Erről Horațiu Moldovan egészségügyi államtitkár nyilatkozott kedden a Digi24 hírtelevíziónak.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a párt által javasolt deficitcsökkentő intézkedéseket ismertette az államfővel a Cotroceni-palotában tartott keddi informális konzultáción – számolt be a sajtónak a találkozó után Dominic Fritz.
Egy technokrata miniszterelnök vezette kormány nem megoldás, mert politikai támogatás hiányában megbukna – jelentette ki szerdai parlamenti sajtótájékoztatóján Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Vádat emelt a legfőbb ügyészség Dan Vîlceanu volt parlamenti képviselő ellen hivatalos személy elleni erőszak, hivatali túlkapás és garázdaság gyanúja miatt, miután tavaly májusban a politikus bántalmazta a parlamentben Florin Romant.
Újabb, az ország nagy részét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki heves esőzések és szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.
Az ország jelenlegi gazdasági helyzetéről tárgyalt Nicușor Dan államfővel a szerda reggeli informális konzultáción a PSD küldöttsége a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező politikai alkulat ideiglenes elnöke, Sorin Grindeanu bejelentése szerint.
A román közlekedésrendészek által tudatmódosító szerek kimutatásra használt készülékek pozitív eredményeinek csaknem felére rácáfol később az igazságügyi orvostani intézet vizsgálata – jelentette a Digi24.ro hírportál.
Az állami költségvetés kiegyenlítése és a kormányalakítás lesz a két fő témája a parlamenti pártok képviselőivel a Cotroceni-palotában folytatandó szerdai konzultációknak – jelentette ki Nicușor Dan államfő.
Egy esetleges koalíciós kormány megalakításának esélyeiről egyeztetett kedden Ilie Bolojan, a szenátus elnöke, aki ügyvivő államfői megbízatása után várhatóan ismét átveszi a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöki tisztségét.
A középiskolai oktatás terén Románia a kőkorszakban van – jelentette ki kedden Daniel David tanügyminiszter a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen. Kifejtette, hogy a középiskolai oktatáson sürgősen változtatni kell.
1 hozzászólás