Korvett Romániának. A török gyártmányú hadihajó a román fekete-tengeri gázmezőt védi majd
Fotó: Militarnyi.com/török védelmi minisztérium
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
2025. július 18., 21:552025. július 18., 21:55
„A török korvett olyan beszerzés, amelyre a román haditengerészetnek szüksége van. (...) A korvett készen áll. Most a fegyverzettel van probléma, mivel nem áll rendelkezésre semmi” – mondta, hangsúlyozva a hadihajó hadrendbe állításának sürgősségét.
A gond többek között az, hogy sok fegyvergyártó Ukrajnát helyezi előtérbe, vagy hosszú évekre szóló megrendelései vannak. A védelmi minisztérium Techrider.ro által idézett illetékesei szerint
A tenger alatti infrastruktúra több európai területen megsérült, és Románia 120 kilométernyi víz alatti gázvezetéket fog üzemeltetni. A Neptun Deep kitermelése a tervek szerint 2027-ben kezdődik.
Moșteanu elmondta, hogy a Románia, Törökország és Bulgária részvételével zajló aknamentesítési misszió során eddig 128 aknát távolítottak el. Ebben az összefüggésben a hajót „már tegnap be kellett volna szerezni” – jegyezte meg egy, az eseményen jelen lévő magas rangú tiszt.
Az egyik legnagyobb sérelem az volt, hogy a román hajógyárak nem vettek részt a hajó építésében. Ugyanakkor a Hisar osztályú török korvett egyes szakértők szerint a nyugati modellekhez képest gyengébb a fekete-tengeri védelmi igényekhez képest. A hajó például nincs felszerelve légvédelmi rendszerekkel, mivel a hajók és tengeralattjárók elleni műveletekre specializálódott.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
szóljon hozzá!