A szenátusban egyelőre megmaradt a koalíció többsége.
Fotó: România Liberă
Nem tud már sarkalatos törvényt megszavazni a bukaresti képviselőházban az RMDSZ támogatása nélkül a PSD-ALDE kormánykoalíció, de Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint az ellenzéknek az RMDSZ voksai sem lennének elegendőek a Dăncilă-kormány megbuktatásához.
2018. december 12., 13:532018. december 12., 13:53
2018. december 12., 13:572018. december 12., 13:57
A szociálliberális kormánytöbbség szerdán kénytelen volt levenni a napirendről az új nyugdíjtörvény képviselőházi megszavazását, miután az RMDSZ-frakció jelezte, hogy módosító indítványai elutasítása miatt nem fogja támogatni a tervezetet.
A koalíció múlt héten veszítette el többségét a kétkamarás parlament alsóházában, miután több szociáldemokrata (PSD) képviselő átigazolt a Victor Ponta volt miniszterelnök újonnan alapított ellenzéki pártjába.
és a két ház együttes ülésén – amely egy bizalmatlansági indítványról, vagy az állami költségvetésről dönthet – a PSD-ALDE koalíció a kisebbségi frakció és az RMDSZ nélkül is döntésképes.
Kelemen Hunor a jelenlegi parlamenti erőviszonyokra hivatkozva „elméleti vitának” nevezte a jobbközép ellenzék kormánybuktatási terveit. Megállapította: a bizalmatlansági indítvány beterjesztését már szeptember óta fontolgatják, de még mindig nem világos, hogy akar-e egyáltalán kormányra kerülni az ellenzék, mert sem egy új parlamenti többség, sem a kormánynévsor, sem politikai program terén nem mutatott fel semmilyen alternatívát.
Az RMDSZ elnöke arra reagált, hogy
és – európai néppárti tagsága ellenére – nem hajlandó segíteni megbuktatását. Kelemen Hunor jelezte: az erre a hétre ígért bizalmatlansági indítvány szövegéről az RMDSZ-szel nem konzultált az ellenzék, amely valószínűleg csak azért terjesztené azt be, hogy ebben az ülésszakban is kihasználja a kormány elszámoltatásának lehetőségét.
Az RMDSZ nélkül a jobbközép ellenzéknek esélye sincs megbuktatni a kormányt, de a koalíció nem gyengült meg annyira, hogy az RMDSZ egymaga legyen a mérleg nyelve, vagyis a magyar szövetség döntésén múljon, hogy jobb- vagy baloldali kormánya legyen Romániának.
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!