Illegális migráció. Nagyon sok külföldi legálisan érkezik Romániába, majd lebukik, miközben jobb kereset reményében megpróbál nyugatabbra távozni
Fotó: politiadefrontiera.ro
Fokozta az illegális migráció megelőzésére és megfékezésére irányuló fellépését a román bevándorlási hivatal (IGI), amely csaknem 700 törvénysértésen tetten ért külföldit toloncolt ki az év első hat hónapjában.
2024. augusztus 07., 12:512024. augusztus 07., 12:51
A szerdán közzétett féléves tevékenységi jelentés szerint az idegenrendészeti ügyekben illetékes román hatóság több mint 1500 ellenőrzést hajtott végre, amelyek során 1684 külföldi állampolgár jogszerűtlen romániai tartózkodását állapította meg. Az IGI felügyelői több mint 6500 szabálysértési bírságot róttak ki.
Az első félévben 1312 külföldi kért menedéket Romániától, kérelmüket a hatályos törvények alapján fogják elbírálni – közölte az idegenrendészeti hatóság.
Másfelől az IGI 61 637 ideiglenes tartózkodási engedélyt bocsátott ki, „elősegítve a törvényesen érkező külföldiek beilleszkedését” – írta az MTI által idézett féléves jelentésében a román bevándorlási hivatal.
Közel négyszáz olyan személyt szállásoltak el az év első felében az Arad melletti Újpanádon működő átmeneti menekültközpontban, akik ellen illegális határátlépési kísérlet miatt indítottak eljárást.
A Temes megyei zsombolyai határrendészek kilenc nepáli állampolgárt tartóztattak fel szombaton a román–szerb határon, amikor megpróbáltak átszökni Szerbiába.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
szóljon hozzá!