Fotó: Balogh Levente
Összesen több mint hárommillió lejnyi bírságot rótt ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) tavaly a romániai pártokra a 2021-es pénzügyi évben tapasztalt rendellenességek miatt – derül ki a hatóság jelentéséből.
2023. január 11., 14:542023. január 11., 14:54
2023. január 11., 15:012023. január 11., 15:01
Az AEP a pártfinanszírozási törvény megsértése miatt összesen 3,5 millió lejes (mintegy 700 000 eurós) bírsággal sújtotta a pártokat.
Emellett elkobzott tőlük mintegy 210 000 lejt is.
A parlamenti pártok közül a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kapta a legnagyobb bírságot: 30 000 lejt kellett fizetnie. Emellett mintegy 15 000 lejt koboztak el tőle.
Az ok: megsértették a pártfinanszírozási törvény azon cikkelyét, amely szerint egyes területi szervezeteknek nem volt saját könyvelésük, emellett a törvényben meghatározottak helyett más célokra használták fel az állami támogatást.
A bírság összege pontosan a háromszorosa a pártra egy évvel korábban kirótt büntetésénél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 15 000 lejes bírságot kapott, emellett a parlamenti pártok közül tőle kobozták el a legnagyobb, 60 443 lejes összeget, mivel ezen párt területi szervezeteinek sem volt saját könyvelésük, nem adott teljes és átlátható képet a párt pénzügyi támogatóiról, és nem átlátható módon költötte el az állami támogatást.
de azért is, mert bérbe adták a parlamenti képviselői iroda berendezése céljából kapott ingatlanokat, illetve mert átláthatatlanul költötték el az állami támogatásokat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) 15 000 lejes bírságot kapott, és 12 500 lejt koboztak el tőle.
A parlamentbe be nem jutott pártok közül a Népi Mozgalom Pártot (PMP) 25 000 lejes bírsággal sújtották, és 10 753 lejt koboztak el tőle, míg a Victor Ponta volt kormányfő nevéhez fűződő Pro Románia Párt 15 000 lejes bírságot kapott, és 6000 lejt vettek vissza tőle.
Az RMDSZ nem szerepel a listán, hiszen már korábban lemondott a pártoknak járó finanszírozásról a kisebbségi szervezeteknek járó támogatás javára.
Amúgy összesen 84 pártra róttak ki pénzbírságot, 58 csupán figyelmeztetésben részesült, 7 párt esetében a figyelmeztetés mellett pénzösszeget is elkoboztak, és 14 párt került abba a helyzetbe, hogy pénzbírságot is fizetnie kellett, emellett pedig pénzt is visszavettek tőle.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!