Fotó: Balogh Levente
Összesen több mint hárommillió lejnyi bírságot rótt ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) tavaly a romániai pártokra a 2021-es pénzügyi évben tapasztalt rendellenességek miatt – derül ki a hatóság jelentéséből.
2023. január 11., 14:542023. január 11., 14:54
2023. január 11., 15:012023. január 11., 15:01
Az AEP a pártfinanszírozási törvény megsértése miatt összesen 3,5 millió lejes (mintegy 700 000 eurós) bírsággal sújtotta a pártokat.
Emellett elkobzott tőlük mintegy 210 000 lejt is.
A parlamenti pártok közül a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kapta a legnagyobb bírságot: 30 000 lejt kellett fizetnie. Emellett mintegy 15 000 lejt koboztak el tőle.
Az ok: megsértették a pártfinanszírozási törvény azon cikkelyét, amely szerint egyes területi szervezeteknek nem volt saját könyvelésük, emellett a törvényben meghatározottak helyett más célokra használták fel az állami támogatást.
A bírság összege pontosan a háromszorosa a pártra egy évvel korábban kirótt büntetésénél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 15 000 lejes bírságot kapott, emellett a parlamenti pártok közül tőle kobozták el a legnagyobb, 60 443 lejes összeget, mivel ezen párt területi szervezeteinek sem volt saját könyvelésük, nem adott teljes és átlátható képet a párt pénzügyi támogatóiról, és nem átlátható módon költötte el az állami támogatást.
de azért is, mert bérbe adták a parlamenti képviselői iroda berendezése céljából kapott ingatlanokat, illetve mert átláthatatlanul költötték el az állami támogatásokat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) 15 000 lejes bírságot kapott, és 12 500 lejt koboztak el tőle.
A parlamentbe be nem jutott pártok közül a Népi Mozgalom Pártot (PMP) 25 000 lejes bírsággal sújtották, és 10 753 lejt koboztak el tőle, míg a Victor Ponta volt kormányfő nevéhez fűződő Pro Románia Párt 15 000 lejes bírságot kapott, és 6000 lejt vettek vissza tőle.
Az RMDSZ nem szerepel a listán, hiszen már korábban lemondott a pártoknak járó finanszírozásról a kisebbségi szervezeteknek járó támogatás javára.
Amúgy összesen 84 pártra róttak ki pénzbírságot, 58 csupán figyelmeztetésben részesült, 7 párt esetében a figyelmeztetés mellett pénzösszeget is elkoboztak, és 14 párt került abba a helyzetbe, hogy pénzbírságot is fizetnie kellett, emellett pedig pénzt is visszavettek tőle.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!