Fotó: Wikipédia
Elindult az amerikai F-35-ös vadászrepülőgépek beszerzését célzó eljárás Romániában: a védelmi minisztérium megküldte a parlamentnek azt a kérést, amelyben 32 repülőgép beszerzéséhez kéri a törvényhozás hozzájárulását. A parlament házbizottságai keddi ülésükön tudomásul vették a kérelmet.
2023. szeptember 26., 11:332023. szeptember 26., 11:33
A dokumentumban a tárca az F-35-ös program első fázisának megkezdéséhez kéri a hozzájárulást.
A kérelem 32 F-35-ös repülőgép, hajtóművek, kezdeti logisztikai támogatás, kiképzési szolgáltatások, repülésszimulátorok, valamint levegő-levegő és levegő-föld lőszerek beszerzésére vonatkozik,
A beszerzendő felszerelések pontos mennyiségét a közbeszerzési eljárás elindítása után határozzák meg.
A tárca hangsúlyozza, hogy a korszerű vadászgépek beszerzése Románia védelmi politikai célkitűzéseinek elérését szolgálja. Ezek a katonai eszközök a kérelem szerint robusztusabbá, rugalmasabbá és hatékonyabbá teszik az ország védelmi képességeit, és megvásárlásuk hozzájárul a NATO-tagállami kötelezettségek teljesítéséhez.
A minisztérium annak nyomán fordult a parlamenthez, hogy előzőleg a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) döntést hozott az 5. generációs többfeladatú repülőgépek beszerzéséről.
Románia két szakaszban kívánja beszerezni az F-35-ös repülőgépeket: az első szakaszban két századnyi, vagyis 32, a másodikban egy századnyi, azaz 16 repülőgép beszerzését szeretnék.
Klaus Iohannis már 2022 februárjában bejelentette, hogy Románia a Lockheed Martin által gyártott 5. generációs F-35-ös repülőgépeket vásárol, amelyeket számos NATO-tagállam alkalmaz már.
Az 5. generációs repülőgépekre való átállást 2030 utánra is tervezik, vagyis évekig tart majd, és magába foglalja az infrastrukturális, logisztikai és pilótaképzési előkészületeket is.
A román légierő jelenleg 17, Portugáliától használtan vásárolt, de felújított F-16-os vadászgéppel rendelkezik, emellett Norvégiátol – amely szintén F-35-ösökre tér át – 32, ugyancsak használt F-16-ost vásárolt, amelyek közül az elsők várhatóan még idén megérkeznek.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!