Fotó: Wikipédia
Elindult az amerikai F-35-ös vadászrepülőgépek beszerzését célzó eljárás Romániában: a védelmi minisztérium megküldte a parlamentnek azt a kérést, amelyben 32 repülőgép beszerzéséhez kéri a törvényhozás hozzájárulását. A parlament házbizottságai keddi ülésükön tudomásul vették a kérelmet.
2023. szeptember 26., 11:332023. szeptember 26., 11:33
A dokumentumban a tárca az F-35-ös program első fázisának megkezdéséhez kéri a hozzájárulást.
A kérelem 32 F-35-ös repülőgép, hajtóművek, kezdeti logisztikai támogatás, kiképzési szolgáltatások, repülésszimulátorok, valamint levegő-levegő és levegő-föld lőszerek beszerzésére vonatkozik,
A beszerzendő felszerelések pontos mennyiségét a közbeszerzési eljárás elindítása után határozzák meg.
A tárca hangsúlyozza, hogy a korszerű vadászgépek beszerzése Románia védelmi politikai célkitűzéseinek elérését szolgálja. Ezek a katonai eszközök a kérelem szerint robusztusabbá, rugalmasabbá és hatékonyabbá teszik az ország védelmi képességeit, és megvásárlásuk hozzájárul a NATO-tagállami kötelezettségek teljesítéséhez.
A minisztérium annak nyomán fordult a parlamenthez, hogy előzőleg a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) döntést hozott az 5. generációs többfeladatú repülőgépek beszerzéséről.
Románia két szakaszban kívánja beszerezni az F-35-ös repülőgépeket: az első szakaszban két századnyi, vagyis 32, a másodikban egy századnyi, azaz 16 repülőgép beszerzését szeretnék.
Klaus Iohannis már 2022 februárjában bejelentette, hogy Románia a Lockheed Martin által gyártott 5. generációs F-35-ös repülőgépeket vásárol, amelyeket számos NATO-tagállam alkalmaz már.
Az 5. generációs repülőgépekre való átállást 2030 utánra is tervezik, vagyis évekig tart majd, és magába foglalja az infrastrukturális, logisztikai és pilótaképzési előkészületeket is.
A román légierő jelenleg 17, Portugáliától használtan vásárolt, de felújított F-16-os vadászgéppel rendelkezik, emellett Norvégiátol – amely szintén F-35-ösökre tér át – 32, ugyancsak használt F-16-ost vásárolt, amelyek közül az elsők várhatóan még idén megérkeznek.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
szóljon hozzá!