Fotó: Jakab Mónika
Egybehangzó sajtóértesülések szerint a bukaresti kormánykoalíció olyan zöldigazolvány elfogadására készül, amely nem teszi kötelezővé a Covid-igazolványt a munkahelyeken.
2021. december 23., 12:222021. december 23., 12:22
2021. december 23., 13:542021. december 23., 13:54
A kiszivárgott információk értelmében a javaslattal Klaus Iohannis államfő rukkolt elő azt követően, hogy a két nagyobbik kormánypártnak, a román szociáldemokratáknak (PSD) és a nemzeti liberálisoknak (PNL) nem sikerült közös nevezőre jutniuk a témában.
Florin Cîțu, a PNL, egyben a bukaresti szenátus elnöke csütörtökön el is ismerte, hogy szóba került ez az opció is, ám azt mondta, a témában még nem született döntés. Hangsúlyozta:
Az újságírók többször is visszakérdeztek, de Cîţu kerülte a válaszadást arra a kérdésre, hogy ő maga egyetért-e azzal, hogy a korábbi verziókkal ellentétben mégsem tennék kötelezővé a Covid-igazolványt a munkahelyeken. A volt kormányfő leszögezte egyúttal: várják a kormány verzióját, és utána majd lehet beszélni róla. A szenátus elnöke közölte, jelenleg jogászok vizsgálják, hogy az egészségügyi minisztérium által kidolgozott változat kiállná-e az alkotmányosság próbáját, de még nem végeztek az elemzéssel.
„Mindenesetre jogszerű, alkotmányos, de eredményes intézkedésekre van szükség. Én fontosnak tartom, hogy a törvény oltakozásra ösztönözze az embereket, ugyanakkor a gazdaság működését se korlátozza” – mondta a PNL elnöke.
A kormánykoalíció azt követően dönthet arról, hogy a zöldigazolás mégse kelljen a munkahelyeken, miután
A konfliktus egyik oka az volt, hogy a PSD sürgette, vállaljon a kormány felelősséget a jogszabályért, hogy az már január elsejétől hatályba léphessen. A PNL vezetői azonban nem értettek egyet azzal, hogy a kormány felelősséget vállaljon Alexandru Rafila PSD-s egészségügyi miniszter javaslatáért.
Ugyanakkor a koalíció vezetői szerda este újfent egyeztettek a témában Klaus Iohannisszal, sajtóértesülések szerint pedig az államfő sugallta, hogy vizsgálják meg annak a lehetőségét, hogy a zöldigazolás ne kelljen a munkahelyeken.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!