Fotó: Román Rendőrség
Tavaly több mint 1700 esetben volt szükség sürgősségi orvosi ellátásra kábítószer-fogyasztás miatt, a páciensek többsége fiatal volt – nyilatkozta szerdán az egészségügyi miniszter. Alexandru Rafila szerintg a kezelésbe be kell vonni a családtagokat is.
2023. augusztus 23., 21:372023. augusztus 23., 21:37
Alexandru Rafila sajtótájékoztatón számolt be erről, leszögezve azonban, hogy óvatosan kezeli ezt a számadatot, figyelembe véve, hogy Romániában a kábítószer birtoklása és fogyasztása bűncselekménynek minősül, ami elriaszthat egyeseket az orvosi segítségkéréstől.
A statisztikai adatok szerint tavaly enyhén csökkent eme sürgősségi esetek száma az előző évekhez viszonyítva, a miniszter szerint azonban a már említett felvetés mellett azt is figyelembe kell venni, hogy pandémiás évekről volt szó, emiatt nehéz összehasonlítást tenni.
,,A kábítószer-használat megelőzésére irányuló hosszú távú politika szerintem az ésszerű. Ez nem jelenti azt, hogy nem kellene orvosi kezelést, szenvedélybetegeknek szóló terápiát kínálnunk a kábítószer-fogyasztóknak, de a megelőzés egyértelműen fontos” – fogalmazott a miniszter.
Rafila hangsúlyozta az egészségnevelés fontosságát, hogy a fiatalabb generációk már az iskolában információkat kaphassanak a kábítószer-, alkohol- és dohányfogyasztás káros hatásairól. Ez megváltoztathatná az egyre aggasztóbbá váló tendenciát Romániában.
A miniszter szerint minden pszichiátriai kórház nyújt sürgősségi ellátást a különböző pszichoaktív anyagokkal történt akut mérgezés esetén, és létezik egy országos hálózat, amely detoxikációs és pszichológiai tanácsadási szolgáltatásokat nyújt. ,,Nem túl fejlett, de létezik” – fogalmazott Rafila.
,,Nem csak a kezelésről van szó, hanem egy folyamatról.
mert a droghasználó emberek drámákat okoznak. Láthatták, mi történt néhány nappal ezelőtt. (...) Ez a fiatal is sajnos már évek óta droghasználó” – utalt az egészségügyi miniszter a Május 2 tengerparti üdülőtelepen augusztus 19-én történt tragédiára, amikor egy 19 éves bedrogozott fiú kocsijával belehajtott az út szélén haladó gyalogosok egy csoportjába és két fiatalt megölt, hármat pedig megsebesített.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
szóljon hozzá!