Csoma Botond szerint senki nem lesz kevesebb attól, hogy a magyar közösség használja a szimbólumait
Fotó: RMDSZ
Csoma Botond RMDSZ-es képviselő többek között a székely himnusz eléneklése kapcsán Bukarestben gerjesztett indulatokról is tájékoztatta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) nemzeti kisebbségekkel foglalkozó főbiztosát.
2022. május 12., 17:312022. május 12., 17:31
2022. május 12., 17:362022. május 12., 17:36
A szövetség képviselőházi frakcióvezetője csütörtökön Stockholmban találkozott Kairat Abdrakhmanovval. Az erdélyi magyar politikus elmondta a főbiztosnak, hogy az elmúlt időszakban Romániában elindult egy olyan hullám, amely a sötét időkre emlékeztet sokunkat. Csoma rámutatott, bár látszólago és főleg nemzetközi szinten az ország azt a képet próbálja mutatni magáról, hogy tiszteletben tartja a nemzeti kisebbség jogait, sokszor találkozunk olyan esetekkel, amelyek szabotálják a kisebbségek jogait,
Az RMDSZ-es politikus az EBESZ illetékese elé tárta az elmúlt napokban történt esetet, amikor Románia jégkorong-válogatottjának meccsén, a ljubljanai világbajnokságon a szurkolótábor elénekelte a székely himnuszt, és azóta arról szól Romániában az országos média, hogy a székelyek „meggyalázták” az országot. Csoma szerint itt említhetjük a marosvásárhelyi római katolikus iskola ügyét, továbbá Sepsiszentgyörgy zászlajának esetét.
„Az erdélyi magyarok továbbra sem értik, mitől lesz kevesebb egy román, ha a magyar közösség használja szimbólumait. Meggyőződésem, hogy most az a legfontosabb, hogy elfogadjuk egymást, tekintettel arra, hogy a szomszédban háború dúl” – mutatott rá Csoma Botond az EBESZ nemzeti kisebbségekért felelős főbiztosával folytatott megbeszélését követően.
Mint ismeretes, Romániában heves magyarellenes támadásokat, ugyanakkor koalíciós vitát váltott ki, hogy a ljubljanai divízió I/A jégkorong világbajnokságon a magyar és a román válogatott vasárnapi mérkőzése után a román válogatott székelyföldi tagjai a magyar válogatott tagjaival és a magyar szurkolókkal együtt elénekelték a székely himnuszt.
Hajmeresztő állításokat fogalmaznak meg a Román Jégkorong-szövetség (FRHG) illetékesei a székely himnusz eléneklése miatt óriási visszhangot kapott, a szlovéniai világbajnokságon lejátszott magyar–román mérkőzés kapcsán.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!