Csoma Botond szerint senki nem lesz kevesebb attól, hogy a magyar közösség használja a szimbólumait
Fotó: RMDSZ
Csoma Botond RMDSZ-es képviselő többek között a székely himnusz eléneklése kapcsán Bukarestben gerjesztett indulatokról is tájékoztatta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) nemzeti kisebbségekkel foglalkozó főbiztosát.
2022. május 12., 17:312022. május 12., 17:31
2022. május 12., 17:362022. május 12., 17:36
A szövetség képviselőházi frakcióvezetője csütörtökön Stockholmban találkozott Kairat Abdrakhmanovval. Az erdélyi magyar politikus elmondta a főbiztosnak, hogy az elmúlt időszakban Romániában elindult egy olyan hullám, amely a sötét időkre emlékeztet sokunkat. Csoma rámutatott, bár látszólago és főleg nemzetközi szinten az ország azt a képet próbálja mutatni magáról, hogy tiszteletben tartja a nemzeti kisebbség jogait, sokszor találkozunk olyan esetekkel, amelyek szabotálják a kisebbségek jogait,
Az RMDSZ-es politikus az EBESZ illetékese elé tárta az elmúlt napokban történt esetet, amikor Románia jégkorong-válogatottjának meccsén, a ljubljanai világbajnokságon a szurkolótábor elénekelte a székely himnuszt, és azóta arról szól Romániában az országos média, hogy a székelyek „meggyalázták” az országot. Csoma szerint itt említhetjük a marosvásárhelyi római katolikus iskola ügyét, továbbá Sepsiszentgyörgy zászlajának esetét.
„Az erdélyi magyarok továbbra sem értik, mitől lesz kevesebb egy román, ha a magyar közösség használja szimbólumait. Meggyőződésem, hogy most az a legfontosabb, hogy elfogadjuk egymást, tekintettel arra, hogy a szomszédban háború dúl” – mutatott rá Csoma Botond az EBESZ nemzeti kisebbségekért felelős főbiztosával folytatott megbeszélését követően.
Mint ismeretes, Romániában heves magyarellenes támadásokat, ugyanakkor koalíciós vitát váltott ki, hogy a ljubljanai divízió I/A jégkorong világbajnokságon a magyar és a román válogatott vasárnapi mérkőzése után a román válogatott székelyföldi tagjai a magyar válogatott tagjaival és a magyar szurkolókkal együtt elénekelték a székely himnuszt.
Hajmeresztő állításokat fogalmaznak meg a Román Jégkorong-szövetség (FRHG) illetékesei a székely himnusz eléneklése miatt óriási visszhangot kapott, a szlovéniai világbajnokságon lejátszott magyar–román mérkőzés kapcsán.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
szóljon hozzá!