Fotó: Veres Nándor
Korlátozások mellett, de kinyithatnak szeptember elsejétől az éttermek, a kávézók, a mozik és a színházak – döntött csütörtök késő esti ülésén az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság (CNSU). A klubok és diszkók viszont továbbra is zárva maradnak.
2020. augusztus 28., 08:022020. augusztus 28., 08:02
2020. augusztus 28., 08:172020. augusztus 28., 08:17
A most elfogadott, 43-as számú határozat értelmében 2020. szeptember elsejétől kinyithatnak a vendéglők és kávézók belső terei – a szállodákban is –, viszont csak azokban a megyékben, ahol az elmúlt 14 napban a koronavírussal fertőzöttek száma nem haladta meg ezer lakosra számítva az 1,5-öt.
A dokumentum értelmében ugyanakkor
Nagyobb lehet viszont azoknak a száma, akik magánrendezvényeken, képzéseken/workshopokon vehetnek részt:
betartva az egészségügyi minisztérium által elfogadott szabályrendszert.
A játéktermek is csak azokban a megyékben tarthatnak nyitva, ahol az elmúlt 14 napban a Covid-19-cel fertőzöttek száma nem magasabb, mint 1,5 fő ezer lakosra vetítve.
A klubok, diszkók és bárok tevékenységének felfüggesztéséről szóló intézkedést viszont a csütörtök este elfogadott határozat is fenntartja.
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház Biró István
és csak ott, ahol az éttermekhez hasonlóan az elmúlt 14 napban a koronavírussal fertőzöttek száma nem haladta meg ezer lakosra számítva az 1,5-öt.
A drive-in típusú tevékenységek – mint az autós mozik vagy koncertek – megszervezése és lebonyolítása csak abban az esetben engedélyezett, ha egy személygépkocsiban csak egy háztartásban élő személyek ülnek, vagy legtöbb hárman vannak.
Fotó: Pinti Attila
ülőhelyeket kell számukra biztosítani egymástól legalább két méterre, és továbbra is kötelező a védőmaszk viselése.
Ludovic Orban miniszterelnök csütörtöki bejelentése értelmében a beltéri kulturális eseményekre vonatkozó rendeletet még pénteken közvitára bocsátják. A dokumentumot közösen dolgozza ki és teszi közzé a kulturális, illetve az egészségügyi minisztérium. Az éttermek beltéri tevékenységéről az egészségügyi és a gazdasági tárca, valamint az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) elnöke ad ki közös rendeletet.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!