Fotó: Mediafax
2007. május 10., 00:002007. május 10., 00:00
A jogszabály előírásai közé tartozik, hogy a feddhetetlenségi ügynökség a tisztségviselők vagyonát, vagyonnyilatkozatait és az összeférhetetlenségi eseteket is ellenőrzi. Az intézmény nyomozói akkor indíthatnak vizsgálatot, ha legalább 10 százalékos különbséget észlelnek a tisztségviselő látható és bevallott vagyona között. A törvény előírja, hogy a nem igazolható vagyonrészt el is kobozhatják, ha a közigazgatási bíróság jóváhagyja ezt. A szankcionálási formák között szerepel még, hogy három évig semmilyen tisztségviselői funkciót nem tölthet be az a személy, aki nem tudja igazolni vagyongyarapodását. Az ANI valamennyi választott vagy kinevezett tisztségviselő és közhivatalnok vagyonát ellenőrizheti. Az eredetileg kidolgozott változattól eltérően az egyházvezetők vagyonát nem ellenőrizheti az ANI. Az intézmény tevékenységének ellenőrzése a szenátus hatáskörébe tartozik. Az ügynökségnek éves jelentésben kell beszámolnia tevékenységéről. Ha a felsőház ezt elutasítja, az ügynökség vezetőségét leváltják.
A törvényt azok az ellenzéki pártok – a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Konzervatív Párt (PC) és a Nagy-Románia Párt (PRM) – is támogatták, amelyek korábban a feddhetetlenségi ügynökség létrehozása ellen emeltek szót. A felsőházban elhangzott felszólalások azonban szinte kivétel nélkül a Bãsescuhoz közel álló Monica Macovei volt igazságügyi miniszter szemére vetették, hogy késleltette a jogszabály elfogadását.
Tudor Chiuariu, az igazságügyi tárca liberális vezetője a felsőház tegnapi ülésén elmondta: az ANI hatékony eszköze lesz a korrupcióellenes harcnak. „A korrupcióellenes harcnak megalapozottan kell folytatódnia, nem pedig üres beszédekkel” – mondta Chiuariu.
Monica Macovei különben azért bírálta a törvényt, mert annak szövegében nem minősítik összeférhetetlenségi esetnek, ha valaki egyszerre a parlament tagja, illetve az ügyvédi mesterséget is gyakorolja. Macovei szerint ez lehetőséget teremt arra, hogy az ügyvéd honatyák védenceik érdekeinek megfelelő jogszabályokat dolgozzanak ki. Macovei kifogásolta azt is, hogy az ANI tevékenységét a parlament ítéli meg. Szerinte ugyanis az ANI ügynökei nem indítanak majd vizsgálatot azok ellen, akik akár leváltásukról is határozhatnak.
Eckstein-Kovács Péter, a szenátus jogi bizottságának RMDSZ-es elnöke a Krónikának kifejtette: a parlamenti összhang az ANI-törvény kapcsán egyrészt az Európai Bizottság részéről érkező nyomásnak, másrészt pedig a Bãsescu leváltásáról szóló referendum előtt bizonyítani akaró pártoknak köszönhető. A Macovei-féle verzióhoz képest ugyan a törvény kevésbé szigorú, a megszavazott verzió azonban jelentős kompetenciákat biztosít az ügynökségnek – kommentálta Eck-stein-Kovács. Elmondta: a volt igazságügyi miniszter által kidolgozott verzió az ellenőrzésben megengedte volna, hogy akár 1990-ig visszamenően kövessék a tisztségviselők vagyongyarapodását, és kötelezte volna a bankokat, hogy információkat szolgáltassanak az ANI ügynökeinek az ellenőrzött személy bankszámláiról. A jogszabály másik lehetséges hibája, hogy az ANI vezetőségét egy politikai testület nevezi ki – értékelt Eckstein-Kovács Péter.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.