Fotó: Facebook/Maria Nitulescu
Továbbra is az első helyen áll Románia európai uniós összevetésben az elhalálozási ráta tekintetében, az elmúlt 14 napban a 100 ezer lakosra eső halottak száma 2,8. Dorel Săndesc intenzív terápiás orvos szerint viszont még így is jobban áll, mint amire az egészségügyi rendszer alulfinanszírozottsága predesztinálná, ráadásul nemzetközi kontextusban szemlélve az adatokat, nem is tűnnek annyira rossznak.
2020. szeptember 23., 10:512020. szeptember 23., 10:51
2020. szeptember 23., 11:082020. szeptember 23., 11:08
„Egy picit árnyalnunk kell ezeket a számokat. Önök az elmúlt két hét elhalálozási rátájáról beszélnek a lakosság számához arányítva. Ez az a szám, amivel csúcson vagyunk, de jönnek utánunk más országok is, amelyekben nő az esetszám. Meg kell nézni a globális elhalálozási rátát, a járvány összesített adatait, és akkor Románia nem áll annyira rosszul” – értékelte a számsorokat a Digi 24 hírtelevízió kedd esti műsorában a szakember.
A romániai kórházak 80 százalékának nem megfelelő a menedzsmentje – jelentette ki kedd este Nelu Tătaru egészségügyi miniszter, aki szerint a koronavírus-világjárvány „megmutatta a valóságot: az egészségügyi rendszer teljes egészében beteg”.
Mint részletezte, az elhalálozási ráta tekintetében Románia valahol a 32. helyen áll világviszonylatban, európai összevetésben pedig a 17. azzal, hogy egymillió lakosra 234 halott jut. Olyan országok előzik meg, mint Svájc (237), de Írországban és Hollandiában ez a szám meghaladja a 300-at, Franciaországban megközelíti az 500-at, Svédországban, Olaszországban a 600-at, Nagy-Britanniában és Spanyolországban pedig meg is haladja ezt az értékét.
„Amennyiben az elhalálozási rátát az esetszámhoz viszonyítjuk, megint meglepetésben van részünk, Románia a 3,92 százalékos rátával az előbbihez hasonló helyen áll világviszonylatban. Az európai átlag 4,82 százalék, Svédországban 6,65 százalék, Franciaországban 6,84 százalék, Nagy-Britanniában 10,48 százalék, Olaszországban 11,933 százalék” – irányította rá a figyelmet az orvos, aki szerint ugyanakkor nincs ok derűlátásra.
Az Európai Unión belül lakosságarányosan Romániában a legmagasabb a koronavírus-fertőzésnek tulajdonítható elhalálozási ráta – derül ki az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
„Mégis aggodalomra ad okot. Mindössze annyit akarok mondani, hogy az eddigi számok meglepően jók, ha egy olyan ország valós helyzetéhez viszonyítjuk, amelyik a legkisebb figyelmet szentelte az egészségügynek az egész Európai Unióban – ezt a tényt az is alátámasztja, hogy a GDP hány százalékának megfelelő összeg jelenti az egészségügy költségvetését. És mégis sikerül elérni ezeket a számokat. És ha arra gondolunk, hogy az elhalálozási ráta a pozitív esetek számához mérten viszonylag alacsony, arra is kell gondolnunk, hogy a tesztek száma alacsonyabb, mint más országokban” – húzta alá Dorel Săndesc intenzív terápiás orvos.
A koronavírus-járványhoz társulni fog a szezonális influenza, nehéz időszak következik a kockázati csoportokhoz tartozó személyek számára – kongatta meg a vészharangot Raed Arafat államtitkár, aki éppen ezért az influenza elleni oltás beadását tanácsolja.
Ha elnök lesz, az összes külföldi nagykövetet fogadja hivatalában egy „egyenrangú” megbeszélésre, kivéve az osztrák nagykövetet, akit nem fogad, amíg Románia nem lesz a schengeni övezet teljes jogú tagja – jelentette ki George Simion.
Miután a héten vasúti síneken legelő juhnyájba rohant bele egy vonat, szombat este egy európai rangú úton gázolt el egy kecskenyájat egy személygépkocsi. A sofőr és utasa sértetlenül megúszta a balesetet, de az állatok közül kilenc elpusztult.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
szóljon hozzá!