Súlyos orvosi műhibák következmények nélkül, sürgős változásért kiált a rendszer

Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Bár számos beteg válik orvosi műhibák áldozatává a romániai kórházakban, sok esetben szőnyeg alá söprik a súlyos problémákat, és csak a nagyon súlyos esetek járnak valóban felelősségre vonással és egyéb következményekkel.

Krónika

2024. október 01., 19:532024. október 01., 19:53

A romániai kórházakban „papíron” nem léteznek orvosi műhibák, és nem azért, mert nem történnek meg, hanem mert nem jelentik őket.

Bár a betegek gyakorta válnak orvosi hibák áldozataivá, Romániában olyan rendszer működik, amelyben csak a nagyon súlyos következményekkel járó esetek kerülnek nyilvánosságra.

Az orvosok félnek, ezért rejtegetik az effajta eseteket, a rendszerre nagymértékben jellemző a bürokrácia, és senki sem beszél a valódi problémáról: minden orvosi hibát jelenteni és elemezni kell, hogy ne fordulhasson elő újra. A digi24.ro annak járt utána, hogy miben gyökerezik az orvosi hibák elhallgatásának gyakorlata, valamint hogy más országok az orvosi műhibák jelentését szabványos gyakorlattá tették.

A témafelvetést egy, a közvéleményt felháborító, 2023 augusztusában történt haláleset is indokolttá teszi:

a 25 éves Alexandra Ivanov, három gyermek édesanyja életét vesztette a Botoşani-i szülészeten, miután elhalt méhében a magzat, de hét órán keresztül nem kapott hatékony orvosi segítséget.

Alexandra esete megrázta a közvéleményt, és vizsgálatok láncolatát indította el. A fiatal nő hasi fájdalmakkal érkezett a szülészetre, a halottkémi jelentésből kiderült, hogy a magzat halála által okozott általános fertőzésben halt meg. Az ügy azzal végződött, hogy a kórházat megbírságolták, az igazgatót leváltották, az ügyeletes orvost pedig több hónapra felfüggesztették, és büntetőeljárás indult ellene. De még több mint egy évvel a tragédia után sem tisztázódott, hogy valójában mi történt. Ez példázza, hogy miként kezeli az egészségügyi rendszer az orvosi gondatlanságot, hibát. A digi24.ro-nak nyilatkozó Dr. Beatrice Mahler tüdőgyógyász főorvos, a bukaresti Marius Nasta Intézet vezetője elmondta,

a rendszer jelenleg nem úgy van felépítve, hogy az orvosi hibák bejelentését jó dologként értékeljék, amiből tanulni lehetne, és elkerülni a tévedéseket.

Az elmúlt 30 évben Romániában hallgatólagosan kialakult egy olyan rendszer, amely figyelmen kívül hagyja az orvosi hibákat. Ennek számos oka van: a szankcióktól való félelem, az orvosok, ápolók vagy vezetők védelme és nem mellékesen a jelentés nehézkes módja. Csak egyetlen intézmény van, ahol a kórházak jelenthetik a hibákat, és csak önkéntesen: az országos egészségügyi minőségmenedzsment-hatóság (ANMCS), amely csak központosít, de nem elemez.

Daniel Coriu, a Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke a portálnak kifejtette, az orvosi műhibák jelentésének rendszere nehézkes és bürokratikus.

Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

„Nem hiszem, hogy komolyan elemzik ezeket az eseteket, úgy gondolom, hogy az ANMCS-nek át kell szerveznie magát, meg kell változtatnia a filozófiáját” – jelentette ki Coriu. A Román Egészségügyi Megfigyelőközpont (ORS) közvetlenül a világjárvány után készített tanulmánya szerint

2020-ban a kórházak 42 százaléka nem jelentett súlyos orvosi hibákat.

A helyzet változott, de nem sokat. Cristian Ungureanu az ANMCS részéről azt nyilatkozta, hogy egész évben 4500 nemkívánatos esemény történt. „Sajnos jelenleg a dolgok nagyon-nagyon rendezetlenek. A gondolkodásmód megváltoztatásáról van szó...

Reméljük, hogy mindenki rádöbben arra, hogy elsősorban a betegeknek, de az orvosoknak is jó, ha azonosítják a hibák okait” – mondta Ungureanu.

Jelenleg Romániában csak a betegre nézve súlyos következménnyel járó orvosi hibákat, a hivatalosan „nemkívánatos eseményeknek” nevezett eseteket jelentik. Orvosi hiba azonban az egészségügyi ellátási folyamat során bármikor előfordulhat. A portál megszólaltatott egy pácienst, akit egy hét alatt számos intézményhez küldözgettek az orvosok.

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter azt nyilatkozta, nem tudja, létezik-e a műhibákat listázó egyértelmű statisztika.

„Ahhoz, hogy ilyen statisztikákat készítsünk, szabályozott informatikai rendszerekre van szükségünk. Dolgozunk rajta, több mint 20 éve létezik erre vonatkozó személyzeti szabályzat” – mondta a tárcavezető. Radu Gănescu, a romániai krónikus betegek szervezetei szövetségének (COPAC) elnöke kifejtette, Romániában még mindig vannak olyan kórházak, amelyek nem rendelkeznek modern felszereléssel, valamint olyan vizsgálati módszerekkel, amelyek segítenének a korai diagnózis felállításában.

Más európai országokban teljesen másképpen állnak hozzá a műhibákhoz. Az Egyesült Királyságban például a hibabejelentés általános gyakorlat, nem pedig kivétel. A hibákat részletesen elemzik, és a betegeket átlátható módon tájékoztatják a történtekről. Radu Mihai endokrinológus, aki az Oxfordi Egyetemi Kórházban dolgozik, elmondta, ott elfogadják, hogy léteznek orvosi hibák, „senkinek nem kerül a feje guillotine alá”, mert megtörtént a tévedés.

„Hiszen a félelem miatt mindenki eltitkolja a műhibákat és ha a rendszer ennyire agresszívvá válik, az nem jelenti, hogy a probléma eltűnne. Csak el lesz kenve és meg fog ismétlődni.

A kórháznak tájékoztatnia kell a beteget, ha hiba történt” – mondta az Oxfordban dolgozó szakember. Példaként említette, hogy nemrégiben egy beteg túl sokáig várt egy műtétre, mert valamilyen számítógépes és adminisztratív okból a neve eltűnt az egyik listáról, és egy másikra került. „Az, hogy ki cserélt ki egy nevet egy Excel táblázatban egyik oldalról a másikra, talán soha nem tudjuk meg, de a késedelem elfogadhatatlan volt” – mondta Radu Mihai.

Svédországban az orvosi hibákat névtelenül jelentik az egészségügyi rendszerben, amely a tanulást, nem pedig a büntetést helyezi előtérbe.

Az Egyesült Államokban a kórházakban külön bizottságok vizsgálnak ki minden bejelentett orvosi hibát. Hiba esetén a betegeknek hivatalos bocsánatkérés, kártérítés és helyreállító terv jár. Ehhez képest Romániában az orvosok félnek beszélni, a betegek pedig a sötétben tapogatóznak.

korábban írtuk

Házi őrizetbe helyezték az orvost, aki operáció közben hagyhatott kötszert a páciens hasában, aki életét vesztette
Házi őrizetbe helyezték az orvost, aki operáció közben hagyhatott kötszert a páciens hasában, aki életét vesztette

Házi őrizetbe helyezték azt az orvost, aki a gyanú szerint operáció közben egy nő hasüregében hagyott egy kötszerdarabott, ami vérmérgezéshez és a nő halálához vezetett – közölte pénteken a Dâmbovița megyei rendőrség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 01., kedd

Ukrán tengerészgyalogosokat képeznek ki az országban

Jóváhagyta kedden a parlament plénuma az államfőnek azt a kérését, hogy Románia hozzon létre kiképző központot az ukrán tengerészgyalogosok számára.

Ukrán tengerészgyalogosokat képeznek ki az országban
2024. október 01., kedd

Közpénzből építettek minigolfpályát Iohannis számára egy tengerparti állami villa kertjében

Minigolfpályát alakítottak ki közpénzből a Fekete-tenger partján található Neptun üdülőhelyen álló állami protokollvilla kertjében Klaus Iohannis államfő számára, aki a sportág nagy kedvelője.

Közpénzből építettek minigolfpályát Iohannis számára egy tengerparti állami villa kertjében
2024. október 01., kedd

Amerikai vízummentesség: kissé lehűtötte a kedélyeket a bukaresti nagykövet

„Az elkövetkező hónapokban számos fontos lépést kell még megtenni annak megállapításához, hogy Románia valóban jogosult az amerikai vízummentességi programhoz való csatlakozásra” – nyilatkozta kedden az Egyesült Államok bukaresti nagykövete.

Amerikai vízummentesség: kissé lehűtötte a kedélyeket a bukaresti nagykövet
2024. október 01., kedd

Meghaladta a kétmilliárdot a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében begyűjtött italcsomagolások száma

Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a napokban meghaladta a kétmilliárdot a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében begyűjtött italcsomagolások száma.

Meghaladta a kétmilliárdot a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében begyűjtött italcsomagolások száma
2024. október 01., kedd

Országosan csökken a juhpestis terjedése, a Bánságban több a gócpont

Az egyharmadára csökkent a pestissel fertőzött juh- és kecskeállományok száma, szeptember végén az országban 24 gócpontot tartottak számon. Az állategészségügyi hatóság szerint az élőállat-forgalmazásra vonatkozó korlátozások érvényben maradnak.

Országosan csökken a juhpestis terjedése, a Bánságban több a gócpont
2024. október 01., kedd

Száguldás, biztonsági öv nélkül: több mint 2000 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség

A román autópálya-rendőrség szeptember 23–29. között több mint 2000 bírságot rótt ki, a legtöbbet gyorshajtás miatt.

Száguldás, biztonsági öv nélkül: több mint 2000 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség
2024. október 01., kedd

Az RMDSZ-szel és a liberálisokkal alakítana közös kormányt az USR államfőjelöltje

A választás megnyerése esetén a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormányt szeretne Elena Lasconi, az USR pártelnöke és államfőjelöltje.

Az RMDSZ-szel és a liberálisokkal alakítana közös kormányt az USR államfőjelöltje
2024. október 01., kedd

Erős szélre és esőre figyelmeztetnek a meteorológusok az egész országban

Felerősödő szélre és esőre vonatkozó figyelmeztetést adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.

Erős szélre és esőre figyelmeztetnek a meteorológusok az egész országban
2024. október 01., kedd

Kórházi ellátásra érkeztek gyerekek a Gázai övezetből

Nyolc gyermek érkezett a Gázai övezetből családjával együtt Bukarestbe, hogy kórházi ellátásban részesüljön, míg családtagjaikat a fővárosi szociális gondozási hivatal helyezi el – tájékoztatott hétfő este a kormány.

Kórházi ellátásra érkeztek gyerekek a Gázai övezetből
2024. október 01., kedd

Az emberek segítik az embereket: az eMAG csatlakozik a Román Vöröskereszt segélyfelhívásához

Az eMAG csatlakozik a Román Vöröskereszt „Az emberek segítik az embereket” segélyfelhívásához, és megnyitja az adakozási platformot a Vaslui és Galac megyei árvízkárosultak számára.

Az emberek segítik az embereket: az eMAG csatlakozik a Román Vöröskereszt segélyfelhívásához