Nincs nemzetbiztonsági veszély. A SRI szerint léteznek ugyan hamis fiókok, de azok nem jelentenek kiemelt kockázatot
Fotó: SRI/Facebook
A Román Hírszerző Szolgálattól (SRI) kapott válasz alapján úgy tűnik, hogy nem bukkantak Romániával szemben ellenséges külső szereplők által irányított propaganda vagy dezinformáció nyomaira – tájékoztatott kedden Ioan Chirteș, a Román Hírszerző Szolgálat ellenőrzésével foglalkozó parlamenti bizottság elnöke.
2024. november 12., 14:192024. november 12., 14:19
Chirteș szerint ezekre a pontosításokra „azt követően került sor, hogy a bizottság a nyilvánosságban terjedő hírek alapján – amelyek szerint Románia területén olyan állami vagy nem állami szervezetek léteznek, amelyek befolyásolhatják/befolyásolhatják az elnök- és parlamenti választások demokratikus folyamatát – a SRI-hez fordult.
Választási kontextusban a troll/botfarmok általában a jelöltek népszerűségének növelésére, illetve az ellenjelöltek (azaz a hozzájuk tartozó online entitások, weboldalak vagy a közösségi médiaplatformokon megnyitott fiókok) elleni támadásokra használt eszközök, amelyek az online vagy offline választási kampányokra jellemzőek” – fogalmazott keddi nyilatkozatában a PNL szenátora.
Chirteș szerint a SRI azt is közölte, hogy az elemzés során kiderült, hogy a közösségi médiaplatformokon hamis fiókok léteznek és használatosak, amelyek célja egyes versenytársak népszerűségének mesterséges növelése, valamint a jelöltek ellen irányuló tartalmak népszerűsítése.
Az online platformok fejlett elemzési erőfeszítéseket kezdeményeznek a hasonló fiókok és cselekvési minták azonosítására, amelyek felvázolják az úgynevezett „trollhálózatok” valódi kiterjedését. A kibertéri biztonság fenntartása érdekében a Román Hírszerző Szolgálat törvényes feladatainak gyakorlása során együttműködik az illetékes állami szintű intézményekkel és hatóságokkal, figyelembe véve az európai és hazai szabályozási keret által előírt összes eszköz és mechanizmus alkalmazását” – tette hozzá a közlemény.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
A SRI ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy
„A nemzeti hatóság által kiadott utasítás és a felhasználási feltételek megsértésének megállapítása alapján a platformok dönthetnek a tartalom eltávolításáról és/vagy a fiókok bezárásáról” – tette hozzá a SRI.
Ioan Chirteș hozzátette továbbá, hogy a SRI működéséről szóló törvény 36. cikkelye szerint a Román Hírszerző Szolgálat „nem vállal semmilyen olyan tevékenységet, amely bármely politikai párt, illetve természetes vagy jogi személy érdekeit támogatja vagy sérti, kivéve ezek nemzetbiztonságba ütköző tevékenységét”.
Chirteș hétfőn jelentette be, hogy
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államelnökjelöltje hétfőn egy alexandriai sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva kijelentette: nincsenek információi arról, hogy Oroszország megpróbálna beavatkozni a romániai választásokba.
A politikus kifejtette, hogy ha lettek volna erre utaló jelek, a román nemzetbiztonság fölött őrködő intézmények értesítették volna erről a kormányt és az államfőt.
Egy másik kérdésre válaszolva Ciolacu kijelentette, hogy
Arra a kérdésre, miszerint van-e információja arról, hogy az ellenjelöltjei ilyen trollfarmokat használtak, Ciolacu azt válaszolta, hogy „erről az érintetteket kellene megkérdezni”.
Mint arról beszámoltunk, elsősorban az elnökválasztáson független jelöltként Mircea Geoană volt helyettes NATO-főtitkárt gyanúsították meg azzal, hogy trollfarmok segítik törvénytelen eszközökkel a kampányát.
Geoanát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje vádolta meg azzal, hogy
„Miért találkozott nemrég Tal Hanannal, más néven Jorgeval? Azok számára, akik nem tudják, ki az a Tal Hanan: ő egy olyan személy, aki egy nagyon nagy hackercsapatot, trollfarmokat, dezinformációs farmokat koordinál, egy olyan személy, aki a világ több mint 30 országában manipulálta a választásokat” – hangoztatta Lasconi egy múlt keddi televíziós vitán.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Később az USR vezetője a Facebook-oldalán pontosított, nyilvánosságra hozva néhány fényképet az állítólagos találkozóról.
A Digi 24-nek nyilatkozva leszögezte: nem áll kapcsolatban az ellentmondásos izraeli tanácsadóval, és nincs trollfarmja vagy szerződése ilyen szolgáltatásokra. Azt mondta, hogy a kampányának pénzt adományozó üzletemberek megfélemlítésnek és ellenőrzésnek vannak kitéve az állami intézmények részéről. Azzal vádolta Sebastian Ghiță PSD-közeli, korrupcióval vádolt üzletembert és Marcel Ciolacu PSD-elnököt, hogy lejárató kampányt folytatnak ellene azzal a céllal, hogy George Simion, az AUR elnöke jusson be az elnökválasztás második fordulójába.
Ciolacu azt állította: tudomása van egy Geoanához köthető bukaresti trollfarm működésétől, ezért felszólította az Állandó Választási Hatóságot (APE) az ügy kivizsgálására.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
szóljon hozzá!