Fotó: SRI/Facebook
A kommunizmus időszakának szabályozásaihoz való visszatérésre irányuló minden kísérletet el kell utasítani – jelentette ki pénteken a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatója.
2022. június 17., 17:252022. június 17., 17:25
2022. június 17., 17:312022. június 17., 17:31
Eduard Hellvig a nemzetbiztonsági törvények módosítása kapcsán leszögezte, ezeknek a jogszabályoknak az aktualizálása nem újkeletű célkitűzés, hanem egy 30 éves mulasztás pótlása.
Nagy hiba volt kiszivárogtatni a nemzetbiztonsági törvények módosításainak tervezetét – jelentette ki kedden Klaus Iohannis államfő.
A SRI-nek szüksége van olyan jogi eszközökre, amelyek lehetővé teszik a Romániát fenyegető veszélyekkel szembeni hatékonyabb fellépést, a törvényeknek az aktuális viszonyokhoz való igazításakor azonban szem előtt kell tartani, hogy Románia az Európai Unió és a NATO tagja, olyan ország, amelyben a demokratikus elvek érvényesülnek.
„Vannak nyugati modellek, amelyekből inspirálódhatunk, a kommunizmusra emlékeztető szabályozásokhoz való visszatérésre irányuló minden kísérletet eleve el kell utasítani” – fogalmazott.
Hozzátette, azt szeretné, hogy az érintett intézmények, a politikai osztály és a civil társadalom együttműködésével Románia tudja maga mögött hagyni az egykori Szekuritáté által alkalmazott praktikákat. Az elmúlt években minden kezdeményezés a korszerűsítést és a hatékonyság növelését volt hivatott szolgálni, fenntartva az egyensúlyt a szabadság és a biztonság iránti igény között – írja az Agerpres.
„Ennek az egyensúlyra törekvésnek kell meghatároznia az új jogszabályokat is” – tette hozzá.
A SRI elnöke elmondta még, hogy mandátuma alatt a kommunista titkosrendőrség szinte valamennyi iratcsomóját átadták a Securitate Irattárát Tanulmányozó Országos Tanácsnak (CNSAS). Azért nem adták át az összeset, mert a CNSAS helyhiány miatt nem tudta maradéktalanul átvenni a dokumentumokat – tette hozzá.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!