Menesztené. Marcel Ciolacu miniszterelnök a SRI-bizottságot vezető Ioan Chirteș távozását akarja Simion elleni vádjai miatt
Fotó: Facebook/Ioan Chirteș
A Román Hírszerző Szolgálatot (SRI) felügyelő parlamenti bizottság liberális párti elnöke, Ioan Chirteș lemondását követeli Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke állítólagos orosz hírszerzési kapcsolatairól tett kijelentései miatt.
2024. november 14., 08:562024. november 14., 08:56
„Megkérdezzük a Román Hírszerző Szolgálatot, és ők majd elmondják a részleteket, mert nagyon súlyos dolog történt. (...) A SRI-bizottság vezetője azt állítja, hogy információi vannak arról, hogy Simion úr orosz kém, hogy külföldi ügynökökkel találkozott. Honnan tudja ezt a SRI-bizottság vezetője? (...) Azt hitte, hogy okos, de nagy ostobaságot mondott a választási kampány hevében.
Mert azt hitte, hogy okos, és azt gondolta, hogy megnyeri a választásokat” – mondta Marcel Ciolacu miniszterelnök Londonban Ioan Chirteș kijelentéseiről, amelyek az AUR vezetőjének, George Simionnak a Moldovai Köztársaságba és Ukrajnába való beutazási tilalmáról szóltak.
„Álláspontom szerint képviselőtársamnak sürgősen le kellene mondania, mert a Román Hírszerző Szolgálat egyik ellenőrző bizottságának elnökeként szerepet tévesztett. A választási kampány során azt a gyanút hozta szóba, hogy a titkosszolgálat bizonyos információk birtokában van, amelyeket aztán felhasználhatna egy román elnökjelölt elleni zsarolásra” – tette hozzá Ciolacu.
„Ne lépjük túl a hatáskörünket, ahogy az SRI Bizottság okos fickója tette” – figyelmeztetett Ciolacu.
A miniszterelnök felelevenítette, hogy hivatalos kéréssek fordult az ukrán és a moldovai kormányhoz tájékoztatásért arról, miért tiltották ki Simiont a két országból.
A birtokomban lévő információk alapján ez a vád nem igazolódik be, és csak Simiont hozza kedvező helyzetbe. (...) Megkérjük a SRI-t, hogy adjon tájékoztatást a részletekről” – mondta Marcel Ciolacu.
George Simion a vádak kapcsán kijelentette, hogy visszalép az elnökválasztási versenyből, ha nyilvánosságra hozzák a róla és a GRU tisztjeiről készült képeket.
A gyanú mellett egyértelmű bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy George Simion, az AUR elnöke találkozott az orosz katonai hírszerzés tisztjeivel, és békés tüntetéseket, választási felvonulásokat próbált eltéríteni.
Az egyik riporter azt is felhozta, hogy Nicolae Ciucă PNL-elnök személyes oldalán azt írta, hogy a PSD veszélyezteti a demokráciát és Románia gazdasági stabilitását. A liberális politikus szerint
„Egyik hazugsággal sem fogja Ciucă úr megnyerni a választásokat, még a második fordulóba sem jut be. Megértem, amikor az ember tehetetlen, akkor egyszerre válik kétségbeesetté és dühössé, és nem csak ő, hanem az egész csapat, amely a választási kampányát vezeti. De nem számítottam arra, hogy egy volt vezérkari főnök, volt miniszterelnök, jelenlegi szenátusi elnök, a román állam második embere ilyen kijelentéseket fogalmaz meg” – válaszolta Ciolacu.
A miniszterelnök beszélt Hrebenciuc sokat emlegetett tervéről is, amely a PNL vádjai szerint az AUR vezetőjének második körbe jutását segítené elő azáltal, hogy a PSD minden szavazókörben 10-20 szavazatot „átirányítana” hozzá.
– mondta, cáfolva, hogy szó esett volna ilyesmiről.
Kijelentette, nem kívánja bővebben kommentálni az ügyet, mert az is csak Simionnak kedvez.
Mint arról beszámoltunk, Ioan Chirteș kedden azt állította,
Mint arról beszámoltunk, Dorin Recean moldovai miniszterelnök februárban arról beszélt, hogy Simiont azért tiltották ki, mert Moldova destabilizálására irányuló törekvésekben vesz részt.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!