George Simion és Anatol Șalaru
Fotó: Antena3/videófelvétel
Tagadja George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, hogy kapcsolatban állt volna az orosz titkosszolgálatokkal, és közölte: beperelte az őt ezzel megvádoló Anatol Șalaru volt moldovai védelmi minisztert.
2023. április 12., 19:462023. április 12., 19:46
Simiont és Șalarut kedden este az Antena 3 hírcsatorna adásában szembesítették egymással.
A volt védelmi miniszter megismételte korábbi állítását, miszerint a moldovai Hírszerző és Biztonsági Szolgálat (SIS) korábbi igazgatója azt mondta neki: Simion még 2012-ben az ukrajnai Csernyivciben az orosz hírszerzés, az FSZB egyik helyi emberével találkozott.
Simion ugyanakkor azt állította: nem találkozott egyetlen FSZB-ügynökkel sem, és bejelentette, hogy rágalmazásért bepereli Stalarut.
Újabb, az orosz hírszerzéssel fenntartott kapcsolatról szóló vádak jelentek meg George Simionnal, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökével kapcsolatban.
A volt moldovai védelmi miniszter azt is elmondta, hogy „az elkövetkező időszakban több más magas rangú ember is nyilatkozni fog George Simionról. Sok telefonhívást kaptam magas rangú emberektől, és azt mondták, hogy ők is meg akarnak szólalni”.
Mint arról beszámoltunk, Șalaru még március végén beszélt először a SImion és az FSZB-ügynök közötti állítólagos találkozóról.
Olekszandr Szkipalszki altábornagy, az ukrán védelmi minisztérium (GUR) fő hírszerzési igazgatóságának első számú vezetője és az ukrán titkosszolgálat, az SZBU korábbi első elnökhelyettese az Obozrevatel című ukrán kiadvány szerint azt mondta: az SZBU egyik hírszerző tisztje, aki Viktor Janukovics elnöksége idején Csernyivciban dolgozott, megerősítette George Simion román parlamenti képviselő legalább egy találkozóját az orosz különleges szolgálatokkal.
Simion mindeddig vehemensen tagadta, hogy találkozott volna az orosz hírszerzés emberével.
„Amikor az egész világot felszólítja, hogy segítsen megvédeni országát az orosz agresszióval szemben, vajon Zelenszkij elnök úr tudatában van-e annak, hogy ő is azon a történelmi rablásoknak, agresszióknak és igazságtalanságoknak a haszonélvezője, amelyek Nagy-Romániától egész régiókat raboltak el, amelyek ma Ukrajna részei?” – tette fel a kérdést a párt közösségi oldalán.
Ugyanakkor a Krónikának Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, aki korábban diplomataként Magyarország romániai és moldovai nagykövetségén is tevékenykedett, arról beszélt: a rendelkezésre álló információk alapján kijelenthető, hogy valamilyen formában Simion, illetve az AUR színeiben szenátori mandátumhoz jutott, azóta független szenátor, Diana Șoșoacă is kapcsolatban áll az orosz hírszerzéssel.
Románia is kiemelt célpontja a moldovai orosz tevékenységnek – jelentette ki a Krónikának az elmúlt hetek Pruton túli, illetve romániai orosz hírszerzési tevékenységéről szóló hírei kapcsán Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági intézet elemzője.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
szóljon hozzá!