Fotó: MTI/Balázs Attila
Nyolcmillió adag koronavírus elleni vakcina van raktáron jelenleg Romániában, amelyekre nincs igény, és ha lejár a szavatossági idejük, meg kell semmisíteni, ami pénzbe kerül – jelentette ki szerda este az egészségügyi miniszter.
2022. augusztus 25., 08:552022. augusztus 25., 08:55
2022. augusztus 25., 09:392022. augusztus 25., 09:39
Az Antena 3 televíziónak nyilatkozva Alexandru Rafila elmondta, a készleten levő nyolcmillió adag oltóanyagra nemcsak itthon nincs igény, hanem más országok sem kérik, még adományként, ingyen sem. „Ez többletköltségekhez fog vezetni, mert amikor lejár a szavatosságuk, meg kell semmisíteni őket” – idézte a tárcavezető televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
A tárcavezető emlékeztetett, év elején sikerült „megmenteni” 150 millió eurót, amikor beszerzési áron el tudtak adni 7,5 millió dózist.
„Akármilyen tájékoztató és felvilágosító kampányt is folytatnánk, ezt a mennyiséget biztosan nem tudjuk felhasználni” – vélekedett Rafila, hozzátéve, intézkedtek már, hogy a közpénz védelme érdekében csökkentsék a megrendelt mennyiséget, és bíznak a pozitív válaszban.
Románia azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy csökkentse az országnak szállított koronavírus elleni oltóanyag mennyiségét, amit pedig szállít, az az új vírusvariánsok elleni vakcina legyen – jelentette be Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
„Jól látható, hogy az eddig használt oltások nem tudják megállítani a betegség terjedését” – nyomatékosította.
A koronavírus elleni új vakcina október végétől lesz elérhető.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter kijelentette, hogy amennyiben van rá érdeklődés, ősztől az egészségügyi intézményekben is lehet majd oltóközpontokat nyitni a koronavírus elleni vakcina beadására.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!