Románia közútjain napi rendszerességgel találkozhatunk súlyos balesetekkel
Fotó: Maros Megyei Készenléti Felügyelőség
Románia hosszú évek óta európai éllovas a halálos balesetek számát tekintve. Az utóbbi két-három évben némileg csökkent ugyan a súlyos balesetek száma, de a statisztikák továbbra is aggasztóak. Daniel Fădur közlekedésbiztonsági szakemberrel, civil aktivistával kerestünk magyarázatot a lesújtó adatokra és azok hátterére.
2024. április 12., 09:592024. április 12., 09:59
A Belgiumban élő, és időnként szülőhazájába hazalátogató Daniel Fădur közlekedésbiztonsági szakember folyamatosan jelen van a román nyelvű közösségi médiában. A román kormányhoz, illetve a nagyvárosok polgármesteri hivatalaihoz címzett nyílt leveleiben és videós üzeneteiben rendszeresen felhívja a figyelmet az európai uniós országokban vezető helyet elfoglaló romániai autóbalesetek magas számára, a nagyvárosok légszennyezettségére, a helyi közlekedésbiztonság kockázataira és a hatóságok felelősségére, amelyek gyakran nem tesznek szinte semmit az áldatlan helyzet megváltoztatásáért.
Friss bejegyzésében a román szakértő Kolozsvár autósforgalmának túlzsúfoltságára hívja fel a figyelmet: napi átlagban ötvenezer személygépkocsival számolva ez évi 1,6 millió eurós plusz üzemanyagköltséget jelent a városban közlekedő gépkocsivezetők számára. Becsült adataihoz hozzáfűzi, hogy ezek nem tartalmazzák a balesetekkel és a kórházi kezeléssel járó egyéb költségeket.
A Krónika megkeresésére Daniel Fădur elmondta, hogy a kolozsvári autósforgalom túlzsúfoltsága nem csak azzal magyarázható, hogy a városban az utóbbi három évtizedben nem történtek komolyabb infrastrukturális beruházások a régi úthálózat bővítése érdekében, hanem a városháza és a közlekedésrendészet közös felelőssége, hogy a meglévő körforgalmak is rosszul működnek, illetve sok esetben nem hozzáértő szakemberek döntenek az utak, illetve a városnegyedek közlekedésbiztonságáról.
A rendelkezésre álló adatok alapján a 2017-2022 közötti Kolozs megyei balesetekkel kapcsolatban a szakember elmondta, hogy a hét évvel ezelőtti 1369-ről öt év alatt 1227-re esett vissza a balesetek száma, de aggasztó, hogy 2022-ben is 1536 sérültet és 44 halottat jegyeztek a megye útjain. Ami azt mutatja, hogy balesetek számát tekintve Kolozsvár és Kolozs megye továbbra is az ország élvonalába tartozik.
,,Az Európai Unió tagországai közül toronymagasan Románia vezet a halálos balesetek számát illetően. Az országban egymillió lakosra 150, autóbalesetben elhunyt személy jut, szemben Franciaországgal (45), Észtországgal (41), Spanyolországgal (32), Németországgal (31), Hollandiával (28) vagy Svédországgal (20). Arányaiban ötször annyi ember hal meg a romániai közutakon, mint például Németországban” – összegzi a lesújtó statisztikákat a közlekedésbiztonsági szakértő.
Románia a százezer autóra számolt halálos kimenetelű balesetek terén ennél is rosszabb statisztikát ,,produkál”: ez az adat nálunk 31,4 áldozat szemben Franciaországgal (8,5), Németországgal 6, 4), Spanyolországgal (5,8), Svédországgal (4,6) vagy az Európában legbiztonságosabb közlekedést felmutató Norvégiával (3) szemben.
Daniel Fădur feldolgozott adataiból az is kiderül, hogy évente mintegy 2000 személy veszíti életét autóbalesetben, és 8500-an szenvednek súlyos, maradandó sérüléseket.
,,Bármilyen szempontból nézzük, ijesztő statisztikák »kísérik« a romániai autósforgalmat: az elmúlt tíz évben 22 ezer embert veszítettünk el az útjainkon és 93 ezren szenvedtek súlyos sérüléseket. Ezek annyira megrázó adatok, hogy Európa többi részén a szakemberek nem is igazán értik, valójában mi történik a romániai közlekedésben. Ezek nem is európai, hanem harmadik világbeli adatok” – kommentálta lapunknak a lesújtó helyzetet a szakember.
Kérdésünkre, hogy mit lehetne tenni a romániai közlekedés biztonságosabbá tételéért, Daniel Fădur szerint minden érdekelt állami hivatal összefogására és közös stratégia kidolgozására volna szükség, amire viszont nem lát fogadókészséget.
amelyeket azzal vádolt meg, hogy nem hoznak nyilvánosságra közérdekű adatokat. Portálunknak elpanaszolta, hogy számos beadványára még választ sem kapott a bukaresti illetékesektől, akik úgy tesznek, mintha a sok más súlyos romániai problémához hasonlóan a közlekedésbiztonság is magától megoldódna. „Ebben az országban mindent úgy kezelnek, mint a népszámlálást. A statisztikák szerint Romániában 19 millió ember él. Szerintem ha az ország eléri a 13 millió állandó lakost, az jó jel. No comment!” – zárta beszélgetésünket a Belgiumban élő Daniel Fădur közlekedésbiztonsági szakember.
Mintegy 20 400-an vesztették életüket közlekedési balesetben tavaly az Európai Unióban (EU), 1 százalékkal kevesebben, mint egy évvel korábban. A halálozási mutatók alapján Bulgária és Románia rendelkezik a legkevésbé biztonságos úthálózattal.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap mutatta be programját, amelyben a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol.
Nicolae Ciucă,a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte: soha többé nem fog koalícióra lépni a Szociáldemokrata párttal (PSD).
A rendőrök egy nap alatt összesen 567 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, mert potenciális veszélyt jelentettek a többi közlekedőre – jelentette be szombaton a belügyminisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) választásokról való kizárását szeretné elérni a bukaresti kormánykoalíció kisebbik pártja, a PNL. Az AUR tiltakozó akciót szervezett, amiért Beszterce-Naszód megyében sikerrel járt egy ilyen kezdeményezés.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, kollegiális kapcsolatot ápol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, Magyarországnak és a magyar kormánynak pedig erkölcsi felelőssége van a külhoni magyarok iránt, akiket támogatnak.
szóljon hozzá!