2007. április 17., 00:002007. április 17., 00:00
Ez a veszély valóban fennáll, ha azok, akik ebben a folyamatban részt vesznek, nem tudnak felkészülni a pályázatokra. Az Európai Bizottság várhatóan május végén, június elején szavazza meg a regionális fejlesztési tervet, ez pedig azt jelenti, hogy nekünk addig elő kell készítenünk ezt a folyamatot. Elég nagy kihívás ez a minisztériumnak is, mert vannak lemaradások. Emellett a regionális fejlesztési stratégia legfontosabb résztvevői az önkormányzatok, a megyei tanácsok, a gazdasági régiók, mert ők készítik elő a terveket.
Idén mennyi pénzre számít Románia az Európai Uniótól?
A tervek szerint ebben az évben 400 millió eurót kellene lehívnunk. Ez nem lesz könnyű, de sikerülhet, ha azok a szereplők, akik részt vesznek ebben a folyamatban, idejében felkészülnek. Van egy 95 tervet tartalmazó fejlesztési csomag, amelyet már fel lehet használni, a minisztériumnak már csak ellenőriznie kell ezeket a projekteket. Mihelyt az operatív programot elfogadják Brüsszelben, a pénzt le lehet hívni, a terveket pedig gyakorlatilag el lehet indítani.
Tisztázódott-e már a minisztérium hatásköre?
Igen, a múlt hét ennek a kidolgozásával telt. Remélhetőleg a jövő heti kormányülésen a kabinet el is fogadja azt a határozatot, amely a minisztérium hatáskörét és struktúráját rögzíti.
Romániában jelenleg jelentős különbségek vannak a megyék között az infrastrukturális fejlettség tekintetében. Van-e önnek olyan terve, amely például a székelyföldi megyék felzárkóztatását célozza?
Ebben a kérdésben a döntő szerep az önkormányzatoké, illetve a fejlesztési régióké, hiszen a terveket, a tervek ütemezését ők készítik el, a minisztériumnak ebbe nincs beleszólása. Mindenesetre ebben az ügyben alapos elemzést készítünk, hiszen a minisztériumnak joga van átütemezési tervet javasolni a régiótanácsoknak, ha ezt indokoltnak találja. Remélem, hogy ezt az elemzést egy hónapon belül elkészítjük, és annak függvényében beavatkozhatunk, hogy a felzárkózás megvalósuljon.
Az RMDSZ-programban szerepel a fejlesztési régiók átszervezése oly módon, hogy a történelmi régiók létrejöhessenek. Hogyan lehet ezt megvalósítani, illetve van-e erre hatásköre az ön tárcájának?
A régiók átszervezése a kormányprogramban is szerepel, azonban ez elsősorban politikai kérdés, politikai akaraton múlik. A minisztérium legfontosabb célkitűzése egyelőre az, hogy a meglévő régiók működését hatékonyabbá tegye. Ugyanakkor hatástanulmányokat készítünk a régiók működéséről, így várhatóan szakmai okok is alátámasztják majd az átszervezéseket. Remélhetőleg ennek hatására lesz majd politikai akarat is a régiók átszervezésében.
A romániai lakásgondok megoldására milyen tervei vannak a minisztériumnak?
Ebben az évben körülbelül 3500 lakást fogunk átadni. Ezenkívül beindul egy program, amely az egykor államosított, most pedig visszaszolgáltatott ingatlanokból kilakoltatott személyeknek szól. A minisztérium ugyanakkor az önkormányzatok hatáskörébe utal át bizonyos programokat, amelyek lebonyolítása így helyi szinten zajlik.
A tárca átvételekor Anca Boagiu volt integrációs miniszter utalt arra, hogy tevékenységével a magyarok lakta megyéket részesíti majd előnyben. Nem tart attól, hogy hasonló etnikai alapú támadásoknak lesz kitéve?
Eddig sem voltak ilyen jellegű támadások, legalábbis hangsúlyosak nem. Azt hiszem, az elmúlt két évben bebizonyítottam az önkormányzatoknak és a megyei tanácsoknak, hogy jó partnerségi viszonyt tudok kiépíteni velük. Így tudom, hogy azok részéről, akik a legfőbb kedvezményezettjei a fejlesztési programoknak, nincs semmiféle etnikai jellegű kifogás.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.