Fotó: Kristó Róbert
Több mint 300 romániai községben egyetlen családorvos sincs, 1414 településen (községek és városok) pedig számuk elégtelen, derül ki a Cătălin Petrencic orvos, a családorvosok munkáltatói szövetségének képviselője által kidolgozott, a családorvosi szolgáltatáshoz való hozzáférést feltüntető országos kimutatásból.
2020. február 18., 18:112020. február 18., 18:11
2020. február 18., 19:102020. február 18., 19:10
„Összesen 328 községben egyetlen családorvos sem rendel. Az ezeken a településeken lakók számát figyelembe véve 376 háziorvosra lenne szükség. Az említett községekben összesen 559.611 személy lakik, azaz Románia lakosságának 2,52%-a” – idézi a szövetség közleményét az Agerpres.
Továbbá 1414 településen – amelyek között városok is találhatók – összesen 2187 családorvosra lenne még szükség.
1069 településen még egy-egy családorvosra lenne szükség, 231-ben két orvosra, 49-ben háromra. Hét településen 11-15 családorvosra lenne még szükség. Van olyan település is, amelyben 38 családorvosra lenne még szükség, egy másikban pedig 34-re – mutat rá a közlemény.
– áll az elemzésben.
A dokumentum szerint ugyanakkor 271 településen a szükségesnél összesen 575-tel több orvos tevékenykedik. A legnagyobb többlet – 100 családorvos – a fővárosban van.
„Nem Románia az egyetlen európai ország, amely családorvoshiánnyal küzd. Más országok azonban tettek ellene. Románia kormánya is követhetné az Európai Bizottság és az Egészségügyi Világszervezet ajánlásait ezen a téren, hogy a problémát megoldja” – mutat rá a dokumentum.
Leszögezik ugyanakkor, hogy a hatóságok nem ültették gyakorlatba a 2012-ben, illetve 2016-ban kidolgozott, a családorvosi szolgáltatásra és humán erőforrásra vonatkozó stratégiát.
Az elemzés összeállításakor a családorvosok munkáltatói szövetsége az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) és az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szolgáltatott adatokra támaszkodott.
Nem kíván foglalkozni Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke arról, hogy kinevezné-e miniszterelnöknek Klaus Iohannis leköszönő államfőt, ha megnyeri az elnökválasztást.
Csupán 2025. január 7. után lesz Romániának új kormánya Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és egyben államfőjelöltje szerint.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból.
A legfelsőbb bíróság szerdai döntése értelmében vizsgálati fogságban marad Marta Dalida Achim, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Magánrendelőt tervez nyitni Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter, miután a legfelsőbb bíróság megtiltotta, hogy állami kórházakban gyakorolja a szakmáját.
Döntő házként fogadta el szerdán a szenátus a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet.
Tehéntejből készült sajtot hívnak vissza a Carrefour üzletlánc boltjaiból, miután Listeria monocytogenes baktériumot találtak benne.
A gyanú mellett egyértelmű bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy George Simion, az AUR elnöke találkozott az orosz katonai hírszerzés tisztjeivel, és békés tüntetéseket, választási felvonulásokat próbált eltéríteni.
Nagyon is igazak a romániai választásokba való orosz beavatkozási kísérletekről szóló hírek – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző.
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
szóljon hozzá!