Fotó: Kristó Róbert
Több mint 300 romániai községben egyetlen családorvos sincs, 1414 településen (községek és városok) pedig számuk elégtelen, derül ki a Cătălin Petrencic orvos, a családorvosok munkáltatói szövetségének képviselője által kidolgozott, a családorvosi szolgáltatáshoz való hozzáférést feltüntető országos kimutatásból.
2020. február 18., 18:112020. február 18., 18:11
2020. február 18., 19:102020. február 18., 19:10
„Összesen 328 községben egyetlen családorvos sem rendel. Az ezeken a településeken lakók számát figyelembe véve 376 háziorvosra lenne szükség. Az említett községekben összesen 559.611 személy lakik, azaz Románia lakosságának 2,52%-a” – idézi a szövetség közleményét az Agerpres.
Továbbá 1414 településen – amelyek között városok is találhatók – összesen 2187 családorvosra lenne még szükség.
1069 településen még egy-egy családorvosra lenne szükség, 231-ben két orvosra, 49-ben háromra. Hét településen 11-15 családorvosra lenne még szükség. Van olyan település is, amelyben 38 családorvosra lenne még szükség, egy másikban pedig 34-re – mutat rá a közlemény.
– áll az elemzésben.
A dokumentum szerint ugyanakkor 271 településen a szükségesnél összesen 575-tel több orvos tevékenykedik. A legnagyobb többlet – 100 családorvos – a fővárosban van.
„Nem Románia az egyetlen európai ország, amely családorvoshiánnyal küzd. Más országok azonban tettek ellene. Románia kormánya is követhetné az Európai Bizottság és az Egészségügyi Világszervezet ajánlásait ezen a téren, hogy a problémát megoldja” – mutat rá a dokumentum.
Leszögezik ugyanakkor, hogy a hatóságok nem ültették gyakorlatba a 2012-ben, illetve 2016-ban kidolgozott, a családorvosi szolgáltatásra és humán erőforrásra vonatkozó stratégiát.
Az elemzés összeállításakor a családorvosok munkáltatói szövetsége az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) és az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szolgáltatott adatokra támaszkodott.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!