Nem lesz könnyű feladat Ukrajna háború utáni újjáépítése
Fotó: ukrán katasztrófavédelem
Ukrajna újjáépítése nem könnyű feladat, mert a szomszédos ország szükségleteinek és prioritásainak megállapítása koordinációt, a partnerek aktív részvételét, valamint összehangolt fellépést igényel – jelentette ki hétfőn Nicolae Comănescu, a miniszterelnöki kancellária államtanácsosa a Rebuilding Ukraine című fórumon.
2024. október 14., 16:002024. október 14., 16:00
2024. október 14., 16:012024. október 14., 16:01
Az Ukrajna újjáépítésével kapcsolatos kérdésekkel megbízott tisztségviselő Marcel Ciolacu üzenetét olvasta fel a román-ukrán kereskedelmi kamara szervezésében tartott eseményen.
Comănescu elmondta, hogy a nemzetközi közösségnek még a háború befejezése előtt hozzá kell járulnia a szomszédos ország újjáépítéséhez. „A konfliktus végéig és azután is segítséget kell nyújtanunk Ukrajnának, mert az újjáépítés nem áll meg a háború lezárásával, hanem fel fog gyorsulni” – idézte kijelentését az Agerpres hírügynökség.
Ezt egyrészt a közvetlen kétoldalú együttműködés révén, másrészt a nemzetközi stratégiai partnerekkel, például az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval, Japánnal, Dél-Koreával és más országokkal együttműködve tenné meg.
Kifejtette: mivel az uniós tagállamok közül Romániának van a leghosszabb határa Ukrajnával, Bukarest az összeköttetésre szeretne összpontosítani. „Hozzá kívánunk járulni az ukrán áruk romániai tranzitjához és az ágazati együttműködés erősítéséhez Ukrajna uniós csatlakozásának felgyorsításáért” – magyarázta.
Hangsúlyozta továbbá, hogy Románia intenzíven együttműködik a nemzetközi partnerekkel a közlekedési összeköttetések bővítéséért. Emlékeztetett arra, hogy a tavalyi kijevi együttes ülésén a közúti összeköttetésre vonatkozó tervben állapodott meg a román és az ukrán kormány, és hasonló megállapodást fontolgatnak a tengeri közlekedésre vonatkozóan is.
Ukrajna háború utáni újjáépítéséről, főként az energetikai létesítmények helyreállításáról folyatott eszmecserét Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Giorgia Meloni olasz kormányfővel szombaton az olaszországi Cernobbióban, az Ambrosetti fórum alkalmával.
„Össze kívánjuk kapcsolni az energiapiacokat, és ki akarjuk építeni a határokon átnyúló villamosenergia-szállítást biztosító infrastruktúrát, ami segíteni fogja Ukrajna és Moldova integrálását az európai energiapiacba” – részletezte.
Megemlítette, hogy Románia, Ukrajna és a Moldovai Köztársaság vámhatóságai memorandumot írtak alá az adatátvitelről és a vámtevékenységek digitalizálásáról. Ez megkönnyíti a kereskedelmet az Európai Unióval, valamint Ukrajna és a Moldovai Köztársaság integrációját az egységes európai piacba.
Ennek a logisztikai csomópontnak a konstancai kikötő lehetne a központja, mivel megnövekedett a tranzitkapacitása.
A román–ukrán kereskedelmi kamara hétfőn és kedden Ukrajna romániai nagykövetségével közösen szervezi meg a Rebuilding Ukraine című fórumot Bukarestben.
David Cameron brit külügyminiszter szerint indokolt lenne a zárolt orosz pénzek egy részének felhasználása az ukrán újjáépítés költségeinek finanszírozásához.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
2 hozzászólás