Nem lesz könnyű feladat Ukrajna háború utáni újjáépítése
Fotó: ukrán katasztrófavédelem
Ukrajna újjáépítése nem könnyű feladat, mert a szomszédos ország szükségleteinek és prioritásainak megállapítása koordinációt, a partnerek aktív részvételét, valamint összehangolt fellépést igényel – jelentette ki hétfőn Nicolae Comănescu, a miniszterelnöki kancellária államtanácsosa a Rebuilding Ukraine című fórumon.
2024. október 14., 16:002024. október 14., 16:00
2024. október 14., 16:012024. október 14., 16:01
Az Ukrajna újjáépítésével kapcsolatos kérdésekkel megbízott tisztségviselő Marcel Ciolacu üzenetét olvasta fel a román-ukrán kereskedelmi kamara szervezésében tartott eseményen.
Comănescu elmondta, hogy a nemzetközi közösségnek még a háború befejezése előtt hozzá kell járulnia a szomszédos ország újjáépítéséhez. „A konfliktus végéig és azután is segítséget kell nyújtanunk Ukrajnának, mert az újjáépítés nem áll meg a háború lezárásával, hanem fel fog gyorsulni” – idézte kijelentését az Agerpres hírügynökség.
Ezt egyrészt a közvetlen kétoldalú együttműködés révén, másrészt a nemzetközi stratégiai partnerekkel, például az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval, Japánnal, Dél-Koreával és más országokkal együttműködve tenné meg.
Kifejtette: mivel az uniós tagállamok közül Romániának van a leghosszabb határa Ukrajnával, Bukarest az összeköttetésre szeretne összpontosítani. „Hozzá kívánunk járulni az ukrán áruk romániai tranzitjához és az ágazati együttműködés erősítéséhez Ukrajna uniós csatlakozásának felgyorsításáért” – magyarázta.
Hangsúlyozta továbbá, hogy Románia intenzíven együttműködik a nemzetközi partnerekkel a közlekedési összeköttetések bővítéséért. Emlékeztetett arra, hogy a tavalyi kijevi együttes ülésén a közúti összeköttetésre vonatkozó tervben állapodott meg a román és az ukrán kormány, és hasonló megállapodást fontolgatnak a tengeri közlekedésre vonatkozóan is.
Ukrajna háború utáni újjáépítéséről, főként az energetikai létesítmények helyreállításáról folyatott eszmecserét Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Giorgia Meloni olasz kormányfővel szombaton az olaszországi Cernobbióban, az Ambrosetti fórum alkalmával.
„Össze kívánjuk kapcsolni az energiapiacokat, és ki akarjuk építeni a határokon átnyúló villamosenergia-szállítást biztosító infrastruktúrát, ami segíteni fogja Ukrajna és Moldova integrálását az európai energiapiacba” – részletezte.
Megemlítette, hogy Románia, Ukrajna és a Moldovai Köztársaság vámhatóságai memorandumot írtak alá az adatátvitelről és a vámtevékenységek digitalizálásáról. Ez megkönnyíti a kereskedelmet az Európai Unióval, valamint Ukrajna és a Moldovai Köztársaság integrációját az egységes európai piacba.
Ennek a logisztikai csomópontnak a konstancai kikötő lehetne a központja, mivel megnövekedett a tranzitkapacitása.
A román–ukrán kereskedelmi kamara hétfőn és kedden Ukrajna romániai nagykövetségével közösen szervezi meg a Rebuilding Ukraine című fórumot Bukarestben.
David Cameron brit külügyminiszter szerint indokolt lenne a zárolt orosz pénzek egy részének felhasználása az ukrán újjáépítés költségeinek finanszírozásához.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
2 hozzászólás