Világviszonylatban Románia fordítja az egyik legkevesebb pénzt oktatási célokra
Fotó: Haáz Vince
Nem csak európai uniós összevetésben, hanem ha az egész világot nézzük, akkor is a legalacsonyabbak között található Románia az oktatásra fordított pénzösszegek tekintetében az UNESCO legfrissebb jelentése szerint. Románia ugyanis 2023-ban a hazai össztermék (GDP) mindössze 3,3 százalékát fordította oktatásra, ami a kormányzati közkiadások 8,1 százalékának felel meg. Ezzel Románia a világranglistán a 171-ből a 123. helyen áll a GDP-ből az oktatásra fordított összegek tekintetében, a teljes közkiadások tekintetében pedig a 156. helyen.
2024. november 23., 20:282024. november 23., 20:28
A 2015-ös Oktatási Világfórumon elfogadott Incheoni nyilatkozat szerint 160 ország – köztük Románia is – vállalta, hogy 2030-ra igyekszik a GDP 4–6 százalékát, illetve a közkiadások 15–20 százalékát az oktatásra fordítani – emlékeztet az UNESCO számsorait feldolgozó elemzésében az Edupedu.ro oktatási szakportál. Ezeket az intézkedéseket a 4. számú fenntartható fejlődési cél – „Minőségi, inkluzív és méltányos oktatás biztosítása és az egész életen át tartó tanulás lehetőségeinek előmozdítása mindenki számára” – megvalósítása érdekében hozták.
Az elemzés ugyanakkor rámutat, Románia rendelkezik fenntartható fejlődésre vonatkozó stratégiával, amelyet 2018-ban fogadott el a kormány, és az oktatásra vonatkozó fejlesztési célt illetően a stratégia elsősorban a következő területekkel foglalkozik:
A román kormány ugyanis 2023-ban a GDP mindössze 3,3 százalékát fordította oktatásra. Románia a 123. helyen áll a világon, Tanzániával egy szinten, és olyan országok után, mint Zambia, Anguilla, Palau, San Marino, Paraguay, Benin és Panama.
A kormány amúgy igazából 3,2 százalékot utalt ki oktatásra, a május–júniusi pedagógussztrájkot követő több mint 30 százalékos pedagógusbéremelésnek köszönhető, hogy végül 3,3 százalék lett belőle.
Idén valamivel jobb a helyzet, ugyanis a GDP 4,3 százalékát irányozta elő a bukaresti kormány oktatásra, ami legalább 20 éve a legmagasabbnak számít.
Az Edupedu. ro elemzése szerint figyelemre méltó, hogy Írország az egyetlen olyan ország az Európai Unióban, amely a GDP igen kis százalékát, 3 százalékát fordítja az oktatásra. Az EU-ban a legmagasabb összegeket Svédországban (7,6 százalék), Belgiumban (6,4 százalék) és Franciaországban (5,4 százalék) fordították erre a célra.
Uniós szinten a közkiadásokhoz viszonyítva Észtországban (14,3 százalék), Svédországban (13,5 százalék), Litvániában, Lettországban, Cipruson és Máltán (12,7 százalék) volt a legmagasabb az oktatásra fordított összegek aránya.
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!