Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Románia a múlt évhez képest egy helyet előrelépve a 43-ik lett idén az életminőség és a társadalmi jólét tekintetében a vizsgált 169 ország rangsorában, amelyet a Social Progress Imperative nevű nemzetközi nonprofit szervezet állított össze a Deloitte támogatásával.
2022. november 01., 14:552022. november 01., 14:55
Ebben az évben Románia már nem az utolsó uniós ország a rangsorban, mert megelőzi a 44. helyre került Bulgáriát. Az 1-től 100-ig terjedő skálán Románia 76,89 pontot kapott a nemzetközi szervezettől, valamivel kevesebbet, mint tavaly, de elegendőt ahhoz, hogy az életminőség és a társadalmi jólét tekintetében az országok második kategóriájába kerüljön Barbados, Argentína és Magyarország után (tavaly a harmadik kategóriában volt).
A kutatás módszertana szerint a Social Progress Imperative három szempontból vizsgálta meg a 169 országot.
A jólétet az oktatáshoz, az tájékoztatáshoz és információhoz való hozzáférés, a jó egészségi állapot és a környezet minősége alapján értékelték. Emellett pontozták a vizsgált ország polgárainak lehetőségeit az emberi jogok, az egyéni szabadságjogok, a választás szabadsága, a társadalmi felzárkózás és a felsőoktatáshoz való hozzáférés alapján. Az országokat a kapott pontszám alapján hat kategóriára osztva rangsorolták.
Románia múlt évhez egy helyet javítva idén a 40-ik a rangsorban az alapvető szükségletek kielégíthetősége terén, ugyanakkor egy-egy helyet rontva a 46-ik, illetve az 51-ik a lehetőségek és a jólét szempontjából.
A világrangsort továbbra is Norvégia vezeti, 90,74 ponttal, a második Dánia, a harmadik Finnország. Az utolsó három helyre Csád, a Közép-Afrikai Köztársaság és Dél-Szudán került. Az elmúlt tíz évben a globális átlagmutató 5,40 ponttal nőtt, 2022-ben elérte a 65,4 pontot – írja az Agerpres.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
szóljon hozzá!