Fotó: Haáz Vince
Románia az első 10 ország egyike, amelyek lakossága évről évre öregszik, és 10 idős lakójából háromnak szükség esetén nincs kire támaszkodnia – számolt be szerdán a Romániai Aktív Idősödésért Intézet egyesületének elnöke.
2023. november 15., 15:042023. november 15., 15:04
Alexandra Dobre az aktív idősödésről szóló kétnapos országos kongresszus szerdai megnyitóján elmondta, hogy az idősöket sokszor tehernek tekintik, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által 2012-ben bevezetett aktív idősödés koncepció ezen a mentalitáson próbál változtatni.
„Ez a koncepció az egészségügyi állapot és a biztonsági tényezők optimalizálására koncentrál az idősek életminőségének javítása érdekében. Célkitűzése, hogy az idősek továbbra is részt vegyenek a gazdasági, társadalmi, kulturális, szellemi életben, miközben fizikailag és szellemileg aktívak maradnak” – magyarázta Alexandra Dobre.
Az egyesület elnöke rámutatott, hogy
„Tehát nagyszüleinknek, szüleinknek nincs kivel társalogniuk, több mint 30 százalékuk legfeljebb három-négy emberrel beszélget egy hónap alatt. Ez a helyzet drámai. Arról nem is beszélve, hogy néhányuknak rossz az egészségi állapota, fizikailag és mentálisan egyaránt” – fogalmazott Dobre.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy fokozottan tudatosítani kell az emberekben a globális, de főként romániai szinten fenyegető demográfiai elöregedés veszélyét.
Tudom, hogy számos más fontos ügy foglalkoztatja az embereket, de ezen a problémán is el kell gondolkodnunk, mert ez a jelenség egy adott ponton nagy nyomást fog gyakorolni a szociális, az egészségügyi és nyugdíjrendszerre, a közpolitikák rendszerére és az ország gazdaságára. Ez pedig mindannyiunkat érint” – magyarázta az egyesület elnöke.
Az aktív idősödésért intézet javasolja egy olyan országos ügynökség létrehozását, amely csak az öregekkel kapcsolatos problémákkal foglalkozna. Azt indítványozzák, hogy október 1-jét, az idősek nemzetközi napját nyilvánítsák hivatalos munkaszüneti napnak Romániában.
– fogalmazott Dobre.
Az aktív idősödésért intézet egy 2020-ban létrehozott nem kormányzati szervezet.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Egész testén súlyos égési sérüléseket szenvedett egy bukaresti kamasz, akit áramütés ért, amikor egy videójátékban látott jelenetet utánozva felmászott egy vagon tetejére – közölte a román rendőrség.
szóljon hozzá!